Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Forum cu de toate despre Kia Sportage
criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by criminus »

Daca imi permiteti sa imi dau si eu cu parerea aici...
La masina actuala am acoperis panoramic si dupa 2 ani de cand o am pot trage urmatoarele concluzii:
- greutatea adaugata este intradevar in jurul valorii de 100kg in unele cazuri chiar mai mult, si nu in locurile unde ai vrea sa o ai pe o masina care are deja o suspensie gandita in jurul confortului (C5), "mucho" ruliu si balans, sau pe o masina inalta (Sportage)
- beneficiarii adevarati ai acestei optiuni sunt pasagerii de pe locurile din spate, foarte putin cei din fata
- sticla este intradevar tratata UV dar daca ai uitat-o descoperita intr-o zi cu soare puternic faci insolatie garantat (testata involuntar pe propria piele :) )
- pt cei mai inalti poate prezenta o problema intrucat micsoreaza spatiul pe verticala
+ la capitolul rezistenta, sticla montata (cel putin la C5-ul meu) este mai groasa decat cea a parbrizului compensand pt lipsa de rigiditate mentionata mai sus si cel putin din pct meu de vedere devenind considerabil mai rezistenta la, sa zicem, grindina decat tabla obisnuita
+ ambianta este una considerabil mai placuta
- ambinata placuta poate fi usor stricata de cativa gainati strategic plasati
- vara indiferent ce culoare are masina, acoperisul panoramic va avea o culoare inchisa care dupa sine va atrage soarele mai mult
- acoperisul descoperit, indiferent de sezon, aduce dupa sine un efort mai mare pt instalatia de climatizare

Acestea au fost in mare concluziile la care am ajuns eu si combinate cu pretul de achizitie, care nu este unul de neglijat, am decis ca la urmatoarea masina nu este ceva mi-as dori.
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

Sorin03
Posts: 4
Joined: 20 Jan 2019, 19:40
Auto: Citroen
Location: Brasov

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by Sorin03 »

Salut ,
Stie cineva daca se pot monta bare transversale pentru suport skiuri/biciclete / thule la un Sportage GT Line cu plafon panoramic?

Multumesc!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by Nesta3 »

Merge
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Sorin03
Posts: 4
Joined: 20 Jan 2019, 19:40
Auto: Citroen
Location: Brasov

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by Sorin03 »

:) Multumesc, mi-ai dat o veste extraordinara. Acum pregatesc mail-ul pentru cerere de oferta la cativa dealeri - Bucuresti, Brasov..poate Cluj, Maramures. Mi-a luat o luna sa ma hotarasc intre Tucson si Sportage si nu mai vreau sa aman. :) Simt ca am facut cea mai buna alegere cu acest model.
Numai bine,

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by Sergiucid »

Incearca si la Arad :) S-ar putea sa merite ;)
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

Post Reply

Return to “Generalităţi”