Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by b76bgaarh »

iti faci singur o roata, daca asta e singura doleanta.

ps vezi ca vine si fara cric.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
djfear
Posts: 30
Joined: 02 Feb 2017, 15:16
Auto: Kia Sportage 1.6GDI Style+Opt
Location: Timisoara

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by djfear »

Este riscant fara roata de rezerva, kit-ul nu este bun de nimic daca faci o mica taietura la anvelopa. Am stat 10 ore in Serbia noaptea cand mergeam spre Grecia sa se deschida o vulcanizare mobila, se intampla cand nu te astepti si mai bine mergi la sigur. Plus ca nu te incurca cu nimic acolo, intra lejer si pe 17" cu toata accesoriile incluse acolo.
Kia Sportage 1.6 GDI Style + JBL + Amplifier + 8" Navigation + LED lights
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=24539

laurentiu.oprea06
Posts: 27
Joined: 10 Jan 2018, 16:23
Auto: sportage 1.6 t-gdi 7dct
Location: Bucharest

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by laurentiu.oprea06 »

Poate posta cineva care si-a comandat ca optional roata de rezerva pe Sportage o poza cu zona din portbagaj unde se regaseste roata re rezerva?

Multumesc.

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by alimos »

Am gasit o roata de rezerva Slim cu caracteristicile:
5X114.3 gaura centru 67.1 anvelopa 155/90/r17 Mai exact vanzatorul spune ca ar fi de SIV
Se potriveste oare la SIII-ul meu?
Era pe la 600 de lei cu tot cu cric si cheie de roti...
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
djfear
Posts: 30
Joined: 02 Feb 2017, 15:16
Auto: Kia Sportage 1.6GDI Style+Opt
Location: Timisoara

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by djfear »

@laurentiu.oprea06

Eu am preferat sa imi fac decat sa cumpar cea de dimensiune redusa.
Am pus o roata normala de 17" pe janta de tabla.




Kia Sportage 1.6 GDI Style + JBL + Amplifier + 8" Navigation + LED lights
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=24539

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by akeem »

Eu n-aveam de gand sa-mi iau roata de dimensiune redusa deoarece ocupa destul de mult loc si cum are si janta iesita in afara, deci nu se poate monta cu ea in jos, rezulta o gramada de spatiu pierdut. Am zis totusi sa nu risc, ca nu stau in 70 de euro, chiar daca n-am mai schimbat o roata de nu stiu cand (cel putin 10 ani, de cand tot am masini de serviciu). Pene am mai facut, odata la 1-2 ani, dar de fiecare data a ramas ce era acolo infipt si m-a tinut pana la vulcanizare (acum vreo 3 ani am facut un concediu intreg pana m-am prins ca era un cui de potcoava infipt in roata spate dreapta). Dar necazul vine cand esti cel mai putin pregatit.
Oricum am de gand sa folosesc o roata de iarna, atunci cand le voi cumpara. Pana atunci trebuie sa studiez prinderea, ca sa o pot pune cu golul in sus ca in pozele de deasupra. Nu stiam daca are loc o roata normala sub mocheta dar acum vad ca ar merge. Si acolo intra o gramada de chestii care altfel ar sta urat in portbagaj. Nu ma deranjeaza ca pierd volumul ala aditional, prefer asa + un portbagaj liber decat invers.
De exemplu la Dusterel imi place foarte mult cum e organizat portbagajul, cu polistirenul ala compartimentat in care poti sa pui diverse lucruri utile dar de care nu te folosesti prea des, chiar daca se pierd vreo 30 de litri, nu stau in ei. Si mi-ar fi placut si la Kia sa am tableta rigida decat rulou. Nu numai ca da mai bine, dar e si foarte practica, poti sa pui diverse chestii fara sa le vezi in oglinda, parasolarul de parbriz, un tricou de schimb pentru vara.... Iar pentru o mamica cu bebelul in spate e aur curat sa aiba un fel de raft la indemana unde sa puna hainute de schimb, servetele, etc. Pe cand pe musamaua aia nu poti pune nimic. Da, stiu, e spatar rabatabil la bancheta, dar m-as fi lipsit.
Culmea e ca nu prea se practica nici pe la case mai mari, cine stiu ca mai are tableta ar fi QQ, Q5 si inca una, nu mai tin minte.

