Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
autopanda
Posts: 26
Joined: 19 May 2016, 22:18
Auto: Sportage 1.6 GDI STYLE 4x2

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by autopanda »

Am mai postat
Am cumparat cric de Santa Fe, coarba (Hyundai) si cheie de roti ( Kia), toate noi in tipla.
Atentie : cricul trebuie sa aiba o fanta pe mijloc, fanta care sa protejeze muchia pragului si sa ajunga la punctele de ridicare fara sa deformeze muchia pragului.
Cricul ridica 1.200 kg.
Am comandat doar janta, nu are cuiul de fixare.
O sa decupez tot polistirenul ala din portbagaj asa incat roata de rezerva sa stea bine fixata si fara cuiul de fixare.Nu cred sa fie o problema.
O sa cumpar si un pneu de 225 exact ca cele de pe masina.
ma gandesc sa il iau pe cel mai ieftin pentru ca nu va fi folosit decat extrem de rar ( sper niciodata)
Pretul jantei de table originale de la Mit este 490 lei.
2016 KIA Sportage 1,6 GDI Style Canyon Silver

autopanda
Posts: 26
Joined: 19 May 2016, 22:18
Auto: Sportage 1.6 GDI STYLE 4x2

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by autopanda »

Mi-a venit de ceva timp janta comandata pentru a imi face o roata de rezerva.
Arata foarte bine zic eu.
Incerc sa va pun maine o poza.
E fabricata in Elvetia.
2016 KIA Sportage 1,6 GDI Style Canyon Silver

vasile costin
Posts: 108
Joined: 11 Jul 2016, 22:21
Auto: sportage 2016 17 clasic

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by vasile costin »

eu ca optiune am dat 78 euro

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by radurobertino »

Salut. Poate cineva sa îmi spună, va rog datele exacte ale jantei pentru Kia Sportage
2016. Am găsit la google.ro jante Alcar, sau așa ceva, pe 16 și spune că sunt omologate RAR, pentru Kia Sportage 2016. Sunt de tabla, cică fabricate în Elveția, și costa 280 în comparație cu cele de la MIT Motor, care costa 490. As vrea sa le iau pentru iarna. Dacă știți alte oferte de jante, pentru iarnă, va sunt recunoscător. Mulțumesc

Trimis de pe al meu 6045Y folosind Tapatalk

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by default »

http://www.google.ro.ro/jante-tabla-16-k ... -2836.html Da...sunt Alcar KFZ Elvetia!

Numai de dimensiune redusa nu sunt astea! Suntem off-topic!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by radurobertino »

Salut.Am cumpărat jantele de mai sus,si am comandat si un set de prezoane pentru ele,am primit in schimb piulițe.Probabil ca pare întrebare de noob,dar la masina anterioară,un Logan, aveam prezoane.A demontat cineva vreo roata,la Kia Sportage 2016,daca poate sa imi confirme si mie ca trebuie piulițe sau prezoane?Multumesc!


Sent from my iPad using Tapatalk

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by default »

Are piulite! Eu stiu ca cele originale, se potrivesc si pe jantele de tabla, care au gauri cu conicitate potrivita cu piulitele originale. La Logan ai gauri in butuc si trebuie prezoane.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by radurobertino »

default wrote:Are piulite! Eu stiu ca cele originale, se potrivesc si pe jantele de tabla.
Multumesc pentru răspunsul prompt!M-am liniștit.Probabil ca se potrivesc,dar am văzut păreri împărțite,si cei de la Anveloshop mi-au recomandat sa iau si piulițe,așa ca le-am luat.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by b76bgaarh »

Greșit. Acum ai prezoane, atunci aveai șuruburi.

E bine că ai luat si piuliță pt tabla.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Post by radurobertino »

Da, am greșit. Știu care e diferența dintre prezon și șurub, dar în graba nu am mai realizat.

Trimis de pe al meu 6045Y folosind Tapatalk

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Rezerva Sportage 2016

Post by cristinub1 »

Buna,
am si eu o intrebare pentru cei care au asa ceva.
Ce dimensiuni are roata de rezerva (anvelopa si janta) originala Kia Sportage 2016? Cum este inscriptionata anvelopa? Ma gandesc ca trebuie sa se gaseasca de vanzare, dar nu stiu dimensiunea.
Multumesc!

User avatar
imkiauser
Posts: 18
Joined: 15 Oct 2016, 10:04
Auto: Sportage 1.6 GDI STYLE B.Pearl
Location: Bucuresti

Re: Rezerva Sportage 2016

Post by imkiauser »

Salut. Rezerva slim are dimensiunile T135/90/D17 103M. Si eu caut de ceva timp, pana acum fara un rezultat concret.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Rezerva Sportage 2016

Post by andrei1271984 »

eu am alta curiozitate....oare nu avem loc sub portbagaj de o roata normala? trebuie neaparat mica?
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Rezerva Sportage 2016

Post by cristinub1 »

La asta ma gandesc si eu. O roata normala incape insa nu ai posibilitatea de a cobora podeaua portbagajului la treapta de jos, ea ramane la nivel plat. Nu cred ca e o nenorocire. O janta de otel costa aproximativ 290 lei (de 16) si o anvelopa fara pretentii pe la 300 de lei.Si gata, ai roata de rezerva.
Nu am cum sa probez asta in masina mea, dar am vazut fotografii pe internet in care era roata normala in locasul respectiv. Insa e mai grea si ocupa mai mult spatiu in inaltime, pentru ca la diametru incape sigur. Mai ramane de cumparat cricul, desigur, se gaseste pe internet cric compatibil(trebuie sa aiba santul acela pentru muchia de la prag) la aproximativ 80 de lei.
Ceva experiente ale celorlati posesori? :oops:

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Post by cristinub1 »

Pana la urma am rezolvat cumva. Am gasit la dezmembrari langa Bucuresti o roata de 18 inch completa, nefolosita, de pe o Kia Sportage 2014 accidentata. Am verificat mai intai daca are loc in portbagaj cu podeaua plana. Are, desi pare imensa. A trebuit sa scot tava de polistiren care gazduia kitul de pana si celelalte acareturi. Am pus roata in pozitie cu exteriorul in jos pentru a profita de spatiul interior. Luasem si surubul acela de fixare care s-a potrivit la fix, gaura exista deja. Pe langa roata am cumparat si cricul original, cu tot cu suportul metalic pe care l-am fixat in portbagaj in 2 suruburi existente, a trebuit sa pun doar 2 piulite cu saibe. Pe langa roata si cric au incaput toate lucrurile care erau inainte, inclusiv kitul de pana, trusa medicala, triunghiurile si restul de maruntisuri. E loc destul.
Apropo, am verificat siroata pe masina. Evident, se potriveste perfect, e originala. Chiar daca rotile mele sunt de 17, diametrul e acelasi pana la urma.
Total platit: 500 RON + deplasarea pana acolo.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Generalităţi”