Alegere Sportage vs Tiguan

Forum cu de toate despre Kia Sportage
User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Campulaurentiu »

Salutare.
Fac un studiu si as dorii sa imi spuneti si voi parerea.
Daca ar fii in aceasi categorie de pret , la optionale comparabile si la designul actual ce ati alege : Tiguan sau Sportage ?????
Eu am ales Sportage nu numai pentru garantie, dotari sau pret. Sunt unul din aceea care considera ca o masina trebuie sa iti trezeasca si ceva cand o privesti nu numai sa faci alegerea dupa considerentul ca Tiguanul este masin nemteasca si automat sunt bune.
Consider ca actualul Tiguan daca ar avea alta sigla pe capota nu s-ar vinde nici jumatate din ce cifre face acum la vanzari. Deci ??? Ce a-ti cumpara daca pretul si dotarile ar fii la fel ????
Stima.
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Nesta3 »

Pai nu prea sunt in aceeasi categorie de pret si nici ca optionale.Tiguan, ca orice din gama VAG, are un pret supraapreciat.Incepand de la dotarille standard,continuand cu dotarile optionale si terminand cu masina in sine, realizezi ca o mare parte din pret o reprezinta marca in sine.Pentru o configuratie full, ajungi la 50 mii euro pentru un Tiguan, in timp ce un Sportage ajunge la 34mii euro.Pai la 50mii euro iti iei direct Ford Edge Sport si ai terminat balciul.
Ca si design exterior nu se compara cu Sportage.Sportage-ul e masina aia care, asa cum ai zis, iti trezeste ceva atunci cand o privesti.Tiguan-ul e o masina anosta ca si design si care se vinde pentru ca e VW.Interiorul la fel, anost, asa cum am fost obisnuiti de la Golf 5 incoace.La 40mii euro nu primesti tapiterie piele si automat nici ventilatie scaune-asta ca un exemplu.
La 20 si ceva de mi de euro,primesti niste faruri care se pot bate cu succes cu cele de pe Duster.
Daca ar fi sa imi placa sau sa compar cu Sportage, as alege Tiguan R Line.E alta masina la exterior.La interior il salveaza ceasurile de bord si ornamentele interioare specifice echiparii "R".
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by b76bgaarh »

si d ce trebuie la jurnal de bord, acest studiu?

mutat la generalitati.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Flavyus »

Sportage 4 a fost dezvoltat si proiectat comparativ cu Tiguan. Nu inseamna ca si-au propus sa bata Tiguan neaparat, dar s-au comparat la Tiguan ca best in class.
Puteam de aceiasi bani sa configurez un Tiguan mai slab motorizat si dotat, dar nu. Nu am condus Tiguan, doar am pipait unul si nu m-a atras.
Acuma, sper ca dotarile de pe Sportage sa-si faca treaba normal la bani mai putini, vad ca e un coleg care nu se impaca cu LKAS...

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Campulaurentiu »

scuze moderatorului .... greseala mea....nu trebuia postat la jurnal de bord.
stima.
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Campulaurentiu »

Pana acum : 3-0 in favoarea Sportage-ul.
Sper sa obtin opinii obiective chiar daca suntem pe forumul Kia.
Stima
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by bondalicir »

foarte obiectiv nu ai cum sa fii, iti dai seama...
personal nu imi place design-ul la tiguan, prefer sportage... referitor la preturi nu comentam, este clar mai scump dar am zis ca nu luam in calcul aspectul asta.
ma mai pot lega si de faptul ca la tiguan motoarele entry level pe benzina mie mi se par subdimensionate. pt un suv 1.4 benzina fie el si turbo este prea putin. ai varianta 2 litri benzina dare e de pe la 33000 de euro in sus... discutam de alta liga...
la diesel cel de 150 cp e ok... la cel de 190 cp sau cat are e cu adblue... iarasi penalizam... asta ca sa facem un vs mai obiectiv... macar la kia chiar si la 2 dsl hp nu ai adblue...
daca vrei mai poti baga in discutie skoda kodiaq care mie imi face cu ochiul... designul e placut... nu grozav, tot sportage-ul mi se pare mai atragator... insa i se iarta tot pentru spatiul oferit. un portbagaj de 720 litri e ceva, iar spatiul la pasageri este si el enorm... pretul e mai mic, are cateva atuuri. doar l-am vazut, nu am facut testdrive. in mai va fi disponibil la test...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by panzer »

Pe acest forum o sa vedem daca macar unul spune Tiguan! Asa sa il cunoastem si noi :D

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Flavyus »

Daca mi-ar fi placut as fi spus. De ex. pot spune ca m-as fi uitat mai atent la CX5, dar am preferat motorizare si dotari maxime de bugetul pe care l-am avut. Am tot configurat Ateca, dar m-am jurat ca nu iau masina in premiera, ca nu vreau sa experimenteze pe mine. La Sportage a contat mult ca e generatia 4 si am mers pe solutii tehnice testate.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by b76bgaarh »

intre sportage 4 si tiguanu nou, hmm grea alegere, ca si design tiguan ca si pret sportage.

ps intre 3 si cel vechi, vezi semnatura.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by bondalicir »

daca aducem in discutie cx5 eu personal o vad cea mai frumoasa din clasa. nu te saturi sa o privesti... si la interior si la exterior... pacat ca la motorizarea diesel sunt ceva probleme si nu vreau sa imi asum riscul... cea pe benzina e fiabila dar nu foarte potenta cel putin cel de 2.0 benzina (aspirat). cu inima as alege cx 5 chiar daca e mai scumpa... oricum este f posibil sa ma reorientez la ceva full electric tinand cont de bonusul acordat.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Fantomel »

Si mie imi place design la tiguan , e frumos si la sportage daca ar fi fost aceleasi dotari la aceeasi bani probabil as alege tiguan.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Flavyus »

La mine a contat si 4x4 Lock Sportage, de asemenea voiam automata dar nu mai voiam dublu ambreiaj.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by quelloo »

singurul SUV care-mi place cat de cat cum arata e Porsche Macan S :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: Alegere Sportage vs Tiguan

Post by Campulaurentiu »

Tiguan clar este o masina fiabila si potenta doar ca din punct de vedere al designului, personal, consider ca arata banal, fara personalitate si cu look de masina de prin 80.
Mazda CX-5 intradevar este o masina practica si cu personalitate doar ca motorizarea ds este penalizata de taxele mai mari aferente cilindreei 2.2.
Stima.
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

Post Reply

Return to “Generalităţi”