Pun niste poze cu portbagajul de Duster:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by akeem »

Nu stiu de ce nu le-a luat in postul anterior
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by mihail75 »

Salutare, ma intereseaza subiectul pentru ca am comandat masina (1.6 GDI) si va veni doar cu acel kit de reparatie. Sunt la a cincea masina si am avut pana acum mereu roata de rezerva, am luat si vreo 3 cuie in 15 ani, deci e mai bine sa fie acolo in portbagaj. Nu le am cu improvizatiile, am gasit asa ceva online, o fi ceea ce trebuie sau ma pacalesc?

https://www.olx.ro/oferta/kit-pana-reze ... c0333e8ea4
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by mihail75 »

Revin. Am contactat vanzatorul, care s-a oferit sa imi trimita fotografii. Intrebarea mea este la ce trebuie sa ma uit ca sa nu iau teapa, sa nu imi trimita altceva. Multam!
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by razesul »

Sunt si eu interesat de un kit din ala si tot 1.6 GDI am, poti sa imi dai multe info mihail75, ai reusit sa primesti mai multe info?

In anunt se specifica ca pt "Kia Sportage model nou, 5x114.3,ofer proba pe auto mentionate in zona apropiata.", sa inteleg ca nu se potriveste?

Multumesc anticipat.

mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by mihail75 »

mai astept, sa vina totusi masina. Vanzatorul are roti din acestea pt. mai multe modele, de aceea am intrebat si eu pe aici, insa inca nu am primit lamuriri.
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by razesul »

Am vorbit si eu cu el, este PF, din pacate nu incurajez acest tip business, fara factura, fara garantie, si apoi sa fim seriosi nu e chiar ieftin :), ma mai gandesc. multumesc pentru raspuns.

User avatar
djfear
Posts: 30
Joined: 02 Feb 2017, 15:16
Auto: Kia Sportage 1.6GDI Style+Opt
Location: Timisoara

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by djfear »

Cateodata cei care vand ca PF nu sunt de incredere si ce faci daca ramai in drum?
Roata de rezerva e un bun necesar, cand ti-e lumea mai draga ramai in pana.

Ideea cu roata de dimensiune redusa e o idee buna dar e o solutie temporara, cu ea nu poti sa mergi pe o distanta mai mare (sau nu este recomandata o distanta mai mare).
Ideea sa iti faci singur roata e una simpla, 300 Lei Janta de tabla pe 17" + 200 Lei Cauciuc (poate sa fie si unul din gama cheap) + 200 Lei Cric = 700 Lei si le ai cat o sa ai si masina ca nu o sa le schimbi niciodata, mai ales ca pe rezerva vei rula foarte putin spre deloc.
Kia Sportage 1.6 GDI Style + JBL + Amplifier + 8" Navigation + LED lights
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=24539

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by razesul »

Stiu dar totusi masina este vanduta fara aceasta componenta importanta, valabil si la alti producatori.

Asta ma gandesc si eu sa merg pe la vulcanizari iau o janta cu guma cu tot si asta e, daca e ceva usor folosesc kitul ala de la KIA daca nu pun rezerva, asta doar cand plec in concedii sau situatii limita cum povestea cineva ca a patit, in rest nu e problema te poti descurca fara sau cu acel kit.

User avatar
djfear
Posts: 30
Joined: 02 Feb 2017, 15:16
Auto: Kia Sportage 1.6GDI Style+Opt
Location: Timisoara

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by djfear »

Da, sincer nu am inteles logica lor, sa nu poti sa cumperi direct la 1.6 GDI doar la DSL, nu imi dau seama care e diferenta din moment ce spatiul din portbagaj este exact la fel la ambele, 10 kg in plus sau in minus este insesizabil.
Kia Sportage 1.6 GDI Style + JBL + Amplifier + 8" Navigation + LED lights
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=24539

Post Reply

Return to “Generalităţi”