GPL pentru 1.6 tgdi

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Aikidoro
Posts: 43
Joined: 30 Mar 2018, 18:15
Auto: Kia Sportige 3
Location: Birmingham

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by Aikidoro »

Este inmatriculata in 2015,am fost la dealer Kia de unde am luat-o si se jura ca NU ESTE INJECTIE DIRECTA.Si i am spus " stimate domn esti mai prost de cât mine ". A meritat toți bani din lume fata lui credeti mă.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by panzer »

Daca e MPI se schimba situatia. Instalatia GPL e mult mai ieftina si e pacat sa nu o ai. Dar nu stiu cum sunt preturile in Anglia la GPL.

Aikidoro
Posts: 43
Joined: 30 Mar 2018, 18:15
Auto: Kia Sportige 3
Location: Birmingham

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by Aikidoro »

Nu este Mpi in fisa mașini scrie Gdi,dar mă repet în la fuel delivery scrie multi point injection.

SEBASTIAN_RACINGCODE
Posts: 26
Joined: 23 Nov 2008, 21:22
Auto:
Location: BUCURESTI
Contact:

turbo- injectie directa benzina

Post by SEBASTIAN_RACINGCODE »

Dupa ce citesc ce se sctie pe acest topic si mai ales dupa ce am scris clar un post, imi vine saparasesc forumul imediat.
E clar ca nu e nimeni invatat, dar cand vine cineva care stie si spune despre ce este vorba la subiect, treci peste si tot aberezi post dupa post(nu ma refer la o persoana anume, ci la tendinta generala).
Consider ca este prea mult offtopic si noise, nu se face asa ceva.

Va rog sa ma scuzati, dar deja s-a depasit limita normala, se bat campii rau de tot.
In mare parte raspunsul la intrebarea care a deschis topicul este in postul meu anterior.
RACINGCODE
office@racingcode.ro
0723691731

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by Nesta3 »

Pai, lumineaza-ne in problema asta:
GPL pe GDI...costuri, intretinere, consum, probleme.
De aia e forum, pentru invatati si neinvatati.
Oamenii isi dau cu parerea.Ca e buna sau nu, altii ii pot contrazice cu argumente corecte.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

SEBASTIAN_RACINGCODE
Posts: 26
Joined: 23 Nov 2008, 21:22
Auto:
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by SEBASTIAN_RACINGCODE »

Sa se citeasca postul scris de mine anterior. Cel la care faceam referire cu un post mai sus.
Am spus cat de clar se poate, mai mult...
Eu am scris, dar daca oamenii citesc selectiv... asta e ca in bancul ala in care se intreaba de ce suntn mai multi homosexuali decat intelectuali. :lol:
RACINGCODE
office@racingcode.ro
0723691731

Aikidoro
Posts: 43
Joined: 30 Mar 2018, 18:15
Auto: Kia Sportige 3
Location: Birmingham

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by Aikidoro »

Am primul raspunsul de Prins Uk.
if the engine code is g4fd then we ca do it £1450 inc vat, with a spare wheel tank
Instalatie foloseste injectoarele masini ,foloseste exclusiv gaz.Acum ce cod am la motor ca sincer nu stiu .Masina este din 2014 1.6 dgi White Edition.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by eugenflorinmanea »

Sunt posesori de Porsche, BMW, Land Rover etc care au dat 50,000 EUR pe masina si ii pun GPL- daca poti merge la jumatate de pret, fara sa poluezi si cu app aceleasi performante, de ce nu?
La un cost al instalatiei de app. 6,000 lei, instalatia se amortizeaza in 25,000 km- deci dupa 1.5 ani mergi cu 'consum de 5-6%', asta fara sa te depaseasca biciclistii ca 'mergi la consum'.

