Kia Sportage (2022)

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Kia Sportage (2022)

Post by megaptera »

Au cam schimbat design-ul cu mult fata de vechiul model.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by surfer »

Ca si la 4 fata de 3. :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by andrei1271984 »

mie unul nu-mi place:) ca de altfel si tucson-ul nou
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Kia Sportage (2022)

Post by relu_24 »

Tucsonul arata mai bine , cel puțin față de pozele astea.
Posibil că fata sa difere puțin în Europa fata de us, cum e și la modelul actual

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ionutp »

Cea din poze am inteles ca e long wheel base version si pentru Europa va fi mai scurta, in rest ma astept sa fie la fel.
Imi place mult interiorul, o combinatie frumoasa intre Sorento si EV6. Imi place acel display imens.
Imi place de asemenea exteriorul, in special spatele si din lateral. E frumoasa si fata dar acea bara de deasupra grilei mi se pare putin fara sens.
Abia astept sa o vad in showroom! Sa vedem si cu ce scoruri va veni, motorizarile de pe Tucson nu sunt rele deloc.
Acum ma tot gandesc ce mi-ar placea mai mult, Sorento sau noul Sportage. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Kia Sportage (2022)

Post by razesul »

eu parca as vota cu Sorento :) - dar sa o vedem in showroom, poze, poate chiar photoshopate sunt destule

akeem
Posts: 949
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by akeem »

Asa bre :) Ma gandeam sa deschid eu topic dar m-am insirat la o sedinta. Ce fani Sportage suntem noi daca se "releveaza" noul model si nu percutam in secunda doi ?
Deci:
- Mie nu-mi place noul Tucson, mi se pare prea incarcat la exterior si cam chinezarie la interior cu combinatia aia de fake aluminiu si black-piano pe consola centrala. Prefer butoanele de la Sportage actual, din plastic negru mat. Si volanul e oribil.
In schimb ma incanta partea tehnica cu atat mai mult cu cat va fi identic si pe Kia (sper). Sunt multe gadget-uri, in general nu sunt fan, dar daca tot e OZN, macar sa fie peste tot, si la interior si la exterior si la tehnologie. De exemplu chestia aia cu imaginea in cadranul din stanga cand dai semnal, e cam redundanta cu oglinda dar e cool.
- Sorento imi place la exterior dar la interior nu dau gramada dupa aeratoare, prea exagerate, puteau fi mai finute. Insa e cam autobuz in general, prefer Kodiaq-ul, cat nu mi-a placut mie de el, are o alura mai sportiva.
- Noul Sportage imi place peste tot, sunt curios cum va arata in realitate versiunea pentru Europa, banuiesc ca la fel cu ceva mici modificari pe la spoilere. La ce avem acum pe piata ar fi nr.1 pentru inlocuit cea actuala, dar depinde cu ce vine si concurenta in 2 ani.
Bordul e cel mai simpatic, asa usor curbat (Tucsonul are aceleasi display-uri dar dispuse clasic, unul in spatele volanului si unul central). Aeratoarele sunt originale dar finute, volanul arata bine, mi-era frica de vreo balarie exagerata, singura chestie care nu-mi place e invazia de black-piano pe consola centrala, hai ca masca mai merge, dar si butoanele...
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
MoshPuiu
Posts: 45
Joined: 15 Dec 2011, 22:11
Auto: Sportage GenII + GenIV GDI
Location: Calarasi

Re: Kia Sportage (2022)

Post by MoshPuiu »

Mie unul imi place exteriorul dar la interior nu stiu ce sa zic... arata cam chinezeasca... mai mult imi place interiorul la noul Tucson.

DAN40
Posts: 112
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by DAN40 »

Arata interesant!Chestie de gusturi,normal.
Abia astept sa o vad ''pe viu''!
=D>

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ionutp »

Cred ca pe negru... scuze, Aurora Black Pearl, o sa arate si mai bine <3
Da, e vorba de preferinte, mie imi place :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Kia Sportage (2022)

Post by bogdanescu03 »

Ultima poza - Sportage (short wheelbase) vs Tucson. Dupa mine, culoarea alba nu avantajaza deloc noul Sportage. E ciudat rau botul :(
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ionutp »

Super!
Pff, speram ca bara aia ciudata de pe grila sa fie neagra si sa nu se vada mai deloc de aceea aveam asteptari :(
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Kia Sportage (2022)

Post by razesul »

Seamana cu viitorul EV5 :)

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ionutp »

Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Mario.b21 »

Parere sincera... De cand am vazut primele imagini spion cu noul Sportage am zis" clar, nu-mi place" Pana acum cei de la Kia in special pentru Sportage au adoptat un Design propriu pentru ultimele 2 modele, Sportage 3 si 4 cu niste parti laterale foarte frumoase, geamuri mai mici, o alura mai SPORTage.. Cu modelul acesta, dupa parerea mea, au intrat in rand cu ceilalti producatori, nu mai vine cu nimic special, deci un punct in minus.

Da, pe partea de interior nimic de comentat, super! Comparativ cu modelul actual (Sportage 4), as putea spune ca este o diferenta de la cer la pamant, in sfarsit au venit si ei cu un interior demn de 2021, este cu mult peste Tiguan si tot ce inseamna gama VAG, Ateca, Kodiaq s.a.m.d. La modelul actual (Sportage 4), sincer, de multe ori cand o conduc ma gandesc ca, cum au putut cei care au proiectat interiorul sa faca asa ceva in 2016 pentru ca arata ca la o masina din 2000, mai ales cand vad rama de la navigatie de parca ar fi un televizor cu tub din anii 90'.... Un motiv pentru care au de pierdut foarte mult pe piata din Europa, pentru ca noi, europenii ne uitam la Design, nu suntem ca americanii sa ne multumim cu 4 butoane patrate care nu arata bine dar sunt rezistente in timp.

Sunt foarte foarte curios cum va sta interiorul pe partea de lumini ambientale.. Din nou, suntem in 2021, vedeti si voi, majoritatea producatorilor vin cu tot felul de luminite, nebunii, trist ar fi sa arunce doar 3 led-uri ca la noul Tucson...

Tin sa precizez ca am condus noul Tucson, 1.6 T-GDI de 179, este mai bine insonorizat fata de modelul precedent (era de asteptat) l-am studiat foarte bine, iar la o prima impresie, in momentul de fata, as alegere fara ezitare Tucson-ul. In primul rand design-ul exterior, stopurile, lumineaza spectaculos, au semnatura luminoasa de tip "monospranceana" care se vad foarte fain pe timp de noapte. Luminile de zi, prezente in grila fata, multe la numar, din nou, ceva diferit dar care arata foarte bine. Pe partea de interior, din nou, arata acceptabil. Exact cum am scris mai sus, au aruncat 3 led-uri pe consola centrala, una unde iti poti pune telefonul si inca 2 pe lateralele consolei centrale in buzunare , WOOOWW. Aveau atatea linii frumoase la interior unde puteau sa puna o banda led....

Astept sa apara si in Showroom noul Sportage, sa fac un test drive, sa o vad in realitate, pentru ca pana acum nu m-a impresionat cu nimic.

P.S Chiar acum am intrebat 3 persoane care nu prea se pricep la masini dar care in schimb apreciaza ce arata bine, care este mai frumoasa pe partea de exterior, iar voturile au fost pentru Sportage 4 sau noul Tucson :))))
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

Post Reply

Return to “Generalităţi”