inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
daniels.v.
Posts: 11
Joined: 05 May 2018, 13:01
Auto: Kia Pro_Ceed 1.4 109CP
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by daniels.v. »

Salut. De azi sunt posesorul (ce-i drept, doar pe contractul de vanzare-cumparare) a unei Kia ProCee’d. Urmeaza ca pe data de 07.05 sa merg pentru inmatriculare in Vilcea (are numere de Bucuresti momentan - abia atunci am gasit loc la rezervare online, la 29 zile ). Am primit stampilele de la ANAF (ce tin loc de fiscal pentru vanzator), direct pe contractul tip inchiat (5 exemplare).
Cateva intrebari am pentru cei care au cumparat masina SH anul acesta:
1. Se poate folosi asigurarea vechiului proprietar sau fac alta pe 6 luni fara mentionarea numarului de inmatriculare (doar cu serie sasiu sau cum?) ?
2. Se mai face identificarea masinii la RAR inainte daca se face doar transcriere pe alt nume si am ITP valabil (in 2014 era necesar sa mergi sa faci identificarea)? Caci altfel nu vad cum s-ar putea transfera ITP-ul pe noul talon.
3. Daca nu aleg numere preferentiale, cat ar trebui sa dureze pana le ridic?

Multumesc anticipat.




Sent from my iPhone using Tapatalk

daniels.v.
Posts: 11
Joined: 05 May 2018, 13:01
Auto: Kia Pro_Ceed 1.4 109CP
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by daniels.v. »

daniels.v. wrote:Salut. De azi sunt posesorul (ce-i drept, doar pe contractul de vanzare-cumparare) a unei Kia ProCee’d. Urmeaza ca pe data de 07.05 sa merg pentru inmatriculare in Vilcea (are numere de Bucuresti momentan - abia atunci am gasit loc la rezervare online, la 29 zile Image). Am primit stampilele de la ANAF (ce tin loc de fiscal pentru vanzator), direct pe contractul tip inchiat (5 exemplare).
Cateva intrebari am pentru cei care au cumparat masina SH anul acesta:
1. Se poate folosi asigurarea vechiului proprietar sau fac alta pe 6 luni fara mentionarea numarului de inmatriculare (doar cu serie sasiu sau cum?) ?
2. Se mai face identificarea masinii la RAR inainte daca se face doar transcriere pe alt nume si am ITP valabil (in 2014 era necesar sa mergi sa faci identificarea)? Caci altfel nu vad cum s-ar putea transfera ITP-ul pe noul talon.
3. Daca nu aleg numere preferentiale, cat ar trebui sa dureze pana le ridic?

Multumesc
Late edit: la asigurare intreb, daca pana ajung in Vilcea, inainte de inmatriculare, daca pot folosi asigurarea pe numele vechiului proprietar, doar in caz de control rutier sau dauna (Doamne Fereste!) Image


andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by andrei1271984 »

Salut,

Daca deja vechiul proprietar a scos masina din evidenta atunci nu mai poti folosi rca-ul lui.
Poti face rca pe 6/12 luni in vederea inmatricularii , doar pe seria de sasiu insa pentru asta trebuie sa o iei in evidenta.
Contractul de vanzare-cumparare nu este suficient pentru ca masina sa fie considerata in proprietatea ta ;)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

daniels.v.
Posts: 11
Joined: 05 May 2018, 13:01
Auto: Kia Pro_Ceed 1.4 109CP
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by daniels.v. »

andrei1271984 wrote:Salut,

Daca deja vechiul proprietar a scos masina din evidenta atunci nu mai poti folosi rca-ul lui.
Poti face rca pe 6/12 luni in vederea inmatricularii , doar pe seria de sasiu insa pentru asta trebuie sa o iei in evidenta.
Contractul de vanzare-cumparare nu este suficient pentru ca masina sa fie considerata in proprietatea ta ;)
Vechiul proprietar a scos-o din evidenta doar de la Fisc, nu si de la DPRCIV. In aceasta situatie pot circula cu RCA-ul lui? Nu de alta, dar pana pe 05.06 nu ajung la FIsc, la domiciliul meu caci abia atunci pot merge la Vilcea (lucrez in Bucuresti, CI pe Vilcea, nema concediu pana atunci). Si nu as vrea sa ma trezesc cu amenda (pe talon, la rubrica “instrainat catre” m-a trecut pe mine).

P.S: Multumesc pentru info Image

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by andrei1271984 »

Mai nou nu se mai radiaza de la Drpciv. Daca a scos-o de la Fisc e suficient.
Daca nu scria "instrainat catre" mai puteai sa faci pe numele lui inca 1 luna macar pentru politie, dar asa nu mai poti face nimic.
Nu pot sa-ti recomand decat sa mergi sa-ti faci un rca pe 1 luna in supermarket sau in mall-uri dar trebuie sa stii ca nu este un rca corect (nici pe vechiul proprietar nici pe tine pentru ca masina este "a nimanui" la momentul acesta).
Cei de acolo insa nu prea cunosc legea si fac rca-uri intr-o veselie indiferent de consecinte , banu' sa iasa :))

p.s : cu placere:)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by RaiMaN »