Incercati Vialle- este o instalatie foarte desteapta, unii zic ca chiar mai desteapta decat Prins, dar si destul de piperata- in jur de 9,000 lei- sigur au o solutie si pentru injectie directa.
Eu daca stiam de ea cand mi-am pus gaz, faceam un efort si imi puneam (o amortizezi cam in 38,000 km, in cazul meu in app 2 ani).
SAAB 9-5

Aikidoro
Posts: 43
Joined: 30 Mar 2018, 18:15
Auto: Kia Sportige 3
Location: Birmingham

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by Aikidoro »

Bun , se pare ca ,codul masini este g4fd acum nu imi ramane decat sa imi gasesc timp sa duc masina, nu este unde locuiesc eu si instalarea dureaza o zi jumate si sisemul se numeste Direct LiquiMax system de la Prins ,din cate am inteles are in componenta si o pompa de inalta presiune si masina o sa functioneze exclusiv cu gpl utilizand injectoarele originale.Scuzati mi ortografia dar cand am postat ultimul post conduceam.Acum nu ramanem decat sa vedem daca am facut alegerea inspirata sau trec bani la alte pierderi.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by eugenflorinmanea »

Daca masina merge bine, cu siguranta nu sunt bani aruncati. Acum nu stiu ce preturi sunt in UK, dar banuiesc ca ecartul intre GPL si benzina e si mai mare.
Mai jos un calculator cam in cati km se amortizeaza.
http://pe-gaz.info/calculator-amortizar ... latie-gpl/
SAAB 9-5

Aikidoro
Posts: 43
Joined: 30 Mar 2018, 18:15
Auto: Kia Sportige 3
Location: Birmingham

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by Aikidoro »

Pretul la gpl 0.50 - 0.55 - (autostrada 0.60) litru si benzina 1.13 -1.23 litru

SEBASTIAN_RACINGCODE
Posts: 26
Joined: 23 Nov 2008, 21:22
Auto:
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by SEBASTIAN_RACINGCODE »

Da este mai ieftin cu GPL dar in cazul injectiei directe nu e asa de simplu iar instalatia e foarte scumpa si necesita mentenanta, car despre garantie daca exista... Costul instalatiilor care nu sunt corect testate si inca dau erori este exorbitant peste 2000euro plus montajul... faceti un calcul de amortizare si ...
Eu cred ca nu e rentabil si nu recomand la cest tip de motor. Va spun asta din postura unuia care am folosit GPL si il recomand dar nu in orice situatie.
RACINGCODE
office@racingcode.ro
0723691731

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by Axe »

Eu il recomand in orice situatie(daca ai masina pe benzina), dupa trei autoturisme detinute, toate trecute pe GPL. La toate am intretinut masina doar cu reglaje d-alea nasoale de 50lei, le-am vandut dupa ce am facut circa 100.000km, renuntand chiar si la garantie(la doua din ele), si ghici ce?!?! Nu mi-a crapat pipota-n ele fara reglaj profesional de 700lei...! :D
M-am intalnit cu un cumparator de-al meu, dupa ce-i vandusem un Tico cu GPL omologat pe la 75.000km, omul avea acum vreo 275.000km si mi-a urat sanatate, ca nicio atunci nu s-a uitat in motor!!!!!!!!!!

SEBASTIAN_RACINGCODE
Posts: 26
Joined: 23 Nov 2008, 21:22
Auto:
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by SEBASTIAN_RACINGCODE »

Felicitari pentru pozitie!
Habar nu aveai ce tip de motor este si cum functioneaza, dar iti dai cu parerea...
Notati si puneti in rama parerea lui Axe si sa nu cumva sa nu il consultati, pentru ca nici nu stiti ce pierdeti. O parere eminamente autorizata cu expertiza, insa da-ti voi dragi colegi sa fac ceva pe ea. Iubesc preamult maisnile ca sa nu dau replica asta.
In mod cert pentru maisnile cu injectie clasica in portul supapei recomand, falel si pentru carburator, unde e cel mai simplu de lucrat dar in cazul injectiei directe trebuie inca putina rabdare, instalatiile nu sunt puse la punct si nu functioneaza fara erori pe toate tipurile de automobile cu injectie directa.
Chiar sunt curios daca vre un reprezentnat de la noi sau montator ofera la vanzare aceasta instalatie cu suportul tehnic necesar. Astept informatii concrete.
RACINGCODE
office@racingcode.ro
0723691731

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: GPL pentru 1.6 tgdi

Post by Axe »

Mai Sebi, tie nu ti se pare ca dai cam tare in mine??? Ne cunoastem de undeva de ne tragem asa de "sirete"?
La ce limbaj si gramatica folosesti, precis n-ai luat nici bacu'...

Post Reply

Return to “Generalităţi”