inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by aqua »

pentru ca am gasit tot felul de informatii contradictorii, daca cineva a inmatriculat recent in bucuresti masina noua, care sunt pasii?

am trecut de impozite, am luat-o in evidenta, dar nu cu o fisa de inmatriculare cum tot scrie pe net, ci stampila direct pe factura de achizitie, ma rog, am avut tot la mine si am rezolvat-o, copii dupa cartea masinii, dupa proces verbal de predare/primire masina, dupa factura, dupa carte identitate, am completat o cerere de luare in evidenta.

acum trebuie sa ajung la drpciv, pentru inmatriculare
acolo zice ca ar trebui iar fisa de inmatriculare stampilata de cei de la impozite, pe net zic unii ca nu e nevoie, te duci cu factura stampilata de cei de la impozite
ce acte trebuie sa mai avem cand mergem la inmatriculare, si mai nou taxele de talon si placute unde se pot plati?
merci
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by bondalicir »

salut. ai aici...
scrie ca totul se achita acolo la ghiseu
http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=se ... riculat_ro
succes
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by aqua »

pai exact despre fisa aia eram in dubiu, acolo scrie ca trebuie sa prezinti fisa de inmatriculare, la impozit nu mi a cerut o fisa ci mi a pus stampila direct pe factura, si asa am auzit ca se practica peste tot

acum ce fac, ma intorc la impozite sa-mi mai puna o data o stampila pe o fisa de inmatriculare?
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by bondalicir »

La masina noua nu cred ca e nevoie... doar la masina sh ca fisa este inmanata celui care vinde si are ambele vize pe ea. Deci eu zic ca nu ai nevoie
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by aqua »

M ar multumi raspunsul tau, dar fisa aia apare ca fiind necesara pentru masini noi achzitionate in romania sau state UE.
De aici rugamintea daca cineva tocmai a inmatriculat masina noua sa ne zica si noua.
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by bondalicir »

hai ca acum scriu de pe pc si imi este mai usor. cu siguranta ar fi ok daca iti raspunde cineva care a inmatriculat recent masina noua si atunci stii 100%...
dar eu spun ca nu cred ca acea fisa practic atesta faptul ca fostul proprietar si-a scazut-o de la impozit si a inregistrat-o noul proprietar... cum in cazul unui auto nou nu exista vechiul proprietar probabil nu este nevoie de acea fisa. este suficienta acea stampila de pe factura. oricum si cei de la impozite cunosc situatia si eu zic ca te-ar fi instiintat ca ai nevoie de acea fisa (aici nu bag mana in foc, cine stie ce chef de munca avea respectivul)
spor!
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by aqua »

pai i am intrebat la impozite de fisa daca imi trebuie la drpciv, si au zis ca nu stiu, ca e alta institutie acolo si nu cunosc fluxul

si ca sa nu te las :mrgreen: , fisa de inmatriculare pentru auto nou n are rubrica de fost posesor, pare in regula pentru o masina noua, doar ca are si spatiu de stampila aia de la impozite, si sa mi zica la drpciv la ghiseu ca trebuie sa ma intorc la impozite sa iau intai stampila pe fisa de inmatriculare .... nu mi place deloc
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by bondalicir »

sunt mai multi care au inmatriculat anul asta masina, poate vede cineva topicul si iti raspunde... sau mai sigur cauta tu si trimite pm celor care au inmatriculat anul asta...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by catalin »

Ceau. Fisa de inmatriculare trebuie dusa la primarie la impunere persoane fizice sau juridice sa se stampileze ,aceasta atesta faptul ca masina este luata in evidenta in vedere platiri impozitului.Fara ea politistul de la ghiseu o s-a respinga dosarul,masina noua am inmatriculat anul acesta in februarie.Vezi ca trebuie si copie dupa certificatul de comformitate al masini.
Golf 7 1.5 Tsi

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by andrei1271984 »

nu ai nevoie de fisa de inmatriculare....la ora actuala administratia financiara pune stampila pe factura/contract de vanzare cumparare...foarte rar se mai pune si pe fisa.
poti sa mergi linistit doar cu factura. =D>
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by aqua »

asta stiu, ca asa am si facut la impozit, stampila pe factura de achizitie, din punctul lor de vedere e rezolvata ca m au luat in evidenta si o sa le platesc impozitul, intrebarea e daca la permise nu o sa ma trimita la plimbare ca nu am fisa de inmatriculare pe care o cer ei si care ar trebui sa aiba stampila de la adm financiara.

pana acum inteleg ca iti respinge dosarul la permise daca nu ai fisa, dar m ar interesa de la cineva din bucuresti, ca sunt multe obiceiuri pe la serviciile publice din tara
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by nirox »

https://forum.softpedia.com/topic/12434 ... te-august/

Nu am avut rabdare sa citesc chiar tot.
Actele necesare inmatricularii sunt:

