Cutie portbagaj + Bare transversale

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by ingerulol »

Deci , ce portbagaj tip cutie pe bare transversale v-ati luat ?

Sunt in cautare si am de ales intre cel original ROOF Box 390 (https://www.mobisparts.eu/accessories/detail/4053) - astept oferta de pret de la KIA
THULE MOTION XT L (450l) - ~ 2800lei
si altceva mai ieftin .

Barele le-am pus de la KIA . Cele de Alu`

Mai intra pe langa cutie si doi suporti de bicicleta ? sau de-o parte si de alta ?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by Nesta3 »

https://www.carligederemorcare.ro/cutii ... rualb.html
Ieftină, la fel de buna ca echivalenta de la Thule și nu in ultimul rând, încăpătoare.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by ingerulol »

Ms , am dat comanda la ThuleRomania . Nu e garantata achizitia , ca au zis sa vin la ALEO pe BarbuVacarescu cu masina si barele montate sa-mi puna mai multe modele de cutii si aia care se incadreaza pe aia o pot lua. Fara obligatii au zis ! Incerc ..

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by ingerulol »

Daca nu ma multumeste pozitionarea pe barele de aluminiu KIA , Motion XT L , atunci cu siguranta voi merge pe Hapro Traxer 6.6 recomandat aici . E necesar . Acum ... ca sa fie fortata intrebarea , ca vad ca nimeni nu a pus-o pana acum . Ati reusit sa puneti si un ThuleRider 532/591/598 langa portbagajele voastre pe KIA ? sau nici nu ati incercat ?

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by ingerulol »

Kia ROOF BOX 390L este 2200 + TVA = ~ 2600 lei si vine in 14 zile
Thule Motion XT L 450L este 2900 lei si e in stoc - vine maine sau poimaine la showroom pentru testat pe masina
HaproTraxer 6.6 = nu e in stoc , trebuie sa vorbesc si saptamana viitoare

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by razesul »

Luat si eu Atera Signo RTD 048522 Profil 80 x 30 mm 122 cm - http://www.atera.de/en/signo-rtd.html?anr=048%20522

Pentru biciclete (merci Nesta3) in general, la cutie inca nu am avut nevoie decomdata, mai vedem.

ingerulol - am vazut si cutie + 1 bicicleta, dar cel mai des sunt cutie + bicicletele pe cuiul de remorcare - alti bani alta distractie, s-ar putea sa merite inchiriere bicicleta la destinatie, daca gasesti si nu ai nevoie multe zile.

Apropo de cui costul e triplu daca se alege varianta asta vs bare. Eu am calculat pentru 3 biciclete poate chiar 4, si barele + suport bicicleta nu depasesc 500euro-600, pe cand doar cuiul este vreo 350-400euro, fara manopera de instalare.

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by razesul »

Am uitat, ma puteti ajuta cu recomandari pentru suportul de bicicleta?
E ok ceva ieftin, am vazut si la 30 euro, o sa parcurg distante lungi si viteza de autostrada poate o las la 100-110, in Franta legal este 130 :), deci o sa imi ceva flash-uri

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by quelloo »

daca ai bicla sub 3000 de eur mergi pe thule freeride ca merge foarte bine chiar si la 180 km/h, dar pentru mai scump de 3000 recomand proride just to be sure. oricum le cumperi si le tii multi ani.

am vazut cutii cu 2 suporti langa ele dar sunt mici. pentru cutiile late trebuie si barele alea ieftine care ies mai in afara si asa o sa-ti intre sigur un freeride, poate chiar 2 daca reusesti sa organizezi prinderile cu atentie.

doar sa fii atent cand urci biclele cu pedalele sa nu loveasca cutia.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by ingerulol »

Am luat Thule Motion XT XL (varianta de 500L) de la aleo sau portbagaje ro , am primit discount si voucher de 300 lei .
Comandasem MOTION XT L (450L) 2900 lei dar pentru 200lei in plus (care de fapt a fost mai ieftina la final) am ales-o pe cea mai incapatoare ca nu stiam daca se incadreaza pe Sportage-ul meu (nici aia) dar au fost super decenti baietii si au facut probe cu toate cutiile . Au incercat cutii marca lor aleo la vreo 2000lei , dar aratau naspa , chiar nu mi-au placut , plastic sec, si apoi au trecut la ce comandasem . Revin si cu poze .

Aveam barele de la KIA F1211ADE00AL pe care am dat 850lei cand am facut revizia

https://mcms.mobisparts.eu/fileadmin/_p ... c7af2f.jpg

As fi vrut sa mai iau si un Proride 598 langa cutie , dar nu au vrut sa-mi vanda ca nu se incadreaza , dar vorbind cu un vecin cu Nissan Qashqai 2019 am vazut ca e posibil .
Are loc pentru schiuri, vine dotata cu 3 chingi si punct de prindere din otel, ce vrei tu la interior, buton pentru deschis , maner, si cel mai important ranforsare de otel pe toata lungimea cutiei (pe centru). Incap trollerele mari :))) pe latime (3 bucati si inca vreo 2-3 genti textile daca ai.
Si daca esti suficient de nebun , o bicicleta de 24" cu roata data jos . (si aia tot acolo o bagi) . Full de bagaje masina pare ca se aseaza chiar mai bine :)))

Am mers cu 130kmh si zgomotul resimtit din pacate este cauzat de bare , cutia nu aduce sunet (in opinia mea) .

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by quelloo »

In cazul asta întra clar 2 suporți și sunt cele mai mici bare de la thuleImageImage

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by surfer »

2 suporti intra, dar 2 biciclete intra pe ele?
Nu pare a fi loc suficient pentru pedale si ghidoane. Dar cand incerci, pune o poza, pls.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by quelloo »

io oricum cand pun 3 sau 4 bicle pe masina, 2 sigur vor avea ghidonul intors iar pedalele se dau jos imediat la nevoie (daca ar fi cate un suport pe fiecare parte a cutiei in cazul de mai sus, daca tii pedala dinspre suport ridicata nu cred ca sunt probleme (170 sau 175mm de la bottom bracket ar trebui sa o ridice peste orice cutie - din calculele mele, nu ar trebui sa existe sub 470mm decat cele de copii mici pe la 300-350mm) si nici nu trebuie intoarse ghidoanele in cazul asta (cand tin doar 2 bicle pe masina, una cu ghidon de 800 si alta de 780 nu ating, si io am bare Wingbar edge care sunt mai mici decat cele normale care ies in afara caroseriei))
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by surfer »

Ar fi super ea fie asa. Bafta!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Cutie portbagaj + Bare transversale

Post by razesul »

Au venit si ale mele. Sper ca un montaj corect ar fi intre cele 2 gauri pe suportii masinii, ca nu am masurat distanta fata-spate, care trebuie sa fie 70cm conform manualului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Generalităţi”