Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Forum cu de toate despre Kia Sportage
User avatar
Energicus
Posts: 60
Joined: 17 Nov 2020, 15:30
Auto: Sportage 2021
Location: Craiova

Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by Energicus »

Salutare colegi! Este primul post pe forum asa ca va urez bun gasit si drumuri cat mai frumoase!

Sunt hotarat pentru achizitia unui Sportage 1.6 T-GDI, 4x2, MT. Bugetul este de aprox 25.000E (plus minus 1000). Factorii deciziei de achizitie:
- bebelus, avem nevoie de o masina mai sigura pentru drumurile mai lungi
- 1.6 T-GDI: inteleg ca e foarte sprintena, te poti baza pe motor in depasi; nu sunt speriat de consumul urban, masina actuala consuma lejer 10-11 in oras
- 4x2: mi se pare inutila investitia in 4x4 pentru cateva zile cu zapada pe an, nu sunt vreun pasionat de soft off-road
- MT: am tot citit problemele cutie automate si as vrea sa nu ma complic

Vreau sa dau comanda pana la sfarsitul anului, insa stiu ca urmeaza sa apara modelul nou. Acum cateva nelamuriri:
- am vazut noul Tucson, e plin de ecrane, fara niciun buton, ceea ce mi se ingrozitor pentru ergonomie. voi ce ziceti?
- inteleg ca la lansarea unui model nou e bine sa mai astepti catva timp pana se rodeaza linia de productie. e adevarat?
- ma gandeam ca as putea obtine o reducere suplimentara de la dealer, pe langa cei 1500E din oferta Kia Romania. se poate?
- cat dureaza livrarea de obicei din momentul lansarii comenzii?
- cat este avansul necesar in momentul lansarii comenzii?

Va atasez PDF-ul cu configurarea facuta. Ce ziceti de optionale? Sunt prea multe inutile? Am omis ceva important? Aaa, inca ceva, ce culoare vi se pare mai potrivita pentru Sportage?

Multumesc mult pentru rabdare, sper sa devenim colegi de model cat mai curand!! Cheers! :drinkers:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Energicus on 17 Nov 2020, 15:57, edited 1 time in total.
Sportage MY2021 GT-Line+, 1.6T-GDI, MT, 4x4, Blue Flame

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by surfer »

Salut!

Canyon Silver este culoarea! :)
Arata bine cam pe toate culorile, nu iti fa griji. Ingrijirea e problema.

- cel mai probabil si Sportage V va fi la fel de digitalizat
- dap, e bine de asteptat o perioada de la lansare, dar asta ar insemna sa iei masina in 2022-2023.
- maxim 3% discount suplimentar, dar nu e o regula
- 3-4 luni la modelul actual. pentru modelul nou, e posibil sa dureze mai mult la inceput
- la comanda se achita 10.000 lei
- in legatura cu optionalele, verifica in showroom compatibilitatea. La pre-facelift nu puteai pune lampile interioare led fara trapa.

Bafta! Asteptare placuta :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by bprodan »

Din ce stiu eu:
- inteleg ca la lansarea unui model nou e bine sa mai astepti catva timp pana se rodeaza linia de productie. e adevarat?
- Eu am avut 2 masini nou lansate, nu am observat acest aspect si e prima data cand il aud. Plus ca nu exista nici o versiune de sportage lansata acum

- ma gandeam ca as putea obtine o reducere suplimentara de la dealer, pe langa cei 1500E din oferta Kia Romania. se poate?
- da, intre 2 si 5%. dupa multe negocieri si depinde de dealer.

- cat dureaza livrarea de obicei din momentul lansarii comenzii?
- la Xceed a durat 3 luni, poate fi si mult mai rapida dac o iei din stoc.

