Raport carvertical eronat

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
liviu76emil
Posts: 1
Joined: 14 Nov 2020, 20:20
Auto: Sportage
Location: Romania

Raport carvertical eronat

Post by liviu76emil »

Bună ziua, am achiziționat o kia sportage an fabricație 2014, în raport carvertical figura ca având 138 KW, în actele mașinii-talon austriac figurează cu 100 KW, același serie sașiu, ați mai întâlnit cazuri similare, mersi, liviu

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Raport carvertical eronat

Post by ionutp »

Salut, eu cand am luat Sportage 2014 am facut raport si pe CarVertical care mi-a zis ca e Hyundai, cat si pe AutoDNA care mi-a dat rezultate bine.
Cel mai practic e sa te uiti pe sursa oficiala Kia: https://www.kia-hotline.com/euro5/login.tiles
Nu ofera toate detaliile din acele raporate, dar ofera multe informatii utile si reale. Ce se stie oficial.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Murrelet
Posts: 9
Joined: 03 Jul 2020, 09:17
Auto: Kia Soul
Location: Bucureşti

Re: Raport carvertical eronat

Post by Murrelet »

Salut,

de ani de zile folosesc tot felul de decodificatoare VIN și, din câte știu (după ce am citit și am vorbit cu echipa lor de suport), procesul de decodare este mult mai complicat. În ciuda standardului existent, codificarea este încă foarte diferită în întreaga lume. De aceea, aceleași informații ar putea fi marcate diferit în funcție de producător, țară, regiune sau chiar fabrică. Mărcile o fac singure, astfel încât să nu se deranjeze să-i informeze pe ceilalți și decodificatorii VIN, birourile de asigurări și chiar guvernul trebuie să sistematizeze singuri informațiile. Și totuși pot rămâne unele erori.
De aceea, dacă doriți să verificați informațiile de bază despre motor, caroserie, combustibil, model și așa mai departe, vă sfătuiesc să folosiți decodoare oficiale așa cum a spus ionutp sau verificatoare VIN gratuite, cum ar fi https://myfreevin.com. Verificatoarele VIN cum ar fi carvertical sau autodna sunt cele mai bune pentru verificarea istoricului mașinii, inclusiv kilometraj, daune, utilizare și așa mai departe.

Post Reply

Return to “Generalităţi”