Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Forum cu de toate despre Kia Sportage
default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by default »

Atentie la cei cu masini cu trapa. E foarte importanta mentenanta mecanismului o data pe an la revizie, cat si utilizarea ei in conditii normale, adica numai vara si deloc iarna la temperaturi scazute, cand poate sa prinda apa si sa inghete. Nu e normal asa?

Eu am trapa si nu ma sperii de asta, din contra. Ce bine ca are 7 ani garantie!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by asdfgh »

tot citesc pe forum pe aici si vad ca lumea zice ca acoperisul panoramic adauga 200kg. A gasit cineva informatia asta undeva sau sunt presupuneri?
Eu am intrebat un dealer si nu a putut sa-mi dea detalii despre greutate, puncte diferite de ranforsare.
Daca este cineva care a gasit asa ceva poate sa le imparta si cu noi?
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by default »

La ce dealerii avem, nu ma mir! Oricum acoperisul ala e un reper, are un cod, daca se sparge se schimba cu totul, sa zicem. Ce reper iti aduce dealer-ul lui peste? Se produce undeva si de cineva, vine cu caracteristici etc si are si o greutate anume. Parca traim in Romania, nu alta, nimeni nu stie nimic si e greu sa stie, desi ar trebui sa stie, ca e de meserie cica.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by quelloo »

pai si fara punctele de ranforsare, 1mp de sticla e clar mai greu ca 1 mp de tabla.
sorry, date exacte nu am, dar pare cam mult 200 kg. io as zice intre 50-100 cu tot cu ranforsarea

poate are cineva cu acoperis d-asta si ne zice cat apare in talon la masa masinii si cineva fara (dar cu acelasi motor si echipare)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by default »

Am eu cu acoperis din asta...greu! Masa reala proprie e de 1733 kg, conform cartii de identitate. E trecuta valoarea la rubrica de jos cu modificarile. La punctul 7 e trecuta valoarea de 1583kg la masa proprie. Faceti diferenta voi. Insa am si roti pe 19, grele si alea, plus alte dotari care trag si alea. Deci nu stim exact cat trage acoperisul in final.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by asdfgh »

am mai cercetat:
https://www.carthrottle.com/post/sunroo ... nd-safety/
nu se refera la kia in mod special, dar e interesant.
greautatea care tot o gasesc este in jur de 100kg(care sunt dispuse cum nu se poate mai prost pt stabilitatea masinii, adica sus)
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by default »

Crezi ca se rastoarna mai repede, de instabila ce este? Pai daca ii mai pui si bare si cutie cu inca vreo 80 kg in ea, cam cat e capacitatea, ce mai zici? Sigur se rastoarna, nu? Daca mergi normal si regulamentar nu are nimic masina, ca doar nu faci curse cu un SUV, pe serpentine si supraincarcat.

Ai dreptate, e un optional scump si nu merita, are doar dezavantaje si niciun avantaj. E doar de luat banii la fraieri si nici macar nu l-a inventat Kia.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

gabi2204
Posts: 158
Joined: 25 Mar 2016, 14:55
Auto: Kia Sportage GTLine1.6Tgdi-DCT
Location: Cluj-Napoca

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by gabi2204 »

Eu am 1609 kg masa proprie si nu am trapa, deci 1733 - 1609 = 124 kg (probabil cu mici influente de la alte optionale)

De fapt nici nu stiu exact la care ne referim:
13. Mass in runing order: 1609 kg
13.2 Actual mass of vehicle: 1799 kg

in cartea de identitate e trecuta cea de la 13 -> 1609 kg.
Last edited by gabi2204 on 28 Sep 2016, 18:51, edited 1 time in total.
Kia Sportage GTLine 1.6 T-GDI DCT (din 09.09.2016)

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by default »

Deci luam cam 100kg, poate 110 maxim! Cat o persoana mai durdulie bine, pusa pe acoperis. O fi bine sau rau!?