Stiu ca esti in domeniu si nu vreau sa te contrazic, dar dupa ceea ce zici tu inseamna ca si atunci cand iei masina noua si faci RCA in vederea inmatricularii nu esti legal pana cand mergi la finante, nu? Teoretic este aceeasi situatie si la el...
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by proc74 »

andrei: "Contractul de vanzare-cumparare nu este suficient pentru ca masina sa fie considerata in proprietatea ta ;)"
Este SINGURUL lucru care te face proprietar, cu conditia sa fie intocmit conform prevederilor legale (certificat fiscal sau viza pe contract de la impozite si taxe).
2. ITP ramane valabil;
3. faptul ca optezi pentru nr. preferentiale nu afecteaza perioada, doar cheltuielile:)
Legat de asigurare as asculta sfaturile lui andrei.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

daniels.v.
Posts: 11
Joined: 05 May 2018, 13:01
Auto: Kia Pro_Ceed 1.4 109CP
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by daniels.v. »

Multumesc pentru raspunsuri, deja ma bucur ca am ales masina asta (oameni faini pe aici ).
O sa incerc sa fac o asigurare pe o luna, daca imi face careva (fara stampila aia de la FISC, in dreptul meu).
Daca nu, o sa merg asa cu ea (doar drumul pana acasa, mai am o masina mai veche pana o inscriu pe numele meu) si sa sper sa ma fereasca Domnul de incidente pe drum.
O ultima intrebare mai am la voi: masina mai trebuie dusa la RAR (pentru identificare, trecere nou proprietar in carte, etc.)? Sau doar FISC si Birou inmatriculari? Am toate actele deja, mai putin stampila de la FISC-ul meu si cererea de inmatriculare care se face pe loc, inclusiv programare online la SPCIV Vilcea.


proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by proc74 »

Nu trebuie sa mai mergi la RAR. Doar la FISC si SPCIV (in ordinea asta).
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by andrei1271984 »

rainman , nu prea este aceeasi situatie, cand iei masina noua ai factura de achizitie de la dealer si nu mai ai nevoie de nici un alt act ;)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by andrei1271984 »

" Legat de asigurare as asculta sfaturile lui andrei. "

proc, nu gandesti rau deloc :)))
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by nirox »

Atentie ca s-a schimbat si legea, din 20 Mai daca nu o inmatriculezi pe numele tau in 90 de zile si te opreste politia iti poate retine talonul, numerele si o amenda. Nu mai merge schema ca mergi pe certificatul fostului proprietar, chiar daca nu iti trece nimic in rubrica cu instrainat.

daniels.v.
Posts: 11
Joined: 05 May 2018, 13:01
Auto: Kia Pro_Ceed 1.4 109CP
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by daniels.v. »

nirox wrote:Atentie ca s-a schimbat si legea, din 20 Mai daca nu o inmatriculezi pe numele tau in 90 de zile si te opreste politia iti poate retine talonul, numerele si o amenda. Nu mai merge schema ca mergi pe certificatul fostului proprietar, chiar daca nu iti trece nimic in rubrica cu instrainat.
Salut, am auzit si eu de lege, nici nu am de gand sa depasesc 30 zile (primesti amenda de la FISC dupa 30 zile). Oricum, nu inteleg de ce nu ai inmatricula masina tinand cont ca nu sunt taxe de platit (poate doar daca datorezi bani la stat din amenzi, impozite neplatite, etc. Sa te gandesti sa o mai lungesti putin).

Am inteles de la altii care au inmatriculat in ultima vreme ca poti circula inca cu asigurarea vechiului proprietar, pana la inmatriculare ca si cum ai imprumuta masina - chiar daca ai trecut numele tau la “instrainat catre”. Pana la urma, este si normal caci desi ai acte pe masina, fara stampila FISC-ului in dreptul tau pe contractul TIP, nu iti face nimeni asigurare.




daniels.v.
Posts: 11
Joined: 05 May 2018, 13:01
Auto: Kia Pro_Ceed 1.4 109CP
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by daniels.v. »

andrei1271984 wrote:Mai nou nu se mai radiaza de la Drpciv. Daca a scos-o de la Fisc e suficient.
Daca nu scria "instrainat catre" mai puteai sa faci pe numele lui inca 1 luna macar pentru politie, dar asa nu mai poti face nimic.
Nu pot sa-ti recomand decat sa mergi sa-ti faci un rca pe 1 luna in supermarket sau in mall-uri dar trebuie sa stii ca nu este un rca corect (nici pe vechiul proprietar nici pe tine pentru ca masina este "a nimanui" la momentul acesta).
Cei de acolo insa nu prea cunosc legea si fac rca-uri intr-o veselie indiferent de consecinte , banu' sa iasa :))

p.s : cu placere:)
Andrei, cel mai bine opresc un politist de la rutiera si il intreb; normal ar fi sa folosesc asigurarea lui valabila mai degraba decat sa fac o ilegalitate cu societatea de asigurari (masina inca nu este trecuta nicaieri pe numele meu, am doar drept de proprietate conform contractului de vanzare - cumparare); deci este ca si cum as impumuta o masina.
Multam de sfat anyway.


Sent from my iPhone using Tapatalk

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare auto nou 2017 bucuresti

Post by andrei1271984 »

Daniels :)))) aici ai fost chiar simpatic :))))) nu ma mai pot opri din ras :)))
te-ai gasit pe cine sa intrebi, pe cei mai slabi pregatiti , politistii....
aia nici nu stiu pe ce lume se afla , dar sa se mai priceapa si la asigurari.
la cate mi-au auzit urechile de la clienti , crede-ma ca unii din ei n-au habar nici ce-i ala rca :)))))
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Post Reply

Return to “Generalităţi”