Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Forum cu de toate despre Kia Sportage
micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by micosus »

Am mai scris de cateva ori ca este o pocnitoare AEB-ul. Functioneaza daca dormi pe tine si afara sunt conditii perfecte dar atunci cand vizibilitatea este redusa (mazga,ploaie) se "dezactiveaza" te anunta un mortor in bord. Mergi cu ce a zis Nesta mai sus e arhisuficient
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by relu_24 »

E un lucru normal că radarul sa nu mai funcționează daca e plin de zăpadă sau e o ploaie foarte tare, până la urmă sunt niste microunde și puterea de emisie e mica nu e că radarul de la Deveselul.
In 2 ani de zile mie mi s-a dezactivat doar de 4 ori și de fiecare data ștergătoarele nu făceau fata la viteza maximă.


Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by Flavyus »

Documentatie Kia varianta fara FLImage

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


vlad2005
Posts: 41
Joined: 23 Dec 2018, 23:43
Auto: Sportage
Location: Negrești, Vaslui

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by vlad2005 »

Mulțumesc pentru lămuriri și scuze pentru ca nu am răspuns pana acum.
Din ce spuneți, nu îmi pare rău ca l-am bifat, mai bine alarma falsa decât nervi. Iar când e ceata sau ninsoare evident că am ochii cât farfuriile la volan. Eu în esență îl vreau pentru trafic urban, nu pentru mers în extraurban.
Din vara, dacă totul va fi în regula am sa fiu si eu posesorul unui Kia Sportage GTLine, 4x4 benzina. O sa avem mai mult de vorbit atunci :).

L.E.
Am totusi dubii ca intr-un metru - doi masina are timp sa avertizeze apoi sa ia decizia sa franeze si in final sa si opreasca definitiv.
La distanta de câțiva metri bănuiesc ca mergi în coloană cu viteză adaptată. Eu sunt convins că frânează. La o viteză de 15-20 Km/h si frânare de urgență mașina îngheață pe asfalt. Și chiar dacă atingi un pic pe cel din față nu ai daună ca atunci când te duci direct în el.
Sportage 1.6 T-GDi 7DCT GT Line 4x4

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by Nesta3 »

Oricum faci ochii cat farurile cand iti trage o frana pe neasteptate:))
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by Flavyus »

Inca o data, consider ca e vorba de configurarea masinii in functie de scop, la un buget limitat.
Daca luam masina pentru oras, puneam AEB, deschidere portbagaj si alte optionale pe care le-am sarit. Practic eu nu folosesc masina in oras.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by MihaiM »

Din punctul meu de vedere, AEB merita toti banii. Functioneaza exact cum mi-as fi dorit sa functioneze. Mi s-a dezactivat doar o singura data iarna cand s-a strans zloata pe radar groasa de un deget. Am sters-o si s-a reactivat. In rest pt ca cineva sa spuna ca AEB nu e bun nu pot sa ma gandesc decat la doua motive: ori nu merge bine cel de pe masina lui ori nu stie ce vorbeste.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by ingerulol »

AEB daca ti-l permiti si conduci in oras e un must have . Daca nu , discutam degeaba .
Va intra in dotare de serie probabil peste 2 ani , astfel ca nu mai conteaza.

vlad2005
Posts: 41
Joined: 23 Dec 2018, 23:43
Auto: Sportage
Location: Negrești, Vaslui

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by vlad2005 »

Nu văd să intre în dotarea de serie prea curând acest sistem. Este complicat, scump, depinde de mulți parametri nu este la fel de simplu ca ABS-ul spre exemplu.
Iar în mod particular kia dorește să producă mașini cu un preț de start accesibil.
Spre exemplu găsiți în continuare la modelele de bază de la aproape toți producătorii cu vânzări de volum climatizare manuală. În plus producătorii se bazează și pe cererea pe care clienții o manifestă față de un anumit sistem. Dacă văd că ceva este foarte cerut atunci vor include în dotarea de serie ca să stimuleze vânzările. Altfel nu se justifică.
În opinia mea nu va fi dotarea de serie la generația următoare care se va lansa prin 2022. dar posibil să apară ca dotare de serie peste vreo 10 ani atunci când vor începe să se răspândească sistemele de conducere semiautonome.
Sportage 1.6 T-GDi 7DCT GT Line 4x4

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by surfer »

Doar ca nu tine de producatori ceea ce intra in configuratia de baza, cand vine vorba de siguranta.
Tocmai de aceea colegii au zis mai sus, si pe buma dreptate (chiar daca nu au adus link direct catre directivele europene), ca AEB va intra in standard in 2 ani. La fel ca si BSD probabil.
Sunt sisteme de siguranta ce vor fi considerate minime, cel putin in UE. Ca si noxele, siguranta este o prioritate, asa ca toate aceste sisteme (fara legatura cu (semi)autonomia) vor trebui implementate.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by Sergiucid »

La fel ca in cazul noxelor, producatorii vor fi sanctionati daca nu respecta directivele ...ca sa evite asta vor adauga aceste sisteme in standard :) . Daca va uitati mai bine pretu faceliftului e mai mare fata de prefacelift tocmai pentru ca au fost nevoiti sa puna in standard filtru de particule si isg pentru motoarele pe benzina...Tot clientul va plati aceste dotari, doar ca avand volume mari ,pretu acestor sisteme vor scadea dramatic :)
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

vlad2005
Posts: 41
Joined: 23 Dec 2018, 23:43
Auto: Sportage
Location: Negrești, Vaslui

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by vlad2005 »

Nu știam că sunt norme europene în această privință, dar dacă așa este atunci e clar că vor intra în dotarea de serie. De asemenea este clar că va crește și prețul.
Sportage 1.6 T-GDi 7DCT GT Line 4x4

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by akeem »

Sunt o gramada de norme si reglemente. De exemplu ceva interesant care va intra in vigoare e relativ la zgomot, deci veti vedea masini ultra low cost obligate sa aiba antifonare de Megane 3.
Asa cum ABS + ESP e in serie peste tot, desi acum cativa ani dedeai bani frumosi daca le voiai ca optionale.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by lorrys »

Am FCA/AEB de 3 ani. Pe 3 Kia. Il am setat pe high sensitivity si pune frana progresiv, in funcție de viteza/distanță. De 2 ori a frânat înaintea mea, cand ma uitam in nori si cel din fata a frânat brusc. Alteori piuie fara sa apuce sa frâneze daca ma apropii prea tare de o masina si apuc eu sa franez. Nu am nimic sa ii reproșez. Poate doar ca nu are o rezistența de încălzire pe protectia din bara fata si de 3 ori pe iarna, cand ninge, se dezactivează. Atunci opresc si curat zăpada, merge din nou. Cine spune ca nu e bun o fi Titi Aur. La fel ziceau la început si de ESP si de camera reverse. Plus ca te învață sa păstrezi distanța, sa semnalizezi in depășire, etc. Se dezactivează automat daca tragi de volan sau pui frana. De ex, in depășire la aspirație...

aqua
Posts: 512
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sistem de asistare a evitării coliziuni frontale - se merită?

Post by aqua »

in configuratorul actual nu exista decat FCA ca optiune disponibila, cred ca e vb de vechiul AEB impreuna cu FCW
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Post Reply

Return to “Generalităţi”