Încălzire telefon de la wireless charger

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Ct10dre
Posts: 60
Joined: 18 Mar 2018, 12:03
Auto: Sportage 2013
Location: Constanta

Încălzire telefon de la wireless charger

Post by Ct10dre »

Salut, am observat ca mi se încălzește telefonul cam tare când folosesc funcția de wireless charging. Nu e de la telefon, acasă am un charger wireless xiaomi care merge foarte bine și nu se încălzește aproape deloc. La voi cum e?

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Încălzire telefon de la wireless charger

Post by akeem »

Si la mine e la fel. Se incinge destul de tare. N-am mai verificat acum dar asta vara asa era.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Încălzire telefon de la wireless charger

Post by quelloo »

depinde care este capacitatea incarcatorului. incarcarea wireless peste 15W o sa incalzeasca orice telefon dupa o perioada
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Încălzire telefon de la wireless charger

Post by Axe »

Astea se cam incing

Ct10dre
Posts: 60
Joined: 18 Mar 2018, 12:03
Auto: Sportage 2013
Location: Constanta

Re: Încălzire telefon de la wireless charger

Post by Ct10dre »

Încărcătorul xiaomi cred ca e de 10-15w, cel de pe masina nu știu, ma cam mănâncă sa îl desfac sa vad de ce merge :D :D :D

iacobm
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2019, 21:18
Auto: Sportage 4 GT
Location: Bucuresti

Re: Încălzire telefon de la wireless charger

Post by iacobm »

Si la mine se incalzeste destul de tare..mai ales daca folosesc si hot-spot cu waze pt tucsy.

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Încălzire telefon de la wireless charger

Post by Alx03 »

Cam cat de repede se incarca pe Wireless? Eu inca nu am testat decat daca merge, dar avand nevoie de Waze si Android Auto, mai mult am folosit cablul. Voi cum folositi Waze sau altele daca e la incarcat? Sa il puneti pe cel wireless doar atunci cand nu aveti nevoie? :)

iacobm
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2019, 21:18
Auto: Sportage 4 GT
Location: Bucuresti

Re: Încălzire telefon de la wireless charger

Post by iacobm »

Eu cel putin nu am Android Auto pe masina (2016) si folosesc tucsy ( o aplicatie de mirroring care functioneaza wireless) si atunci las telefonul in wireless charger..
Ca ai timp de incarcare.. daca las telefonul acolo cu nicio aplicatie deschisa si cu display-ul off se incarca aproape de fast charger.. dar daca am deschis hot-spot, gps, bt, display-ul aprins, waze.. reuseste doar sa tina bateria la acelasi nivel.. poate cu 3% 5% peste.

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Încălzire telefon de la wireless charger

Post by Alx03 »

Am incercat si eu pentru o perioada scurta incarcatorul wireless zilele astea si pot zice urmatoarele:
- N-am observat sa se incalzeasca semnificativ - am un incarcator original pe care se incalzeste mai tare
- Incarcarea e foarte inceata - nu suporta Fast Charging, cel putin nu tehnologia compatibila cu telefonul meu (Samsung Note 10 Plus)
- as fi preferat un charging pad plasat altundeva, undeva in consola centrala, unde telefonul e mai usor de asezat/luat

Una peste cealalta, incarcatorul face ceea ce zice, dar cam atat.

gionnut
Posts: 9
Joined: 31 Oct 2016, 17:51
Auto: Megane2

Re: Încălzire telefon de la wireless charger

Post by gionnut »

Una peste cealalta, incarcatorul face ceea ce zice, dar cam atat.
Tocmai de asta nu l-am trecut ca optiune, de 100 de euro sunt variante mult mai bune care sa suporte si fast charging.
Si eu inca analizez unde ar fi mai bine sa plasez un incarcator, eventual sa folosesc un suport printat 3D.

PS: inca nu am masina :)

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Încălzire telefon de la wireless charger

Post by Alx03 »

Nici la mine n-a fost printre optiuni cand am facut initial configurarea masinii, dar am decis sa iau in stoc. Iar masina care avea ceea ce vroiam, avea si niste optiuni pentru care n-as fi vrut sa platesc, in mod normal. Insa una peste cealalta, cu discount-urile de rigoare si faptul ca a durat circa o saptamana sa ajunga masina, a fost un win.

Ct10dre
Posts: 60
Joined: 18 Mar 2018, 12:03
Auto: Sportage 2013
Location: Constanta

Re: Încălzire telefon de la wireless charger

Post by Ct10dre »

Nu cred ca au pus in 2016 incarcator wireless de peste 10W , cel de la Xiaomi a fost lansat in 2019 si are 10W , iar telefonul nu se incalzeste mai mult de 38-40 grade. Pe cand la cel din masina sare de 50 cu siguranta .

Post Reply

Return to “Generalităţi”