Btw...DCT-ul cat o cantari, mai mult ca o cutie normala? Ca se schimba putin rezultatul atunci!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by Nesta3 »

Una manuala cantareste undeva la 15kg....Una cu dublu ambreiaj,undeva la 30-40kg
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by asdfgh »

Am revenit dupa achizitie.
Cred ca merita toti banii! Este total alta atmosfera in masina fata de una fara.
N-as fi dat banii pe o trapa, dar tot plafonul de sticla e altceva; e aproape ca o masina cabrio senzatia de spatiu
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

Octav
Posts: 3
Joined: 08 Jul 2016, 16:44
Auto: -

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by Octav »

Felicitari pentru achizitie!
Cu trecerea timpului poate ne mai impartasesti din impresiile tale privind trapa si plafonul panoramic (senzatia in masina,aport lumina,eventuale variatii de temperatura, costuri suplimentare intretinere revizii etc.)
In alta ordine de idei,fara a vrea sa fiu carcotas (mai ales ca dupa parerea mea problemele s-au rezolvat) si fara a vrea sa fiu off-topic, o sa postez cateva link-uri cu problemele pe care le-au intampinat posesorii de Sorento, ale caror plafoane panoramice "explodau"

http://www.cbc.ca/beta/news/canada/edmo ... -1.2550172

http://www.kia-forums.com/2014-2015-sor ... ?_k=p3uel4

Exista o sesizare de acest fel si pt Sportage 2016,insa nu se poate stii in ce imprejurari a avut loc : http://www-odi.nhtsa.dot.gov/owners/Sea ... ds=1998345

Sper sa nu fiu inteles gresit si nu vreau sa creez "panica". Ideea e ca fiecare potential cumparator (ma numar si eu in aceasta categorie) are dreptul sa stie aceste informatii.

In incheiere si un link in care sunt descrise eventualele minusuri care pot aparea odata cu plafonul panoramic.

http://www.motoringbox.com/cars/your-ca ... amic-roof/

Celor care si-a achizitonat optiunea sincere felicitari! Iar celor care se mai gandesc...spor la citit! :D

Ca orice lucru pe lumea asta exista si plusuri,si minusuri. Fiecare pune in balanta si alege. Bafta tuturor!

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by asdfgh »

Multumim pentru link-uri!
Recunosc ca am avut si eu o perioada de documentare si dubii inainte de achizitie, dar mare parte din ideile de acolo am reusit sa le demontez si asa ca am ales asta in detrimentul 4x4 pana la urma. Copilul & nevasta(beneficiarii) sunt f multumiti.
Pt link-ul cu minusurile pot sda-ti dau cateva argumente:
1. sticla acoperisului e tratata UV si nu se incalzeste mai tare decat daca ai avea masina de culoare neagra fata de alba de ex.
Dar chiar daca se incalzeste, cand deschizi acoperisul vara si mergi 500m se schimba tot aerul din masina(testat)
2. loc de cap mai mic la sportage nu e o plangere reala
3. de acord cu asta, dar nu e un punct esential pentru ca nu am pretentii de masina sport oricum
4. de acord, necesita o intretinere speciala 1 data pe an la revizie...
5. aici nu stiu ce sa zic; nu am gasit documentatie despre asta; dealer zice ca e ranforsata in alte puncte si sticla rezista la rasturnare...
6. des; jaluzeaua e deschiza 95% din timp. trapa deschisa e ok pana la 70-80km/h; cel mai des am folosit-o un pic ridicata, nu deschisa(ventileaza mai eficient ca un geam deschis)

P.S. nu stiam de sportage 2016, dar asta e....daca e din vina producatorului asta e, daca nu, casco
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by Flavyus »

La mine trapa a picat din optionale pe 2 chestii, dupa ce am pipait-o mult de tot, am tras de chedere etc:
- prima - eu configurez masina pentru sofer, iar trapa la Sportage mi se pare 99% pentru pasagerii spate (sa ne intelegem, pentru acestia e fabulos !); pentru sofer, in afara de faptul ca-ti lumineaza masina in spatele tau, nu face nimic
- eu sunt fixist cu curatenia masinii si imi inchipui un gainat din ala atomic pe chederul trapei; uneori trebuie sa dau cu spray din ala degresant pe gainat, chestie care mi se pare foarte delicata cand e implicat un cheder

LE: dap, pentru mini ventilatie poate fi OK dar mi se pare overkill sa platesc trapa doar pentru asta.

User avatar
NICU B.
Posts: 54
Joined: 16 Jun 2016, 15:24
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT 4X2

Re: Trapa panoramica la noul Sportage - de ce nu?

Post by NICU B. »

Aș fi vrut și eu panoramic dacă mi-aș fi permis, dar am comandat fără, mai ales gândindu-mă la ce i-a făcut grindina unui prieten cu acoperișul de tablă. Dar poate e vorba de ceva sticlă specială și temerile mele n-au fost întemeiate. Mi se pare spectaculos plafonul panoramic chiar dacă se bucură mai mult de el ceilalți pasageri.
Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT Style New Infra Red

Post Reply

Return to “Generalităţi”