Consum Kia Sportage 4x2 1.7 DSL vs 2.0 DSL 4x2

Forum cu de toate despre Kia Sportage
soke1967
Posts: 80
Joined: 09 Jun 2016, 17:15
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL - 2016
Location: Bucuresti, sectorul 2

Re: Consum Kia Sportage 4x2 1.7 DSL vs 2.0 DSL 4x2

Post by soke1967 »

Salut Asdfgh!
Nu prea inteleg cum consumi tu 7 - 8 in Bucuresti =D> dar nu comentez prea mult, poate ai drumuri libere la ore tarzii. Eu, cu 1,7 dsl, consum in oras cam 8,5-9-10. In Bucuresti, cu tot ce inseamna asta (semafoare, cateodata bara la bara, dar si trasee mai libere cum ar fi pe podul Basarab). Si extraurban cred ca am un consum putin mai mare ca tine (aprox. 6%, 6 si un pic). Sigur, pot avea si consum sub 5 afara, daca e drumul drept si merg economic.

Cuplul la 1,7 dsl este suficient pentru 1-3 persoane. La 4 persoane, plus bagaje, esti ok dar pierzi ceva din "forta"...

Evident, e mai ok un motor mai mare, e doar chestie de bani, nu?

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum Kia Sportage 4x2 1.7 DSL vs 2.0 DSL 4x2

Post by asdfgh »

Pai da, cam asa ceva; incerc sa evit pe cat posibil sa merg cu masina in oras in ore de varf; sa merg la serviciu cu ea este exclus(din magurele in pipera ar insemna sa traversez tot bucurestiul in fiecare zi, asa ca merg pana la cel mai apropiat metrou si o las pe acolo; pana la metrou am un traseu unde nu este niciun semafor)
Un consum in trafic de varf, bara la bara nu e relevant pt cat consuma o masina in regim urban (bucurestiul este un oras "special" - cel mai congestionat din europa dupa cum apare in ultimul studiu de la tom-tom)
Despre extraurban - cred ca depinde mult de stilul de condus al fiecaruia, eu incerc sa merg cat mai constant, multe frana de motor la intrari in localitati si fara accelerari bruste inutile si reusesc sa scot destul de constant valorile de care am zis(resetez si CB cand plec la drum)
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

Post Reply

Return to “Generalităţi”