Pareri achiztie sportage SH

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
muscailie
Posts: 4
Joined: 18 Aug 2016, 17:48
Auto: kia

Pareri achiztie sportage SH

Post by muscailie »

Salut

Vreau sa cumpar aceasta masina : http://autovit.ro/anunt/kia-sportage-ID ... 9662c9dc8f si daca in privinta masinilor din grupul VAG gasesti la orice colt un expert, cand vine vorba de KIA e mai greu

Asa ca am zis sa poste pe acest forum pt cateva sfaturi

plec de premiza ca tot ce scrie in anunt e OK (am sa verific KM si voi duce oricum masina la reprezentanta pt o testare). ce parere aveti despre masina?

raport pret/echipare
ce puteti spune despre servisarea sistemului 4x4 la Kia ?
la ce anume ar trebui sa ma uit in cartea service (cat de dese ar trebui sa fie reviziile ca sa fie ok)
cutia de viteze - trebuie sa aibe ceva ulei schimbat la un anumit nr de KM?


Orice alta sugestie e binevenita.

Multumesc

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Pareri achiztie sportage SH

Post by default »

Pe tine te-a atras pretul sau ca e din Germania masina? Nu mai gasesti si tu o Kia din tara? Dieselul consuma multisor. Cum iti dai seama de km reali? Oricum 150000 e destul si masina are 5 ani. Mi se pare cam scumpa. Vezi sa nu fie din bucati, ca se mai practica. Vezi ca RAR nu se mai face, se mai gaseau si furaciunile pe acolo.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

muscailie
Posts: 4
Joined: 18 Aug 2016, 17:48
Auto: kia

Re: Pareri achiztie sportage SH

Post by muscailie »

m-a atras raportul pret/optiuni. din ce vad eu e varianta de varf . binenteles ca m-am uitat la ce e piata in ro, si nu am gasit nimic apropiat..


> Vezi ca RAR nu se mai face, se mai gaseau si furaciunile pe acolo --> nu inteleg ce vrei sa spui prin asta . ca pentru a o inmatricula nu mai e nevoie de RAR ?

referitor la consum, din ce am citit pe forum de la posesorii acestei variante de Sportage sunt destul de multumiti.. aud de 9-12% ceea ce zic eu ca e foarte ok avand in vedere motorizarea

cu KM - vad eu cum fac..reprezentata, carte service ,etc.. inca nu am vazut masina live. incerc sa adun cat mai multa informatie..

default wrote:Pe tine te-a atras pretul sau ca e din Germania masina? Nu mai gasesti si tu o Kia din tara? Dieselul consuma multisor. Cum iti dai seama de km reali? Oricum 150000 e destul si masina are 5 ani. Mi se pare cam scumpa. Vezi sa nu fie din bucati, ca se mai practica. Vezi ca RAR nu se mai face, se mai gaseau si furaciunile pe acolo.

vladbuzdu
Posts: 125
Joined: 19 Apr 2016, 12:14
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL

Re: Pareri achiztie sportage SH

Post by vladbuzdu »

inainte sa imi iau masina din semnatura gasisem pe olx 2-3 masini luate de noi din reprezentanta cu 40k km una si 70k cealalta cu aceleasi dotari cum ai tu pe asta....proprietarii o vindeau pentru a-si lua modelul nou.
eu zic sa urmaresti forumul si poate si alte chestii pe net si sa vezi daca este diferenta inotre sportage 2016 si modelul anterior si in functie de ce nevoi ai te poti gandi la un 1.7 DSl 4x2 pe care poti sa il scoti la un pret bun...
sau mergi la un test drive si vezi poate au masini de la buy back..nu te grabi

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Pareri achiztie sportage SH

Post by b76bgaarh »

ai grija la KM. masinile de germania au prostul obicei sa le meraga kilometrajul in sens invers pe drumul spre romania. poate e din cauza de drum la vale, samsar care da km inapoi etc. de asemenea a igrija la manevra cu tvaul.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Pareri achiztie sportage SH

Post by default »

muscailie wrote:Salut

Vreau sa cumpar aceasta masina : http://autovit.ro/anunt/kia-sportage-ID ... 9662c9dc8f
Masina cred ca s-a vandut deja, nu mai apare pe site.

Ai reusit sa o prinzi tu?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

hugbear
Posts: 1
Joined: 03 Jul 2017, 04:23
Auto: -

Re: Pareri achiztie sportage SH

Post by hugbear »

Salutări tuturor!

E prima mea postare în forum, așa că o să vă spun întâi ce caut eu pe-aici :)

Vreau să-mi iau mașină SH iar Sportage (2006-2009, benzină, manuală, AWD) e una din candidate. Vreau neapărat să aibă protecție pentru locurile din spate (pentru fiică-mea) deci minim airbag-uri cortină. Vă rog să mă ajutați să mă lămuresc în privința următoarelor probleme:
1. Ce nivele de echipare să caut și pe care să le evit dpdv al prezenței cortinelor?
2. Există trimuri cu airbag-uri laterale spate?
3. Unde e poziționată inscripția „SRS/Airbag” pentru cortine? (o poză ar fi ideală!)
4. Am găsit printre altele o mașină din 2010 și aspectul e diferit față de generația anterioară. Există și diferențe funcționale (motor, probleme etc) sau a fost doar un face-lift estetic?
5. Care sînt diferențele esențiale între Sportage și Tucson? (cele estetice nu mi se par esențiale, mă interesează cele funcționale, dotări etc)

Mulțumesc anticipat!

Post Reply

Return to “Generalităţi”