7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by fireman01 »

panzer, Am ținut cont si de sfatul tău referitor la 8AT, iar acum sunt convins de avantajele acestei transmisii. Mi-a dat de gândit si faptul ca anumiți "fraieri" din domeniul auto nu folosesc transmisii cu dublu ambreiaj, cum ar fi: Toyota, Volvo, Ford, Opel, Subaru, Mazda si mai sunt si alții. Aisin va avea un cuvânt important de spus. Daca Mazda va reuși sa scoată pe piata peste doi ani, acea motorizare X si se va dovedi ca este fiabila, puternica si cu un consum mic, cred ca va fi începutul unei revoluții in domeniu.

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by fireman01 »

Doua întrebări:
1. Câți km avea masina noua la preluare?
2. Ce diferenta era intre cursul BNR si cursul Kia cand ați făcut plăti?

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by criminus »

1. in jur 5 sau ceva de genul, sub 10 cu certitudine
2. se plateste la cursul bancii unde se afla contul in care ti se va cere sa faci plata
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by fireman01 »

criminus, Multumesc.

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by fireman01 »

Nu vreau sa creez discutii in contradictoriu si nici sa blamez transmisia 7DCT, care își face treaba cu problemele cunoscute. Ieri am discutat cu doi mecanici specializați. Nu am spus nimic despre transmisia 7DCT, doar am întrebat ce sa aleg intre cele doua transmisii. Primul raspuns, fara ezitare, a fost sa merg pe 6AT sau 8AT. Al doilea raspuns, tot fara ezitare, a fost sa merg pe 8AT pentru ca se apropie ca si funcționare de ZF. Noua 8AT este o cutie automata clasica, cu convertizor de cuplu si ambreiaj hidraulic pentru blocarea treptei si se pretează ca si mod de funcționare, cel mai bine pentru 4x4.
Nicio șansa de TD cu 2.0 DSL EcoDinamic, am întrebat la mai mulți dealeri si au spus ca investiția este prea mare si nu își permit, iar importatorul nu pune masini la dispoziție. Așa ca aștept si părerile primului cumpărător, daca va posta aici. Totuși, poate Robert de la "turatii" va reuși sa o testeze.

defman
Posts: 40
Joined: 10 Mar 2017, 12:06
Auto: KIA Sportage 1.6T-GDI 7DCT AWD
Location: Bucharest

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by defman »

Pai pana la urma care sunt problemele cutiei? Ce s-a tot discutat pe aici nu sunt probleme, adica eu nu am vazut vreun comentariu de la un posesor de 7DCT care sa spuna ca e proasta cutia sau ca a fost nevoit sa o schimbe la Xkm sau ambreiajele. Au fost numai comentarii legate de comportamentul obisnuit al cutiei, adica ezitarile la crawling, dar ezitari conforme cu tehnologia, cu care poti sa traiesti si la care te poti adapta fara absolut nicio problema. 7DCT are si avantaje, consum mai redus decat o cutie cu convertizor, fara pierderile de putere normale ale unei cutii cu convertizor, schimbari foarte rapide (insesizabile), iar implementarea KIA pentru cutia cu dubla ambreiaj uscat nu e aceeasi cu cea pe care a avut-o VW la DSG-uri uscate, cele cu probleme, 7DCT are niste inovatii importante pentru KIA. Sunt de acord ca o automata cu convertizor e mai fiabila pe termen lung sau ca e mai potrivita pentru off-road sau pentru tractat, dar totusi Sportage nu e deloc o masina de off-road, si depinde pentru ce vrei masina.

Legat de comentariul tau cu producatorii care nu folosesc transmisii dublu ambreiaj, Ford foloseste - Powershift-ul e dublu-ambreiaj. Apoi mai sunt si altii care au diverse implementari unele dintre ele excelente VW, Mercedes, BMW, Nissan, Porsche etc.

In concluzie, sunt de acord cu tine ca o automata cu convertizor probabil ca nu are moarte, sau nu una usoara, dar si ea are avantaje si dezavantaje, la fel ca orice alta transmisie.

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by fireman01 »

defman, Ai dreptate in tot ceea ce ai spus. Legat de avantajele, bine-nțeles si dezavantajele, dar in special fiabilitatea transmisiilor clasice cu convertizor de cuplu, am vrut sa scot in evidentă ca începând cu 2016, tot mai mulți producatori care au utilizat transmisia cu dublu ambreiaj, au început sa renunțe si tendința este de întoarcere la cele clasice cu CC si la cele VC., desigur modernizate. Concluzia asta am găsit-o intrun articol destul de recent. Ma bucur ca mi-ai raspuns, pentru ca astăzi am văzut un test de accelerației nou cu 2.0 ED+ 8AT unde de la 0-100 km/h ajunge in 10,1 s. Asta legat de răspunsul noii cutii, ceea ce spuneai si tu legat de viteza cu care schimba vitezele. Trag concluzia ca este axata in principal pe economie si pe schimbări line, dar nu rapide. Daca mai "apăs" un pic pe balanța, legat de ce ai spus tu despre 7DCT, iar se înclina către benzina si robotizată. Am crezut ca m-am hotărât, dar..., o sa-mi iasă peri albi pana la decizia finala.

defman
Posts: 40
Joined: 10 Mar 2017, 12:06
Auto: KIA Sportage 1.6T-GDI 7DCT AWD
Location: Bucharest

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by defman »

Nu stiu daca te-am intrebat sau daca ai mentionat pana acum, dar ai testat-o? :) chiar sunt curios ce impresie ti-a lasat. Iar daca nu ai testat-o, incearc-o. Mai ales la viteze mici, mai ales pe decelerari si apoi accelaratii bruste etc. E adevarat, o poti testa si trecuta in sport si sa ii dai talpa, dar aia sigur o sa-ti placa :).

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by fireman01 »

defman, Nu am făcut încă TD, pentru ca aștept sa aducă MY2019, ca sa "împușc toți iepurii dintr-un foc". S-au făcut îmbunătățiri tehnice la direcție, la suspensie pentru GT-Line si la 7DCT(a fost revizuita). S-a îmbunătățit si timpul de la 0-100 km/h, de la 9.1s la 8.8s, informație găsită pe site-ul "kia.co.uk". Cum fac TD o sa-ți spun toate amănuntele.

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by panzer »

@defman: cati km ai cu DCT?

defman
Posts: 40
Joined: 10 Mar 2017, 12:06
Auto: KIA Sportage 1.6T-GDI 7DCT AWD
Location: Bucharest

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by defman »

7000km

m4rius
Posts: 231
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by m4rius »

Eu am 17000 și pot sa spun fără regrete ca încă am zâmbetul pe buze când o conduc. Chiar dacă mai devreme am spus ca sunt și lucruri care nu îmi plac, dar sunt prea minore...si sunt și ușor de rezolvat o data ce ai înțeles cum funcționează.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by criminus »

15000 am eu si sunt de aceiasi parere ca si m4rius, odata ce ai inteles-o numai de bine :)
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by micosus »

Am 15k de Km o singura data cutia a fost confuza, am accelerat a trecut unu pe rosu am pus frana brusca si apoi vre-o 10 secunde abia s-a tarat dar nu am oprit motorul sau nimic altceva si-a revenit
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Flavyus »

Îmbunătățiri la suspensie!? Devin invidios

Trimis de pe al meu AGS-L09 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Generalităţi”