Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by relu_24 »

e mult mai inghesuita suzuki. ii lipsesc 18 cm pe lungime si 7 cm pe latime + ceva pe inaltime. automat habitaclu e mai inghesuit si portbagajul mai mic.Ca si pret/dotarii nu e diferenta mare fata de sportage lund in calcul dimensiunile.
Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by zaboss »

Principala problemă a lui Suzuki nu e dimensiunea, ci calitatea foarte proastă a materialelor din interior. Atât a materialelor în sine, cât și a asamblării. Din acest punct de vedere, Duster este net superior (căci cu el se bate Vitara), deși nici el nu este vreun etalon... Marele avantaj al Vitarei este că are 4x4 și cutie automată la un preț imbatabil. Deși la 22.000 ai Juke 4x4 CVT și 190 CP (prețul de vânzare, nu cel de listă). Încă mai mă gândesc dacă-mi iau și eu unul :D
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by Flavyus »

Nu am vazut Vitara de aproape. Cunostintele mele care au testat Vitara spun ca nu se compara cu Sportage-ul meu, poate e si influenta echiparii GT Line. Traiesc cu impresia ca Vitara se bate cu Duster.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by zaboss »

Nu e impresie. Vitara are unele dotări pe care nu le ai pe Duster, ACC, 4x4 cu transmisie automată, motorizări, însă interiorul lasă de dorit.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

sato123
Posts: 116
Joined: 04 May 2017, 12:32
Auto: Sportage 1.6 T-GDI AWD Style
Location: Brasov

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by sato123 »

Da, interiorul e din alt film (la dimensiuni SX4 e mai mare ca Vitara) , insa in aprox. 22k are 4x4, faruri cu led, franare automata, pilot adaptiv, mirror link, fiabilitate (si in teren accidentat), emisii mai mici. Pe Sportage nu poti avea pilot automat adaptiv si faruri cu led sau mirror link in orice echipare. Si da sunt ca si dimensiuni din clase diferite - SX4 ar fi mai degraba in categoria lui Sportage insa tot e mai mic. Ca si confort si senzatie in masina, clar Sportage e peste. Depinde ce vrei de la masina.

chris74
Posts: 7
Joined: 19 Jun 2017, 15:31
Auto: Sportage 1,6 T/GDI

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by chris74 »

Salut.Sunt nou pe site şi am citit cel scrise mai sus despre SX4.In momentul de fata,imi caut un SUV cu trctiune integrala.Am facut drive test cu Vitara S si SX4,ambele 4X4,pe benzina,motor 1,4 si 140 CP,si,pe scurt,a doua e mai confortabila.E mai lungă decat Vitara,iar suspensiile sunt mai bune.Problema e,de fapt,ca vreau sa testez si Kia Sportage,1,6 T-GDI, GT Line,sa vad cum ma simt la volan,etc....si ma voi hotărâ după asta.Puteti sa-mi spuneti cam care sunt preturile de intretinere? Adica revizii,RCA,eventual CASCO? Cu fiabilitatea cum sta? Cum ruleaza pe zapada,carosabil ud,in curbe,eventual un light off-road? Sistemul de tractiune integrala este eficient?

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by Flavyus »

Nu am testat benzina, dar la comportament rutier pot spune ca Sportage e excelent pentru un SUV, nu ai senzatia de barca deloc.
Pozitia la volan si interiorul sunt foarte confortabile.
Suspensiile sunt f. performante, pe gaz, reusesc sa fata fata si la viraje dar si la denivelari.
GT Line va veni cu jante de 19 si eu zic sa nu renunti la ele.
Eu am testat masina in ianuarie, pe drum cu zapada si mentinea traiectoria la viteze la care Passatul ar fi intrat in deriva.
Tractiunea 4x4 are lock 50:50 (de ex. Tiguan nu are) si mod de coborare panta (testat, merge super, se deazctiveaza ESC).
Din teste rezulta ca Subaru ar avea o tractiune mai buna. Firma care produce 4x4 pt Sportage este Magna, furnizor reputat care lucreaza si pentru Mercedes.
Feelingul meu e ca se conduce la fel de bine ca Passatul pe care l-am avut si care era cu suspensii sport. Recent am dat o tura pe Dealul Negru si am fortat putin (era ploaie) prin curbe, m-a surprins placut. Recomand clar masina, zic ca se conduce ca o berlina compacta.

