Sportage 2013-2015

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
meercha
Posts: 6
Joined: 15 Aug 2019, 17:04
Auto: Logan
Location: Bucuresti

Sportage 2013-2015

Post by meercha »

Salutare!
Sunt aici pentru ca vreau sa imi schimb masina anul asta si aproape sigur va fi Kia Sportage -modelul anterior.
Din filtrele pe care le pun fiecare cautare amintesc: diesel 2.0, cutie auto, culori inchise (gri, maro, negru), navigatie + camera, trapa si sub 150k km.
Motorul de 136cp aflu ca are un cuplu mult mai bun decat cel de 184. Este adevarat? Ce probleme des intalnite la acest motor exista (daca exista)? Servisarile, piesele si reviziile cu consumabile vi se par peste alte modele (ca pret)? Per total voi sunteti multumiti de alegere?
Va multumesc! :D

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2013-2015

Post by Nesta3 »

Poftim:
https://www.olx.ro/oferta/kia-sportage- ... clVvK.html
Ti se potriveste manusa.
Probleme nu au fost, cutia e cu convertizor, deci in exploatare corecta e fara moarte, motor potent, consum relativ decent(9-10oras), 8 afara, revizii intre 700-900 lei la reprezentanta(sa iei in calcul ca intra 9l ulei), consumabile ieftine.Ca la orice diesel, cand incepe sa se strice, scumpe sunt:injectoarele, ambreiajul,volanta, turbina, senzori etc.Dar cum am zis, la o exploatare corecta, nu vei avea cheltuieli ridicate pe viitor.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

meercha
Posts: 6
Joined: 15 Aug 2019, 17:04
Auto: Logan
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2013-2015

Post by meercha »

Pe asta am vazut-o chiar ieri :))
Interiorul putin cam neingrijit si lipsa trapei. In cele din Germania nu ar trebui sa am incredere? https://www.autovit.ro/anunt/kia-sportage-ID7Gyapn.html

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2013-2015

Post by Nesta3 »

Ai vazut-o live?
Nu stiu cu Germania, dar iei o masina fara istoric, oricat s-ar jura vanzatorul ca are documentatie, nu ai de unde sa stii.As lua una din Romania, achizitionata de noua din Romania, cu istoric real decat una care poate arata mai bine(sunt alfel pachetele de echipare in Germania) dar nu stiu nimic despre ea.Asta cu trapa e cu dus si intors, mai ales la o achizitie sh.Daca mecanismul nu a fost intretinut corespunzator, risti sa ramai cu ea deschisa, sau inchisa sau alte probleme.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

meercha
Posts: 6
Joined: 15 Aug 2019, 17:04
Auto: Logan
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2013-2015

Post by meercha »

Live, da.
Sunt conștient ca cele de RO sunt mai ok, dar astea din Germania pt ca sunt impecabile, creează mirajul ăla si te dau peste cap :)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2013-2015

Post by Nesta3 »

M-a dat peste cap un Mercedes din poze, incat atunci cand am vazut-o live, nu stiam cum sa fug.
Masina pe care ti-am recomandat-o o stiu foarte bine.
Daca vrei o masina intretinuta, cu servisare la timp si piese doar originale, o masina de care nu s-a abuzat, asta e alegerea potrivita.Legat de "aspect neingrijit, atata timp cat nu ai tapiterie rupta sau piele crapata, o duci frumusel la un atelier de detailing si ti-o scoate noua.La 100mii km si deja 5 ani vechime, nu poti emite pretentii, mai ales ca toata "pielea" din industria auto, la masini care nu sunt de lux, e o musama pe romaneste si dupa 5000km arata ca dupa razboi.
Acum, daca fiecare vanzator de masini ar face un detailing ca la carte al interiorului dar si al exteriorului, nu ti-ar mai placea pretul.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”