Miros cauciuc ars stânga spate

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Miros cauciuc ars stânga spate

Post by micosus »

Salut la toți și la mulți ani.
Am urcat azi cu madina la munte și când am parcat am simțit acest miros. Am crezut ca este de la ambreiaj dar nu miroase la motor, apoi am simțit la roata stânga spate mai tare și mai puțin la cea dreapta. Jantele, discurile și plăcuțele/etrierii nu erau încinse am putut sa pun mana pe ei. Nu cred ca e de la frână de mana(electrica) am mașina în garaj acoperit și zăpadă se topește pe acolo. Am autohold dar pana sus nu am oprit niciodată. Are cineva idee ce ar putea fi?
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

mesmer88
Posts: 59
Joined: 19 Feb 2017, 19:38
Auto: Kia

Re: Miros cauciuc ars stânga spate

Post by mesmer88 »

Probabil e de la cuplajul AWD.

User avatar
Tonto77
Posts: 18
Joined: 05 Dec 2019, 21:54
Auto: Kia Sportage GT
Location: Germany

Re: Miros cauciuc ars stânga spate

Post by Tonto77 »

Salut, si la multi ani. Am observat si eu la mine, acel miros de cauciuc ars in partea de spate a masini.Sincer sa fiu nici eu nu stiu ce este ca nu se simte numa daca masina este mai solicitata ,am observat cand am fost in concediu prin Alpi. Eu tind sa cred ca sunt suporti de cauciuc de la toba finala, care se incinge destul de tare. A mea fiind tot Gt line cu Dct si AWD.
Kia Sportage GT Line- 1.6 T-GDI -7 DCT- AWD.

iacobm
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2019, 21:18
Auto: Sportage 4 GT
Location: Bucuresti

Re: Miros cauciuc ars stânga spate

Post by iacobm »

La multi ani! Asemeni si la mine..am simtit acest miros de cauciuc ars (roata stanga spate) dupa ce am mers mai tare (peste 140km/h). 2.0 crdi GT line.
Nu am reusit sa identific mirosul..roata/etrier erau reci.. si in cateva minute a si disparut.

AndreiJ
Posts: 1
Joined: 15 Nov 2019, 14:47
Auto: Vk66cpy
Location: Uk

Re: Miros cauciuc ars stânga spate

Post by AndreiJ »

Eu din ce am găsit online am văzut că cică apare atunci când se face regenerarea filtrului de particule. Am simțit și eu pe kx5 2.0 awd am avut și kx3 1.7 și nu am simțit asta deloc într-un an

Post Reply

Return to “Generalităţi”