Curiozitate

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
curcubeu
Posts: 2
Joined: 09 Feb 2021, 10:44
Auto: KiaSportage20211.6DSL6MTGTline
Location: Calarasi

Curiozitate

Post by curcubeu »

Va salut cu respect.Tocmai ce am achizitionat si ridicat vineri de la Auto-net Giulesti o Kia Sportage GT Line.Am vazut pe Youtube ca exista posibilitatea ca la deschiderea masinii blocul de lumini din spate sa se aprinda si sa se stinga pret de cateva secunde( e practic un joc de lumini).Intrebarea mea este cum se activeaza acest joc de lumini intrucat m-am tot uitat si prin manual si prin meniul masinii si nu am gasit nimic.Mai era nevoie de o optiune suplimentara pentru acest lucru?Multumesc anticipat.

alexcrist
Posts: 807
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Curiozitate

Post by alexcrist »

Unde ai văzut pe YouTube? Eu n-am auzit să existe asta pe nicio Kia încă, dar poate mă înșel. Însă pe YouTube găsești multe prostii, inclusiv fakeuri și/sau filmări cu faruri/piese aftermarket. :)

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Curiozitate

Post by tomavlad1 »

Eu am observat ca se aprind luminile doar când deschid mașina din cheie, și doar când este seara (blocurile de lumini sunt pe automat).

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


aqua
Posts: 512
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Curiozitate

Post by aqua »

poate e vreun feature de la o alarma pusa after
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Curiozitate

Post by tomavlad1 »

Nu, e alarma din fabrica.

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


alexcrist
Posts: 807
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Curiozitate

Post by alexcrist »

Ce spui tu e funcția de Leaving Home, care aprinde faza scurtă (față/spate) 30 de secunde la descuierea mașinii, la fel cum și rămân aprinse 30 de secunde când încui mașina. Nu se aprinde doar pe spate, nu sunt ”doar” câteva secunde, nu sunt jocuri de lumini, și există pe aproape orice mașină modernă de cel puțin 10 ani încoace.

Întrebarea inițială era, pare-mi-se, despre altceva. :)

aqua
Posts: 512
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Curiozitate

Post by aqua »

:D a iesit o varza
eu raspunsesem de fapt la curcubeu nu la tomavlad, greseala mea ca nu am dat quote
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Curiozitate

Post by bogdanescu03 »

curcubeu - Este posibil ca "jocul de lumini" sa fie o iluzie datorata felului in care o camera video capteaza stopurile cu led. Ledurile pulseaza foarte repede dar ochiul uman nu percepe acest lucru. In functie de viteza de inregistrare a camerei, ledurile pot aparea statice sau in miscare (cum sunt semnalizarile cu led la modele mai scumpe).

alexcrist
Posts: 807
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Curiozitate

Post by alexcrist »

Foarte bună și teoria asta. Ar fi fost util dacă colegul mai și răspundea pe aici, dar n-a mai intrat pe forum de când a postat. Cred că nu era curiozitatea așa mare, dar acum am rămas noi cu curiozitatea :lol:

curcubeu
Posts: 2
Joined: 09 Feb 2021, 10:44
Auto: KiaSportage20211.6DSL6MTGTline
Location: Calarasi

Re: Curiozitate

Post by curcubeu »


aqua
Posts: 512
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Curiozitate

Post by aqua »

e doar o iluzie optica, nu exista jocul respectiv
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

alexcrist
Posts: 807
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Curiozitate

Post by alexcrist »

E exact ce a spus bogdanescu03 mai sus, un efect advers al filmării digitale. A se vedea că și luminile ambientale din showroom ”clipesc” pe podea pe filmare, ceea ce nu se întâmplă în realitate, că nu e discotecă acolo. :) Totul ține de frecvența iluminării (indiferent că e LED sau filament clasic) și de frecvența capturii video. Dacă nu sunt sincronizate, asta se întâmplă.

Post Reply

Return to “Generalităţi”