Alegere Sportage vs Tiguan

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Flavyus »

eugenflorinmanea wrote:Bani pe Bmw doar pentru sigla ? :))
de ce ati dat atatia bani pe Sportage cand puteati sa va luati Duster, ca tot 4 roti are!Pentru sigla?
Pentru ca diesel mare + automata clasica (nu DSG/ nu CVT) + 4x4 + spatiu superior

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by eugenflorinmanea »

Bmw X3 de ce e superior Sportage? Pai de unde sa incep..
Directia-nici nu pot sa o compar cu Sportage ca ma fac de ras. Senzatia la volan in general nu se poate compara
Cutia de viteze automata-e o gluma proasta sa compari mere cu pere
Sasiu-suspensie-antifonare
Vopseaua- nu stiu ce ii fac dar toate Bmw urile de le am vazut cu scopul de cumparare acum un an aratau impecabil la tabla
Profilul scaunelor,senzatia ca te contopesti cu masina
Motorul de 184 cai care sunt toti prezenti in orice conditii,cu un mic lag de 1 sec cand ii dai kick down
Eu zic ca daca nu gasim superioritatea Bmw ului in fata Kia.. deja o dam in diverse.
Dar repet.. toate astea vin cu un cost mare pe care trebuie sa ti l permiti.
Sportage la ora actuala ofera un raport pret calitate extrem de bun, cam ce oferea Ceed in 2008 de a fost revolutie la vanzari.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by quelloo »

da mai Eugen dar tre sa te gandesti ca nu toata lumea conduce masina in asa fel incat sa aprecieze dinamica masinilor BMW.
din pacate la noi in tara inca se merge cu 100 km/h pe banda a 2-a pe autostrada si cu 30 in localitate. iar la capitolul lux si build quality se apropie multe marci de gama premium ca doar nu-ti trebuie cine stie ce R&D pentru asta. doar bagi niste materiale mai premium. vezi interiorul de pe sportage-ul asta nou fata de precedentul.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by bogdan-alin »

hai sa lasam masinile BMW pentru aia care isi permit sa le cumpere nu vrei? stim toti ca sunt masini bune dar nu toata lumea vrea sa dea 30mii pe o masina SH ok? plus ca topicul se numeste Sportage vs Tiguan masini cat de cat apropiate...nu X1, X3, X5, X6...etc. Fara suparare.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Flavyus »

Eu am scris clar ca nu cred ca un X3 la aceeasi configuratie ar fi de 10x superior. Poate cu 15-20% mai bun la plus 50% la bani. Vorbiti de x3 ca de Ferrari, ce pana mea ?! E mai directie ca la A4, ca pe ala l-am condus ?!
Mi se pare total deplasata faza cu "directia o gluma proasta". Cea mai precisa directie am avut-o pe Mondeo mk3, era ca la carturi.
V-am zis, ma ambitionez sa fac test cu x3 dar mai dureaza.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by eugenflorinmanea »

Pai tu ai scos o cu 10 ori,nimeni nu a afirmat asta!:)
Si nineni nu a afirmat ca directia la Sportage e o gluna proasta, ci doar comparatia cu semn de egal vs Sportage.
Eu zic ca e mai apropiata comparatia X1 vs Tiguan decat Sportage vs Tiguan pentru ca Tiguan si X1 joaca in aceeasi liga de preturi pe cand Sportage e cu 10-15 k mai ieftina.
Whatever orice cioara isi lauda puiul. Sportage e masina suprema si nu e cu nimic mai prejos fata de X1, X3, Touareg, XC60,Tiguan. Doar oamenii rai nu vad asta si isi cumpara altceva la pret dublu doar pentru sigla si punct . Toata lumea multumita?
SAAB 9-5

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by nirox »

Fiecare cumpara de ce are bani, ce ii place, ce il coafeaza. Comparatiile astea nu cred ca-si au rostul. Eu de exemplu am comandat Sportage fara sa o testez cu motorul asta, fost, vazut, placut, comandat. Am cochetat cu Tucson, dar diferenta prea mare de pret. Alte marci nici nu m-am obosit sa ma duc sa le vad sau macar sa ma interesez ca pret. Daca Tiguan era la acelasi pret, tot Sportage as fi luat. Cand iti pui intrebari existentiale de genul asta, e clar ca strugurii sunt acri...
Exemplu Porsche Nord aveau oferta la Q3 la 24-25k, A4 la 25000, nu mai stiu exact, in jurul preturilor astora. Dar nu m-a interesat, tot Sportage am luat. Colega mea si-a luat Tiguan anul trecut prin leasing, inainte sa apara asta nou, nu stiu ce oferta speciala, la vreo 22k, diesel, 110Cp, tot de la Porsche Nord. Pe mine nu m-a miscat deloc. Ei ii plac astea mai patratoase asa, sobre. Coreenele i se par mai cu forme. Na parere...ce motor, dotari, 4x4 vs 4x2, a luat-o doar sa mearga cu ea prin oras.
Asa ca sa fim noi sanatosi si sa nu avem evenimente neplacute.
Last edited by nirox on 22 Mar 2017, 18:31, edited 1 time in total.

