Achizitionare Kia Sportage 2019/2020

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
djpi2
Posts: 1
Joined: 02 Jul 2020, 17:53
Auto: Honda Civic
Location: Bucuresti

Achizitionare Kia Sportage 2019/2020

Post by djpi2 »

Salut. Intentionez sa achizitionez un SUV si cineva mi-a sugerat Kia Sportage 1.6 T-GDI 4x4 7DCT drept raportul perfect calitate-pret.
Din start exclud orice varianta intalieneasca sau frantuzeasca. Am citit forumul si am vazut mai multe probleme repetate de catre detinatori.

1. Ce sugestii aveti de achizitionare?
2. E vreo diferenta intre Sportage 2019 si Sportage 2020?
3. Care sunt beneficiile Sportage fata de concurenta? Dar problemele/aspectele negative evidente?
4. Ce alte modele de la alte marci sunt mai bune tot in clasa ei si de ce?
5. Mitsubishi Eclipse Cross cum se pozitioneaza fata de Sportage? Dar Skoda Karoq? Dar Seat Ateca?
Va intreb de cele 3 pentru ca am auzit multe lucruri bune si in reprezentante le-am vazut si arata mult peste Sportage dpdv vizual. Singurul minus fiind la CVT-ul de la Mitsubishi. Insa Skoda si Seat au DSG, care e cea mai performanta transmisie.

Orice raspuns detaliat ma va ajuta in luarea unei decizii optime.
Multumesc!

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Achizitionare Kia Sportage 2019/2020

Post by ionutp »

Salut,

1. Alege doar optionalele necesare, unele optionale sunt scumpe si dupa parerea mea nu merita (pe nicio masina)
2. Nu am idee, in general daca nu e vorba de un facelift nu cred ca sunt modificari semnificative. Probabil se mai repara din problemele raportate anterior si uneori vin cu motorizari noi (e.g. mild hybrid)
3. In primul rand garantia de 7 ani. Apoi, sunt masini destul de fiabile as zice. Si un raport calitate-pret foarte bun. Un aspect negativ ar putea fi DCT-ul care nu le place unor utilizatori, dar nu am idee care sunt de fapt problemele, am inteles ca la crawling nu ar fi ok. Oricum DCT = DSG. E aceeasi tehnologie, dublu ambreiaj. Desigur, sunt mici diferente in functie de producator probabil, dar principiul e acelasi.
4. In clasa ei ma gandesc la Hyundai Tucson care e de fapt cam aceeasi masina. Poate Tiguan? Dar cred ca se duce mai sus ca pret. Si ce ai mai postat. Sau poate Opel Mokka/CrosslandX? Dar mie nu imi place deloc.
5. Nu stiu ce as putea sa zic despre Mitsubishi, Skoda sau Seat. Probabil un test drive ar fi necesar pe langa diferentele de pret si optionale disponibile. Au ca optiune 4x4 (de fapt AWD)?

PS: Nu sunt tocmai un expert in masini.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Achizitionare Kia Sportage 2019/2020

Post by Faust »

Cel mai mare avantaj la Kia este garanția de 7 ani sau 150000km
Hyundai Tucson are spațiu mai mic pentru locurile din fața, mult mai îngust decât la Sportage, datorita consolei mai late, dacă ai peste 1.85m o să stai tot timpul cu piciorul stâng lipit de consolă, are și preț mai mare decât Sportage.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Generalităţi”