Attached File cerere-de-inmatriculare.pdf 78.99K 1858 downloads

- un exemplar certificat contract*, pe care se înscrie şi de către organul fiscal de la domiciliul cumpărătorului numărul de înregistrare din Registrul de evidenţă a mijloacelor de transport supuse înmatriculării/înregistrării
- RCA valabil min 6 luni pe numele noului proprietar – original si copie;
- Taxa de inmatriculare – 60 lei; (pct 3.1)
- Taxa de talon – 37 lei; (pct 6)
- Decizia + dovada de plata timbru de mediu sau adeverinta din care reiese nerestituirea taxei – original si copie; (pct 5)
- Actul de dobandire (contractul de vanzare – cumparare, factura de achizitie etc); (pct 1)
- Certificatul de autenticitate emis de Registrul Auto Roman (RAR) – original; (pct 4)
Cartea de identitate a noului proprietar – original si copie sau imputernicire + carte de identitate imputernicit sau CUI (pentru persoane juridice).
- Cartea de identitate auto (CIV) – original si copie;
- Certificatul de inmatriculare a masinii (talonul) – original, pe care fostul proprietar a inscris transmiterea dreptului de proprietate;
- Placutele cu numerele vechi de inmatriculare, dupa caz.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by nirox »

Linkuri utile:
http://www.drpciv.ro/rezervareb/inmatriculare.php - programare online pentru inmatriculare
http://www.drpciv.ro/info-portal/plateAvailability.do - verificare disponibilitate numar inmatriculare
http://www.drpciv.ro/info-portal/downlo ... =ro&id=48- instructiuni pentru inmatriculare

Mai oficial de pe site-ul DRPCIV.ro

a) cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane ce poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal - altul decât dreptul de proprietate, proprietarul va menţiona explicit solicitarea în cerere, indicând şi datele acestei persoane (pe a doua fişă de înmatriculare);
b) fişa de înmatriculare a vehiculului - model tipizat stabilit conform reglementărilor legale - completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. În cazul înscrierii pe certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi o a doua fişă de înmatriculare completată cu datele acesteia. În cazul înmatriculării temporare pentru export, nu este necesară viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. Viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale de pe fişa de înmatriculare se poate înlocui prin prezentarea Certificatului de atestare fiscal. În cazul în care, transferul dreptului de proprietate asupra vehiculului se realizează prin utilizarea contractului de înstrăinare-dobândire, Model 2016 ITL – 054, nu se solicită certificatul de atestare fiscală, respectiv fişa de înmatriculare a vehiculului;
c) cartea de identitate a vehiculului, eliberata de R.A.R., original şi în copie;
d) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, original şi copie;
e) actul de identitate al solicitantului, original şi copie. În situaţia persoanelor juridice se vor prezenta alături actul de identitate al delegatului şi copia documentului ce atestă dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul;
f) dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, aflată în termenul de valabilitate al acesteia, cu excepţia autovehiculelor şi remorcilor noi;
g) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse terţilor prin accident de circulaţie, aflată în termenul de valabilitate al acesteia;
h) dovada efectuării formalităţilor vamale de import definitiv sau temporar, în original sau copie legalizată a acesteia, doar pentru înmatricularea temporară, în cazul autovehiculelor şi remorcilor dobândite din afara comunităţii europene, în cazurile prevăzute de lege;
i) dovada plăţii timbrului de mediu, stabilită potrivit legi- eliminata de la 01.02.2017 de prevederile Legii nr.1/2017!!;
j) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare (vezi şi secţiunea Taxe şi tarife);
k) dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare (vezi şi secţiunea Taxe şi tarife);
l) certificatul de autenticitate al vehiculului eliberat de R.A.R., cu excepţia vehiculelor noi, a autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice;
m) procura specială, după caz.
Documentele originale prevăzute la lit. d) şi e) se restituie pe loc, după certificarea copiilor acestora.
Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu predarea certificatului de înmatriculare a vehiculului şi a plăcuţelor cu numărul de înmatriculare.
ATENTIE !
În cazul vehiculului de provenienţă străină care a fost anterior înmatriculat în alt stat şi care se înmatriculează pentru prima dată în România, solicitantul trebuie să prezinte, pe lângă documentele sus-menţionate şi toate documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare. Acestea se reţin şi se arhivează la Serviciul Inmatriculări, fiind posibilă emiterea, la cerere, a unei dovezi de reţinere pentru a servi în faţa autorităţii străine la radiere.

Persoana juridică solicitantă a înmatriculării trebuie să depună la serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competent, pe lângă documentele sus-menţionate şi acte care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea, sediul şi reprezentantul legal, în copie.
Documentele se eliberează:
• pentru persoane fizice (personal sau prin împuternicit prin procură notarială), în baza documentului de identitate;
• pentru persoane juridice - delegaţie + act de identitate delegat.

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by proc74 »

nirox wrote:https://forum.softpedia.com/topic/12434 ... te-august/


- RCA valabil min 6 luni pe numele noului proprietar – original si copie;
Sa inteleg ca nu se poate face RCA doar pe o luna in vederea inmatricularii?
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

amarok
Posts: 53
Joined: 22 Jul 2016, 16:03
Auto: Kia Sportage 2017

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by amarok »

Este vorba despre un document pe care il iei de la biroul de copiat acte. Eu am inmatriculat masina in decembrie pentru a trece de la numere rosii la numere obisnuite si da, a fost nevoie sa iau aceasta ,,fisa de inmatriculare,, dactilografiata la birou copiat acte, apoi cu aceasta fisa mergi la primarie si ei iti vor stampila aceasta fisa pe care am prezentat-o apoi la inmatriculare masina. A costat 5 lei la birou copiat acte.
Kia Sportage 2017 1.6 GDI Style InfraredA9, Android Auto & Apple Carplay Ready

Post Reply

Return to “Generalităţi”