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Campulaurentiu »

Eu am deschis topicul fara intentia de a intra in polemici cu nimeni si fara dorinta se a naste controverse sau discutii in contradictoriu. Cand mi-am comandat Sportage-ul am avut un foarte bun prieten, mare fan vw, care ma dispera sa aleg ceba din gama Vag ( Passat b8, tiguan, etc .... chiar daca era mai slab dotat dar in conceptia lui incomparabil mai bun decat kia). Eu nici macar nu am mers sa vad masinile respective, comandand Sportage -ul din semnatura dupa fix 15 minute de stat langa ea in showroom. Pur si simplu nu am mai vrut sa vad sau sa astept nimic ( aici ma refer la proaspata lansata skoda kodiaq ).
Consider ca Sportage este o masina mai mult decat corecta cu o super incantatoare garantie imbatabila, garantie care imi aduce multa liniste.
Cu siguranta ca oricare bmw : x1, x3 , etc, este mai performant in multe capiyole fata de Kia dar el vine cu un pret pe care eu, acum, nu mi-l permit.
Stima tuturor si pace !
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Campulaurentiu »

Ps : Veti vedea in anii ce vor urma ca brandul kia nu numai ca va ajunge din urma marii producatori de automobile dar ii va egala si chiar depasii, fortand acestia sa reconsidere orice strategie de vanzari fata de modelele asiatice. Nu mai e mult. Garantat ! Vezi progresele uimitoare ale marcilor asiatice in ultimii ani.
Stim.
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Flavyus »

Iar eu nu voi repeta a 3-a oara ce am scris clar de 2 ori :) Ma duc sa semnez CASCO :) Ne vedem pe sosele si pe jurnalul de bord.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by eugenflorinmanea »

Cand ai timp testeaza o seria 3 xdrive chiar si mai vechiuta si apoi sa vorbim despre directii.
Eu am condus Mondeo si nu m a impresionat. Barcuta rau de tot..in schimb seria 3 iti ridica parul pe mana mu ha ha!!!. Cam cum face si Saab ul meu cand ii dau kickdown si am 300 cai..pacat ca are o directie de rahat (e hidraulica si nu ma impac cu ea neam, eu venind de pe Proceed cu directie electrica).
SAAB 9-5

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by cmusat2000 »

Grupul Kia-Hyundai este deja pe locul 5 in lume in anul 2016 vis-a-vis de numarul de autovehicule vandute in toata lumea. Acest lucru nu s-ar fi intamplat daca coreeni nu investeau masiv in tehnologie, productie, design s.a.m.d. Rezultatul se vede, daca pana acum 7-8 ani, sa vezi o masina Kia pe strazi era aproape imposibil, astazi lucrurile stau mult mai bine, Sportage si Ceed fiind o prezenta cotidiana din ce in ce mai pregnanta (pacat pentru Sorento ca nu e promovata deloc in RO).

Tiguan-ul merge pe aceeasi linie - interior sobru, aproape identic cu celelalte modele ale grupul VAG, fara nimic spectaculos. Sportage se prezinta cu o caroserie net superioara, mult mai tanara mai user friendly daca pot spune asa si cu un pret imbatabil, iar interiorul a castigat in calitate la versiunea actuala. Daca punem aici si cei 7 ani garantie, modelul nostru devine hard to beat...

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by eugenflorinmanea »

Mai pune si 10k eur in minus- cat sa te plimbi in toata viata masinii.
SAAB 9-5

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by nirox »

Si ce conteaza toate alea de mai sus. Romanul tot la nemtoaica se va uita cand e vb e sh. As fi curios sa aflu cate din masinile alea sh vandute in ultimele luni dupa ce s-a scos taxa de mediu sunt nemtesti.

In alta ordine de idei, sper sa nu avem o problema cu emisiile si noua schema de mediu, cu abtibildurile alea pe culori. Tare mi-e ca nu mai pupam centrul si sa vezi atunci ce or sa rada altii de noi.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Flavyus »

Am vorbit cu un prieten care a avut vreo duzina de masini la viata lui si chiar un business cu piese auto, i-am zis ca mi-am luat Sportage si mi-a raspuns ca a inceput sa auda de modelul asta printre prietenii lui. I-am zis 3 chestii: cine e designerul, cine construieste sistemul 4x4 si ce dotari am la GT line si a fost wow. Daca fiabilitatea e acolo unde a fost generatia 3 suntem profesori.

Post Reply

Return to “Generalităţi”