Folie pe manerele usilor

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
iacobm
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2019, 21:18
Auto: Sportage 4 GT
Location: Bucuresti

Folie pe manerele usilor

Post by iacobm »

Salut, a incercat cineva sa isi puna folie pe manerele interioare ale portierelor acolo unde este plasticul acela piano black?
Am cateva zgarieturi si nu am reusit sa le scot din polish... plus ca mai tot timpul sunt pline de amprente si urme.. la fel si acel piano black din consola centrala. As incerca o folie negru mat sau carbon. Ce parere aveti?

flexib@l
Posts: 59
Joined: 16 Sep 2019, 21:00
Auto: Kia Sportage GT Line 7DCT awd
Location: Constanța

Re: Folie pe manerele usilor

Post by flexib@l »

Salut, m-am gindit si eu la chestia asta. O sa astept sa vad cam cum se manifesta in timp. Ma bate gindul la o imitatie de fibra de carbon (nu sunt sigur insa). In plus ma uit la plasticele alea de pe exteriorul masinii. Sigur si alea se vor urâți cu timpul. De abia atunci voi vedea in ce directie o iau. Zi bună.
Nu furați! Statul urăște concurența.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Folie pe manerele usilor

Post by akeem »

Si eu m-am gandit (cam cu un an inainte sa dau comanda de masina :) )
Dar ma gandeam la folie transparenta. E cam aiurea sa ai piano black si sa foliezi cu negru-mat ca la o versiune inferioara.

Oricum eu voiam sa foliez sub manerele exterioare ale usilor, acolo unde mai dai cu unghiile + manerele interioare unde eram sigur ca o sa las urme , cel putin de la verigheta. Pana acum am avut grija, asa ca dupa un an nu arata prea rau, dar n-ar fi stricat o folie.

Mai aveam de gand sa foliez barile de protectie, fata-spate (pentru ciupituri de pietre + eventuala zgarieturi in parcare) dar cand am aflat scorul, am renuntat. La banii pe care ii cereau iau bucliere noi.

Si mi-ar mai fi placut un pic de folie prin zonele expuse la zgrieturi: coltul scaunului unde dai cu tocul cand urci, pasajele rotilor in portbagaj, colturile consolei centrale in spate intre scaune unde dau cu picioarele pasagerii...
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

iacobm
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2019, 21:18
Auto: Sportage 4 GT
Location: Bucuresti

Re: Folie pe manerele usilor

Post by iacobm »

La pasajele rotilor din portbagaj o sa incerc sa le fac singur...acolo apar zgarieturi chiar daca incerci sa eviti (carut, troler..). Pe sub manerele exterioare deja am pus folie (luata de pe aliexpres) se pune usor si chiar isi face treaba folia.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Folie pe manerele usilor

Post by akeem »

Sa pui niste poze din portbagaj dupa ce termini. Eu ma gandeam la niste fasii din folie care se pune pe geam (geam de casa zic). E cam aiurea dar oricum e mai bine decat cu zgarieturi. Sa imbraci tot pasajul rotii nu cred ca merge, e prea bombat. Poate la un atelier cu scule specializate.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post Reply

Return to “Generalităţi”