Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
bogdanlex
Posts: 102
Joined: 24 Jun 2012, 18:34
Auto: Kia Sportage 2018 1.7 DSL DCT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by bogdanlex »

Salut,

Cam asa arata Sportage cu facelift.

Voi ce parere aveti, in afara de cele deja exprimate ?

Mie nu mi se pare ca aduc mari schimbari. Imi plac lampile stop spate iar farurile...nu e o modificare majora, poate sunt putin mai dragute.

ImageImageImageImageImageImage

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Kia Sportage 2018, 1.7 DSL DCT Style

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by nirox »

Din ce vad, farurile, luminile de ceata, stopurile sunt schimbate. Vad ca si evacuarea e mai integrata in bara spate. Oricum ar fi, mi se pare ca arata bine.

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by Sergiucid »

Doar mie mi se pare sau au integrat semnalizarea si in stop? Poate o fi din cauza luminii da imi pare putin galbena zona stopului :roll:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by RaiMaN »

Nu, semnalizarea este tot in bara...
In schimb semnalizarea fara pare led?
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by Sergiucid »

Asa pare...sau e doar un difuzor de lumina acolo. Sau luminile de zi sunt de tip switchback led si au si functia de semnalizare.
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

Co5min
Posts: 11
Joined: 14 Feb 2018, 00:46
Auto: Golf 5
Location: Timișoara

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by Co5min »

Ma bucur sa vad ca nu au urmat filozofia de design interior a Tucsonului. Bordul ramane la fel exceptant ecran display mai modern.

Am remarcat insa ca a disparut acel element cromat intre stopuri dar au adaugatul unul intre proiectoare ceata. Preferam varianta anterioara.

Bogdan[BBI]
Posts: 51
Joined: 30 Jan 2018, 17:54
Auto: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.
Location: Ilfov

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by Bogdan[BBI] »

Personal ma bucur ca am luat versiunea 2018 si nu am mai asteptat faceliftul.
Kia Sportage 2018, GT-Line (+ Optionale), 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red

mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by mihail75 »

Me too!
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by akeem »

Pare un faceliftul clasic si minimal, adica schimbat faruri/stopuri/bucliere fara sa se umble la partea de tabla.
In spate imi place in masura in care e ceva nou. Nu pot sa spun ca e mai frumoasa sau mai urata. Putea foarte bine sa fie versiunea actuala iar actuala sa fie faceliftul. Pacat ca au lasat semnalizarea in bara. E primul loc care se juleste la o masina. Plus ca nu sunt vizibile decat de cel din spatele tau si risti sa dea careva peste tine cand mai iesi din rand.
In fata nu-mi place absolut nimic. Farurile sunt prea incarcate si personal nu ma incanta toate traforajele pe care le permit led-urile actuale (la nicio marca, nu doar aici), prefer farurile clasice, rotunde. Masca e mai mica, mai rotunjita si mai cuminte, desi trendul e invers. Si nu-mi place fagurele cu elemente mai mari si mai rare care lasa sa se vada matele din spate. Dunga cromata e ca nuca in perete, grila de admisie taiata cam din topor. Cel mai urat mi se pare insa designul proiectoarelor de ceata. De fapt nici nu-mi dau prea bine seama ce vor sa reprezinte, o invalmaseala de chestii care se adauga farurilor incarcate.
Iar rotile de 19" au ramas in continuare uratele.
La bord vad ca au incercat sa integreze un ecran mai mare, doar ca arata cam a Aliexpress. Nu-mi pare rau dupa el ca nu prea dau gramada dupa joaca cu ecranul central. Am masina actuala din septembrie si n-am folosit niciodata Medianav-ul. Poate de vreo 2 ori in primele zile de curiozitate dar m-am plictisit de el dupa 10 minute si l-am stins.
Acum in realitate s-ar putea sa arate mai bine (asa cum se spune si de actuala versiune) si s-ar putea sa aiba si alte lucruri bune la interior (soft si hard) dar una peste alta ma adaug celor carora nu le pare rau ca n-au asteptat faceliftul (de fapt chiar ma bucur si nu, strugurii nu sunt acri).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by cmusat2000 »

Confirmare oficiala...
http://www.automarket.ro/stiri/kia-spor ... 84645.html

Modificari minore la design, jantele misto, nu inteleg de ce pun micro-hibridul pe diesel, dar ma rog, alegerea lor.
Pacat ca plansa de bord a ramas aproape nemodificata, acolo trebuia intervenit masiv.

Co5min
Posts: 11
Joined: 14 Feb 2018, 00:46
Auto: Golf 5
Location: Timișoara

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by Co5min »

Chestie de gusturi. Daca copiau plansa de bord de la Tucson, era iesit din lista scurta de cumparaturi.

panzer
Moderator
Posts: 1201
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by panzer »

Pai nu sunt atat de mici modificarile: introducerea 1.6 diesel inclusiv cu DCT, va fi urmata de scoaterea lui 1.7. Nu are sens sa aiba 2 motoare similare ca si putere unul de 1.6 si altul de 1.7!
La fel de probabil "noile motorizari" vor fi compatibile cu Euro 6a, iar 1.7 nu l-au mai dezvoltat.

Sistemul mild hybrid e pur marketing exact ca si la Suzuki. Ce bine ca ne spun ca bateria va fi de 48v. Nici urma de cati amperi are. :)

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by nirox »

http://www.turatii.ro/2018/05/23/kia-sp ... lift-2018/

"Modelul îmbunătățit Sportage adoptă cel mai avansat sistem de asistență în timpul condusului dezvoltat de Kia, ce include Smart Cruise Control cu sistemul Stop&Go, sistemul Around View Monitor ce contribuie la ușurarea manevrelor de parcare dar și sistemul de avertizare a șoferului – Driver Attention Warning – ce combate oboseala și lipsa de atenție la volan. Clienții europeni au la dispoziție noi sisteme de infotainment cu touchscreen de 7.0 inch sau de 8.0 inch ‘frameless’."

levix
Posts: 15
Joined: 10 May 2018, 11:25
Auto: Kia Ceed 1.4 2008
Location: Miercurea Ciuc

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by levix »

Da, informatia de pe turatii.ro este luata din kia.ro:
http://www.kia.ro/kia-romania/kia-dezva ... ologii-noi

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2018-vine sau nu cu facelift?

Post by Flavyus »

Bordul existent mi se pare f. fain si ergonomic.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Post Reply

Return to “Generalităţi”