Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
VladR
Posts: 1
Joined: 14 Sep 2022, 10:37
Auto: Bucuresti
Location: București

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by VladR »

Salut,

Nu stiu cat de draguti ii putem considera pentru ca si eu le-am dat mail cam acum o luna si mi-au raspuns fix cu acelasi mesaj. Probabil e un mesaj standard pe care il trimit ca sa nu isi mai bata capul cu atatea intrebari de la clienti :D
Si eu am masina comandata in februarie, dealerul nu ma anunta nimic, trebuie eu sa ii scriu constant doar ca sa imi spuna ca revine cand are detalii :)

lxa2006
Posts: 2
Joined: 13 Sep 2022, 11:57
Auto: cee'd '17 ; sportage
Location: timisoara

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by lxa2006 »

Eu am platit suma integrala in Decembrie 2021. Si mie mi s-a comunicat acum 2 luni ca termenul va fi maxim luna Octombrie, dupa care acum 2 saptamani mi s-a zis ca pana in Decembrie am masina. Deci da, se pare ca voi astepta 1 an de cand am achitat pana o voi primi. Problema e ca sunt blocat cu banii, daca stiam ca va fi asa as fi achitat si eu doar avansul si m-as fi folosit de restul banilor pana acum. Asta este, din greseli invatam. Eu unul nu voi mai achita integral nimic de acum inainte, indiferent de situatie. Nu vreau sa fiu rautacios dar ma bucur ca nu sunt singurul in aceasta situatie ptc deja ma simteam luat de papagal :)) . Multumesc ca ati impartasit cu mine! Zi faina tuturor!

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by surfer »

Salut,

Din pacate situatia este aceeasi peste tot, la toate marcile.
La Kia am avut si eu comanda plasata in Noiembrie pentru Proceed, iar la jumatatea lui Mai am fost informat ca se anuleaza comanda si se reprogrameaza pentru 2023.
Stiam de problemele pe lantul de aprovizionare cu cipuri, am sperat ca Proceed sa scape la momentul respectiv, dar din pacate nu a fost asa.
Am ales sa nu reprogramez comanda, mi s-a returnat avansul platit plus tichetul rabla, si am fost nevoit sa aleg alt brand pentru moment, pentru ca aveam nevoie de masina deja.
E grea asteptarea, stiu, dar din nefericire este ceva ce nu tine de dealeri/producatori, oricare ar fi ei.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

Am asa o vaga senzație ca la alți producători e chiar mai rău. Am impresia ca la un moment dat am vazut pe youtube un tip care spunea ca Hyundai/Kia detin în Corea propria fabrica de semiconductori, la care apelează și alți producători, dar întâietate au masinile Hyundai/Kia. Am văzut și pe softpedia ca la alte mărci termenele de așteptare sunt 1 an+, mai ales la mărcile japoneze. Ce ma deranjează pe mine la dealeri este ca noi clienții știm cam care e mersul ca sunt forumurile pline de oameni care se plang de termenele de livrare, știu și dealerii asta dar cu toate acestea tot încearcă sa ne prosteasca înainte sa dam comanda. Am și eu totuși o întrebare existentiala: toate statisticile arata ca fabricile auto duduie, toți europenii se plâng de termenele de livrare. Undeva mi se împușcă siguranta. Deci ce și pentru cine produc fabricile auto?
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by surfer »

Masini de baza si/sau masini de top, in functie de piata. Cu prioritate catre pietele de la care au o marja mai mare, sau contracte mari de flote, sau pur si simplu vanzari mari pentru baza/top.
Comenzi personalizate mai putin.

Da, sunt producatori la care e mai rau. Nu stiu ce sa zic de fabrica proprie de semiconductori, nu am auzit, si cred ca s-ar fi vazut/simtit daca era cazul.
Spre exemplu, Volvo, detinuta 80% de Geely (chinezi cu fabrica de semiconductori), tot are termene de 6-8 luni pentru comenzi personalizate, si doar 3-4 pentru baza/top.