sato123
Posts: 116
Joined: 04 May 2017, 12:32
Auto: Sportage 1.6 T-GDI AWD Style
Location: Brasov

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by sato123 »

Eu am facut test cu SX-4 pe benzina si Sportage T-GDI si GDI. SX-4 (boosterjet 1.4) merge decent da nu se compara cu T-GDI-ul iar la insonorizare iarasi este diferenta mare in favoarea Sportage. Cuplu maxim ai la T-GDI de la 1500 - 4500 de rotatii ceea ce se simte. Ca si consum masina de test drive T-GDI de la KIA avea 9,5 iar SX4 tot pe acolo desi ei se lauda cu consumuri mai mici - insa la TD sunt hingherite. Sistemele 4x4 au cam acelasi principiu de baza - nu stiu treburi complicate. Garda de la SX-4 e un pic mai mare. Pentru garantie comparabila cu cea de la KIA trebuie sa platesi - in BV imi dadusera cei de la Suzuki 3 ani de la producator, 2 de la dealer si inca 2 trebuiau platiti. Cu fiabilitatea stau bine amandoua marcile din ce am cautat, traditie are mai mare Suzuki. Preturi polite RCA ~ 700 RON, CASCO ~ 611 Euro la Sportage - azi am platit (Generalli).

Eu zic sa mergi la TD cu T-GDI-ul daca-l prinzi pe undeva. Varianta asta de motor este si pe Style si cu 4x4 daca vrei nu trebuie neaparat GT-Line.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by nirox »

M-am uitat si eu la o Vitara din afara, am deschis portbagajul si l-am inchis la loc. Asta a fost tot testul meu, clar nu. Am mai citit si review-uri internationale, toti se declara dezamagiti de interior.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by default »

Una e Vitara, alta e SX4! Mie nu imi place niciuna. A contat pretul/dotari. M-am dat cu Vitara si e mic, inghesuit si barca. Are garda buna insa.



Inca putina sare pe rana! :D

Eu unul nu m-as baga pe acolo. Cam nefilmata Kia...nu credeti? Pacat! :?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by Flavyus »

Si pretul laVitara reflecta diferenta, am avut oferta la 21 k diesel full automata cu trapa.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


chris74
Posts: 7
Joined: 19 Jun 2017, 15:31
Auto: Sportage 1,6 T/GDI

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by chris74 »

În primul rând,as vrea sa va mulţumesc pentru părerile expuse şi pentru sugestii.Intr-adevar,Vitara S e cam mica,dar eu ma refeream la SX4.Un eventual confort il poti gasi in masina asta doar daca are tapiterie din piele si trapă.E adevarat,e mai ieftina decat Sportage 1,6 T-GDI GT Line,dar mai inghesuită.La SX4 imi place ca are,pe lângă modurile auto,sport şi lock,şi modul Snow/mud,care e util.De asemenea,versiunile Spirit şi Luxus au în echiparea standard senzori de parcare fata si spate,camera spate(are si Sportage),cruise control adaptiv,sistem keyless push/start şi sistem autonom de asistenţa la frânare(radar brake support),deci nu e chiar de aruncat,insa nu are DBC.
Pe de altă parte,ieri am fost la o reprezentanta Kia si m-m urcat in Sportage.....diferenta de spatiu si finisaje e evidentă =P~ ,iar azi am programat un drive test.Am sa vă spun si impresiile mele. :P Abia astept să vad cum merge.Problema e ca pe mine ma interesează,in principu,o versiune GT Line cu cutie manuala,iar ei au la test un diesel cu automată :roll: Sa vedem cum ma impac cu ea,pentru ca nu am prea mare experientă cu automatele,insa senzatia la condus ar trebui sa fie cam aceeaşi.
Sportage ce garda la sol are?

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by default »

Cam 17cm!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by bondalicir »

din cate stiu eu 17cm
dar 17 e cel mai de jos punct la brate la roti.. unde e cam greu sa atingi (nu imposibil). la prag si la bara ai mai mult
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Sfaturi cumparare Sportage DCT vs alte marci

Post by b76bgaarh »

e scutul fata.

ps la diesel evacuarea "cade"chiar sub el.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Generalităţi”