Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
DAN40
Posts: 112
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by DAN40 »

Salutare!
Am Bosch!Ma declar multumit!
=D>

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

Update la stergatoare, ieri am pus Denso la loc.
In poze puteti vedea stergatorul mic:
- cel de sus PIAA, care a mers din iunie anul trecut pana in ianuarie anul acesta.
- cel de la mijloc e Denso, care a mers din martie anul trecut pana in iunie, inlocuit cu PIAA.
- cel de jos e Valeo, care a mers din ianuarie anul acesta pana ieri.

Nu se vede bine in poze ca nu pot posta la rezolutia normala, dar zona aia mai deschisa la culoare de pe lamela ar fi stratul de grafit. La PIAA e un argintiu mai stralucitor, la Denso mai mat si mai sters, la Valeo nu mai e deloc (nici nu stiu cat a fost, oricum Valeo e ieftinaciune, 30 lei bucata din Auchan, nu e Silencio sau altceva de top. Le-am luat sa trec iarna si sa nu stric Denso). De asemenea, la Valeo cauciucul apare cu niste riduri, ca nu sunt crapaturi (ca si cum cauciucul ar fi fot mototolit).

Ce mai e interesant e cum s-a dus stratul de grafit in dreptul punctelor de presiune (unde sunt articulatiile).


Pana acum clasamentul ar fi:
1. Denso (sa vedem totusi pana la iarna)
2. Valeo Silencio (nu astea din poza, cele pe care le-am avut in 2019)
3. PIAA (silentioase, dar mi-au distrus parbrizul cu siliconul ala, plus ca iarna nu fac fata).
4. Cele originale
5. Valeo din poza (stifturile)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Alx03 »

Cu ocazia unei patanii recente (am agatat una din stergatoare cu furtunul la spalatorie), am decis sa schimb si eu lamelele, asa ca am mers pe Bosch (AeroTwin) - mi se pare ca sunt discrete, sterg bine si par foarte silentioase, la prima vedere, dar acolo ramane de vazut cum trecem iarna, in special. De la volan, nu se vad decat sistemele de prindere.
Am schimbat-o si pe cea de pe spate tot cu una Bosch, de dragul consistentei. Cea originala nu mi se parea ca face o treaba extraordinara.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by akeem »

Chiar aseara ma gandeam ca am aproape o jumate de an cu stergatoarele si ca n-am mai scris nimic de ele. Intr-adevar, singurul lucru care nu-mi placea la astea aero era sistemul de prindere cam badaran dar confirm ca de la volan nu se vede asa dranjant (si eu tin scaunul sus), e adevarat ca si sistemul e mai finut decat la alea de 20 de lei din supermarket.
Altfel, se comporta impecabil, sunt de departe cele mai bune din tot ce am avut. Sunt singurele la care dimineata e de ajuns un fâs si o cursa sa ramana parbrizul perfect, la celeleate ramanea jumate opac, trebuiau cel putin 3-4 treceri si zeama actionata de mai multe ori ca sa ramana curat.
Nu intelegeam de ce nu apar in clasamentul de mai sus dar se pare ca am postat doar la mine in JB :)

Sa vedem cum trec iarna asta cu ele.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by Alx03 »

Cam asta am apucat si eu sa observ, ca ploaie nu am avut inca. Ma obisnuisem deja cu ideea de a da de 3-4 ori cu stergatoarele odata ce era actionata spalarea, ca acum sa vad ca se poate si mult mai bine. :D Dar cum ziceai si tu, vedem cum rezista peste iarna. Am avut la cealalta masina si Bosch-uri care nu tineau decat fix un sezon rece.
Ca fapt divers, dupa cum recomanda si altcineva anterior, cel mai bun pret pentru Bosch-urile astea e momentan la Autokarma, daca mai intereseaza pe cineva.

al3xtd
Posts: 18
Joined: 02 Dec 2018, 23:43
Auto: Sportage 1.7crdi style 2017
Location: Bucuresti

Re: Recomandari Stergatoare (sau doar lamela? )

Post by al3xtd »

Salut...
Am schimbat azi denso hybride de fabrica cu valeo hybrid ...
Diferente de pret .. valeo mai scumpe cu 10...max 15 lei
Diferentele estetice: satinat vs negru lucios, clema vizibila la valeo...
O sectiune in plus :D
Revin dupa un test pe drum
Am lasat si poza cu detalii factura
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage style 2017 1.7crdi 115cp

Post Reply

Return to “Generalităţi”