Un impact mare in toata aceasta poveste cu semiconductorii il au masinile electrice, in ambele sensuri: au cerere mare de semiconductori, dar e posibil sa fie si sabotaj, pentru a incetini acest iures pentru electrice. Dumnezeu stie :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

Pai cred ca în vest este sigur marja mai mare. Preturile astea se stabilesc și în funcție de puterea de cumpărare a populației. Un XCEED GT Line MY23 este cu vreo 5000k mai scump în occident decât în România. Costul de producție este același. Dar cu toate acestea și în vest sunt întârzieri mari. Pana la urma degeaba ne lamentam noi cumpărătorii. E asumata treaba iar dacă ajunge masina mai repede de 1 an sa zicem merci. Sigurul factor perturbator al liniștii sufletești a clienților sunt dealerii care mint cu nerușinare înainte de comanda. Dacă înainte avansul cel mai mare în vânzări îl aveau producătorii care ofereau cea mai multa masina/fiabila pentru cei mai putini bani acum avansul cel mai mare îl pot avea cei care promit termenele cele mai mici de livrare. Am văzut de foarte multe ori pe Softpedia oameni care erau chititi pe un anumit model, s-au dus în showroom, li s-a spus 6 luni termen livrare, s-au dus peste drum la concurenta, li s-a spus termen de livrare 3 luni, au comandat masina (care nu era prima în topul preferintelor) și tot în 9 luni - 1 an le-a venit.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Nesta3 »

Pana la urma, nu cred ca cineva care a comandat sau comanda acum o masina crede ca le vine masina in 3 luni.Dacă sunt și oameni de genul, ghinion, dar nu ar trebui sa facă mare zarva.Ca dealerul spune una și alta e situația, e alta poveste.Dar la fel, trebuie sa fii realist.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

@Nesta3

Chiar sunt oameni care cred balivernele dealerilor...și sunt mulți...vorba regretatului Lăpușneanu. Aici pe clubkia am întâlnit oameni cu un grad de educație mai ridicat decât media care sunt conștienți de ce inseamna problemele pe lanțul global de aprovizionare dar pe alte forumuri sunt mulți săraci cu duhul, ca să nu ma exprim altfel, și care cred tot ce li se spune. Ulterior ajung sa se plângă pe aceleași forumuri ca au fost păcăliți de dealer.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

Intreaba-l tu pe Gigel din judetul Vaslui ce inseamna probleme cu semiconductori și în cel mai fericit caz iti va răspunde ca sunt probleme cu firele de cupru care transporta curentul de la baterie către consumatori. Același Gigel din judetul Vaslui se va duce la mamuca și se va lauda ca tocmai a comandat cu banii din producția de castraveți și roșii un Logan care cică vine intr-o luna. Nici măcar ala nu mai vine asa repede...chiar dacă se fabrica în România.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

wizx
Posts: 24
Joined: 18 Apr 2022, 13:37
Auto: Sportage
Location: Iasi

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by wizx »

Mie chiar imi vine greu sa cred ca exista astfel de dealeri care mint cu nerusinare clientii. Cred ca le e foame rau.
Din experienta personala, toti cu care am vorbit ezitau sa dea un termen de livrare, sau treceau pe contract termene foarte mari, pentru a fi acoperiti. De exemplu cei de la Kia Iasi si Vaslui, la fel si altii cu care am corespondat pe mail, cerandu-le oferte.

Noi incercam sa gasim motive pentru intarziere, dar nu avem de unde sti ce se intampla in realitate. Spunea cineva ca modelele HEV AWD sunt cele care intarzie de obicei. Dar PHEV-urile au toate AWD in standard.

Eu, de exemplu, am observat o coincidenta: in aceeasi saptamana in care au aparut pe net review-urile in romana la Sportage PHEV (pe canalele youtube straine erau de mult) am fost si eu anuntat de dealer ca masina a fost produsa. Ma gandesc ca a primit Romania prima transa de PHEV-uri. Probabil si pe alte piete (tari) se intampla la fel. Unele mai devreme, altele mai tarziu.

Totusi nu se explica dece unii cu comenzi de HEV din ianuarie-februarie nu le-au primit inca :(
Kia Sportage 2022 Plug-in Hybrid - GTLine

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by razesul »

Cine sare din echiparea standard si cum 90% o fac, o sa astepte mult mai mult decat de obicei, la un producator premium aici in Be, cineva a renunat la optiunea de incarcare wireless si au reusit sa o dea in productie mai devreme cu cateva luni.

Sportage toate - "Nous avons trouvé 175 véhicules pour vous !" - stock aici in Belgia, deci fabrica merge la maxim asta e clar, nu sta nimeni pe banca de rezerve. - pret de la € 29.090,00, in Ro pleaca de la 25.424 €

Sportage PHEV - "Nous avons trouvé 35 véhicules pour vous !", de la 47.490,00 euro in sus, in RO de la 43.440 €.