- cat este avansul necesar in momentul lansarii comenzii?
- 10%

Dotarile ti le hotarasti singur. Din ce stiu eu nu se poate Lampă lectură față tip LED - decat daca ai trapa !!! - sunt niste reguli ciudate de comanda, astea le discuti cu dealerul la o prima intalnire, cand il intrebi si de discount.
Scaun reglabil pe inaltime la pasager mie personal mi se pare complet inutil. La sofer sa spui ca e nevoie pentru ca vrei sa fii in pozitia perfecta pentru a atinge pedalele / volanul, dar pe pasager la ce il ajuta 2 cm mai sus?
As mai pune Combinatie lămpi spate tip LED si Bord tip "Supervision" - 4.2" TFT

Criteriile tale de selectie le-am aplicat si eu cand am ales, deci sunt de acord cu ele - (am vrut motor sprinten, am considerat ca nu imi permit sa bag pe offroad masina de 20+ k euro, am vrut sa evit problemele cu transmisia automata)
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by ionutp »

Referitor la optiuni, cateva pareri:
1. Acela nu e 4x4, e AWD. Nu ajuta doar pe dealuri ci si pe zapada pe ploaie, sau in curbe luate mai tare
2. Faruri LED - Mi se par foarte utile, e bine ca sunt pe lista
3. Reglaje electronice - Daca conduc 2 persoane poate fi util, daca nu, nu cred ca are rost
4. Senzori parcare - Mi se par foarte utili, camera de marsarier ar fi optionala dar posibil utila (depinde pe unde parchezi)
5. Eu sincer m-as gandi la FCA (FORWARD COLLISION-AVOIDANCE ASSIST) si chiar la BCW (BLIND-SPOT COLLISION WARNING) (daca se poate in buget) - sunt optionale de siguranta si isi pot arata valoarea

Sunt pareri personale, fiecare stie ce e cel mai bine pentru el.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Energicus
Posts: 60
Joined: 17 Nov 2020, 15:30
Auto: Sportage 2021
Location: Craiova

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by Energicus »

@Sufer, multumesc pentru informatiile legate de procesul de achizitie. O sa merg la dealer-ul local sa vad care e povestea, daca nu se arata foarte deschis la negociere, ma pun pe dat telefoane/email-uri prin tara.

@bprodan, multumesc pentru sugestii! Cum se simte motorul? Te poti baza pe el intr-o depasire sau are tendinta la lag? Ma refer si in conditiile unei MT. O alta intrebare: :D cum ti se pare antifonarea pe acest motor/cutie? e deranjant la 130-140km/h?

@ionutp, da farurile Led sunt obligatorii, vizibilitatea pe timp de noapte mi se pare extraordinara. Referitor la senzorii spate, vad ca sunt mentionati ca dotare standard, banuiesc ca sunt cei acustici. Care ar fi dotarea optionala necesara pentru camera spate? Sistemul AWD e permanent activ sau doar pana la o limita de viteza (ex. 50km.h)??

Alte nelamuriri ar fi:
- ce inseamna color pack B?
- exista o singura varianta de culoare a tapiteriei mixte textil/piele pe varianta GT Line?

Din pacate, site-ul Kia nu explica in ce consta fiecare dotare optionala. Cand apesi pe butonul + este scris acelasi lucru ca in lista. Din cauza asta am mai multe nelamuriri si prefer sa merg pregatit la dealer, sa nu imi vanda vreo gogoasa. Mersi! Seara faina tuturor!
Sportage MY2021 GT-Line+, 1.6T-GDI, MT, 4x4, Blue Flame

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by ionutp »

Nu cred ca e vreo limita de viteza: https://www.youtube.com/watch?v=Z_yf288u7wI
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by bprodan »

La mine motorul are 204 CP , desi din ce stiu la baza e acelasi. Nu am lag, trage fantastic. Dar mai bine sa te informeze posesorii de sportage, la fel ca si pe partea de insonorizare care tine de masina si nu de motor.
Cu color pack iti urez succes, dealerii nu sunt interesati, sunt confuzi si trebuie sa cauti pe site-urile straine (unde nu mai sunt aceleasi coduri, evident). Ti-am atasat o poza cu prezentarea pt Sportage de pe site-ul kia italia, cu poza in mana te duci la dealer si il pui sa ti le echivaleze pe coduri si sa se jure ca fix aia o sa primesti.
Poate te ajuta vreun coleg ce are aceeasi generatie de Sportage si aceeasi echipare cu niste poze.
Capture2.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by relu_24 »

Dacă te interesează siguranța atunci sigur tb sa bifezi frânarea de urgență și eventual blind spot monitor, iar daca bifezi frânarea de urgență atunci merge și pilotul adaptiv (costa destul de puțin).



Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

alexx22
Posts: 31
Joined: 24 Jul 2018, 13:09
Auto: Mitsubishi Lancer
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by alexx22 »

Color pack B, ai toata tapitieria neagra. Plafon/usi/etc. Din punctul meu de vedere merita. FCW merita, SCC da dar e mai util daca ai automata.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by akeem »

Combinatia led-trapa e impusa de faptul ca in spate nu poti pune ditamai lampoiul cu bec intre trapa si usa, nu e loc pe lateral. Asa ca au fost nevoiti sa recurga la lampite cu led. Si cum nu poti sa ai pe acelasi circuit si led si bec...
De ce nu merge invers, adica fara trapa dar cu leduri... nu stiu, probabil era scump din cauza diversitatii (de ex ar fi avut de doua ori mai multe tipuri de garnituri de pavilion - care nu sunt mici - de stocat langa postul de montaj... si asta e doar unul din motive).
Chestia cu rodatul liniei e reala (ma rog, nu asa se numeste si n-are nicio treaba), dar pana cand procesul de fabricatie ajunge la maturitate trec ceva luni bune, depinde si de complexitatea piesei. Si cum pe o masina ai cateva mii de piese, fiecare cu maturitatea ei... e logic sa ai caderi in garantie la inceput. De obicei se pleaca cam cu de 5-10 ori mai multe decat dupa stabilizarea productiei (vorbesc de tot ce inseamna, inclusiv furnizorii pe orizontala, nu numai uzina-mama).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

adrianstan2100
Posts: 5
Joined: 06 Jun 2020, 14:08
Auto: Sportage
Location: ro

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by adrianstan2100 »

Mie personal mi se pare ca design-ul e un pic invechit...as astepta pt urmatorul model. Recunosc nu ma incanta lipsa butoanelor dar nici tastatura actuala nu ma fericeste.

Un singur lucru as sublinia: masina si toate optionalele alese sunt menite sa iti ofere confort, dar unul dintre cele mai tari pucte la capitolul confort este cutia automata...

Legat de fiabilitate, dupa cati km crezi ca apar probleme? Considerand si garantia masinii, cat timp ai de gand sa o tii?

Si desi la inceput am fost sceptic, acum m-as mai mai gandi si la sistemele de siguranta...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by Nesta3 »

Iti recomand:
Scaune încălzite
Clima, care vine cu:dezaburire automata și guri de aerisire pentru scaunele spate(si la aer manual parca vine cu guri pt spate)
High beam assist
Keyless
Faruri și stopuri led
Jante 17
Oglinda electrocromica
Si tot ce tine de asistenta la franare:pietoni, masina etc.
Si cutie automata.Nu te speria de probleme, ca nu e ceva generalizat
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Energicus
Posts: 60
Joined: 17 Nov 2020, 15:30
Auto: Sportage 2021
Location: Craiova

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by Energicus »

Offf...pai daca o garnisesc cu tot ce imi pofteste inima ma duc lejer in 30k... :oops:

Cred ca trebuie sa fac o lista de optionale pe care le vreau neaparat:
- LED: 572E
- Scaune electrice: 350E
- JBL: 155E + amplificator 230E
- Senzori parcare fata/spate: 356E
- Forward Collision Avoidance: 464E
Total - 2127E

O sa fac maine o vizita la dealer. Va anunt ce am dicutat. Noroc!
Sportage MY2021 GT-Line+, 1.6T-GDI, MT, 4x4, Blue Flame

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by ionutp »

Eu consider ca o masina e o investitie pe termen lung si merita bagati niste bani in ea, mai ales cand e vorba de siguranta.
In plus, peste ani, la revanzare, valoarea acesteia va fi de asemenea mai mare. E un fel de "imprumut" pe termen lung.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Sportage 2020/2021

Post by Nesta3 »

Scoate scaunele electrice și baga keyless si alte acareturi mai mici ca preț.
Gen asa:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”