7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Je80
Posts: 18
Joined: 24 Jan 2022, 19:48
Auto: Kia Sportage
Location: Timisoara

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Je80 »

Joi 14.03 in sfarsit mi au schimbat ambreiajul la Timisoara pe garantie dupa multe lungiri si prelungiri.
Vineri dimineata 15.03 la ora 8 am plecat spre Iasi,masina functioneaza corespunzator totul ok se pare ,dar cand am ajuns la Iasi mi a cazut scutul de la motor.
Buna treaba au facut baietii.
Succes si drumuri usoare .

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Alx03 »

De-a rasul plânsul asta cu scutul... Eu deocamdată am avut experiențe plăcute cu cei din Cluj, but never say never.

Itc266
Posts: 32
Joined: 27 Nov 2020, 22:13
Auto: Sportage 1.6 DSL 7DCT Hybrid
Location: România

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Itc266 »

Nu am mai scris de mult aici și m- am gândit că ar trebui sa vin cu update. Am schimbat ambreiajul acum 22 Kkm și nicio problema până acum. Ambreiajul original a tremurat de la început, dar deh eram prea entuziasmat de achiziție , așa că nu mi-am bătut capul atunci. Ca si in cazul rolei de MHEV, cred că au îmbunătățit ceva la ambreiajele noi. Oficial este acc. referință, numai că în cazul meu am simțit diferența în bine.
Drumuri bune!
Sportage Style 1.6 DSL 7DCT Hybrid

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Alx03 »

Da, cam aceeasi experienta o impartasesc si eu pana acum. Parca cupleaza mai repede si inca n-am mai surprins-o tremurand. Cu cel original, cum ai zis si tu, a fost altfel de la inceput. Dar vom vedea cel mai bine in timp…

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Faust »

Nu vă mai îmbătați cu apă rece , unii au schimbat de trei ori ambreiajele în 80...100000km , în funcție de unde sunt rulate mașinile , trafic , tot 30..40000km țin ambreiajele .
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Apache »

Mooammmăăă......n‐am văzut ”hater” mai mare ca tine... Viorele...lasă-ne...am înțeles... fiind ”foarte priceput”, ai ales cea mai bună variantă de cutie de viteze de la Hyundai/KIA ... 6MT, doar că mai sunt și cei cărora le place cutia automată și 7DCT-ul. Ți-am văzut postările și aici și pe FB.... am înțeles, ție nu-ți place 7DCT-ul dar asta nu înseamnă că trebuie să-l urâm și noi.... OK, probabil că are și puncte slabe, ca orice transmisie automată (semiautomată, cum vrei tu să-i zici), dar care se pare că încep să se remedieze, conform celor scrise aici de posesorii acestui tip de cutie. Prin postările tale nu mai încerci să ajuți comunitatea KIA, ci doar transmiți, constant, ura ta pentru acest tip de transmisie. Știu...ai să mă condamni pentru cele scrise, tu cel mai bun expert în cutii de viteze, ai să aduci argumente că eu sunt doar un fraier, printre alte zeci de mii, care au ales acest tip de cutie.....Eh...uite că nouă ”fraierilor” ne place acest tip de transmisie SAU dacă am ales acest tip de transmisie nu înseamnă că suntem neapărat fraieri ....După cum se vede în semnătură, dețin KIA Sportage 2023, MHEV benzina cu 7DCT....ȘI NU AM NICIO PROBLEMĂ CU EA - 15.000 de km...nici tremurături la plecarea de pe loc, nici în mers ...nimic din ce-ai descris în toate postările tale....Hai să oferim membrilor acestui Club, păreri/opinii care chiar să ajute comunitatea KIA din România, nu să ne facă să urâm mașinile pe care am ales să le cumpărăm. Toate cele bune!!!
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

Post Reply

Return to “Generalităţi”