BE - in pretul ala ai - Options: Pack Techno: 2x écran incurvé de 12.3", Vitres et lunette latérales arr assombries,Volant chauffant,Sièges chauffants avt et arr

Toate modelele - "Nous avons trouvé 564 véhicules pour vous !"
a
P.S diferente de 5000 euro west - est, nu mai este, doar ca nu gasesti echipari mai modeste in west :).

User avatar
BogdanMus
Posts: 56
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BogdanMus »

Eu dupa ultimul test drive, inaite sa dau comanda, am stat cu ag. de vanzari la o discutie mai informala apropo de termenul de livrare. Mi-a setat asteptarile foarte, foarte clar si anume: 6 luni contractual insa realist nu poate sa-mi garanteze nimic. Nu m-a mintit ca o sa fie livrata in cateva luni si nici nu m-a sunat inutil sa-mi spuna ca pana in luna X am masina. Mi-a spus ca o sa ma sune daca are date concrete despre livrare (intrare in productie, alocare serie sasiu etc.)

Eram constient ca vor fi intarzieri avand in vedere contextul global: razboi, criza semiconductori, criza materie prima, incetiniri pe logistica. KIA mentine aparent inca niste termene de livrare decente in comparatie cu alte marci, insa sunt si cazuri (vezi sus) in care sunt intarzieri foate mari, asta e, e frustrant insa asta e situatia (M**e Putin!).

Momentan, in cazul meu, termenul de livrare contractual inca nu a fost depasit deci nu ma pot plange, insa nici nu mai e mult :)
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

User avatar
BogdanMus
Posts: 56
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BogdanMus »

PS: Apropo de livrari la alte marci.

Tot in martie am comandat pentru sotie un Renault Clio varianta Intens TCe 90 X-Tronic, full spec., cu termen de livrare pana la sf. lunii iulie. Din start am primit o reducere de 800EUR pentru ca sistemul de franare automata nu era disponibil din cauza crizei de cipuri.

In Mai m-a sunat ag. de vanzari sa-mi spuna ca nu mai este disponibila culoarea :lol: pt ca au trecut de la MY2021 la MY2022 si sa aleg alta. Odata cu aceasta modificare, a fost inlocuita si varianta pt care am optat initial (Intens) cu alta varianta (Techno). Pe noua linie de echipare au fost incluse direct in pret dotari pe care eu le plateam ca optionale la varianta intitiala (elemente cromate de design exterior, elemente de design interior, antena tip rechin, etc.) + au fost introduse optionale noi (cockpit de 10" full digital de ex.), asa ca am decis sa modific bonul de comanda si sa trec pe noua varianta (Techno). Termenul de livrare a fost modificat si el pentru August - Septembrie. Toate bune si frumoase, insa in Iulie m-a sunat ag. sa-mi spuna ca din cauza lipsei de componente pentru 2 pachete, masina nu poate intra in productie. Asta e... astept. Intre timp cumpar tichetele rabla si in ultima instanta, daca masina nu intra in productie pana in Decembrie, o sa modific iar comanda sa renunt la pachetele alea 2... desi nu as vrea :D.
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

gabi_mihai
Posts: 45
Joined: 10 Aug 2022, 11:58
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by gabi_mihai »

Dealerii mint in general sau se fac ca nu stiu nimic ca sa nu renunti la avans/comanda..banii astia probabil ca au fost cheltuiti deja pe salarii, bonusuri de vacanta sau final de an etc. nu au de unde sa-i returneze daca multi clienti renunta la comenzi :)

User avatar
BogdanMus
Posts: 56
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BogdanMus »

Dealerii mint in general sau se fac ca nu stiu nimic ca sa nu renunti la avans/comanda..banii astia probabil ca au fost cheltuiti deja pe salarii, bonusuri de vacanta sau final de an etc. nu au de unde sa-i returneze daca multi clienti renunta la comenzi :)
Sunt obligati contractual sa restituie avansul in cazul in care este depasit termenul de livrare sau sunt alte clauze mentionate. Hai sa nu exageram, nici bancile nu dispun de lichiditatea necesara daca toti clientii si-ar retrage banii din conturi deodata.
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

Post Reply

Return to “Generalităţi”