Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Minu »

anonkiasp wrote: 18 Oct 2022, 11:57 Daca nu se modifica pretul, atunci care e rostul semnarii unui nou contract ? Cel semnat initial ramine valabil daca nu renunti la el.
Pentru ca:
1)Conform vechilor contracte, daca cei de la Kia nu livreaza masina in termenele scrise din contract, acestia erau obligati sa plateasca despagubiri per zi dupa expirarea termenului maxim
2)Kia este obligata sa suporte valoarea tichetelor rabla daca masina nu este livrata cat timp tichetele sunt valabile.

Semnarea unor noi contracte, cu termene noi, anuleaza toate clauzele de mai sus.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
BogdanMus
Posts: 56
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BogdanMus »

@gabi_mihai

Termenul este de 8 luni începând cu luna Decembrie conform noului contract. Eu sunt dispus sa aștept in momentul asta dar daca prin Mai / sfârșit de Iunie nu am nici o veste atunci pa.
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

Andrei1994
Posts: 24
Joined: 07 May 2022, 10:20
Auto: Kia Sportage 2022
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Andrei1994 »

Cititi bine versiunea a doua a antecontractului! E vrejeala!!!!
1. La 2.1 Prețul TOTAL la semnarea prezentului antecontract e neschimbat.l!!!!
2. Pretul final ( se achita la final - iar la punctul 6.4 - zice ca se va achita daca partile vor fi de acord cu el)
Am confruntat dealerul si, dupa multa vrajeala, a recunoscut ca da, intradevar, el se poate modifica, iar diferenta o suporta cumparatorul).
Este acelasi lucru ca in celalalt doar ca e scris altfel! Sunt niste nesimtiti!!!!!
Pretul total e un termen, iar pretul final e alt termen
Atat cat nu e trecut negru pe alb ca ,,pretul ramane ferm pe toata durata contractului” acesta se poate modifica

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

Din cite inteleg eu, cu noul antecontract, Kia cistiga urmatoarele:
- maririle de pret intre primul contract si livrarea masinii (primul contract avea pret fix , cu exceptia modificari fiscale), care acum vor fi suportate de client
- prima de la rabla, in cazul in care este depasit termenul valabilitatii notei de inscriere, in primul contract era obligat sa o suporte chiar daca nu mai primea banii de la stat
- nu mai vorbesc de folosirea avansului pt inca 8 luni

Andrei1994
Posts: 24
Joined: 07 May 2022, 10:20
Auto: Kia Sportage 2022
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Andrei1994 »

Dupa faza asta, ca a încercat sa ma minta pe fata, deci nu imi vine sa cred, imi denota clar ca e o mare vrajeala si ca sunt disperati sa se foloseasca in continuare de avans!

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

@ Andrei 1994
Pai de ce sa nu vrea ? Daca ai 5000 intirziate, cu pret mediu de 40 k, la un avans de 20% ai incasat 40 M de euro. Doar dobinda la titluri de stat pe un an este de 8%, la unele banci chiar mai sus, plus ca ei negociaza dobanzile. Cistig citeva milioane de euro dupa un an.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by surfer »

Baieti, duceti la extrem consipiratiile si va indepartati de subiect.
Stiu ca nu e o situatie placuta, am trecut si eu prin ea la inceputul anului (am asteptat 8 luni un Proceed GT, si am fost sunat pentru renuntare sau mutare contract pentru la anul). Am ales sa renunt pentru ca deja imi trebuia o masina si nu puteam sa mai astept ca vine sau nu vine.
Dar oricat de urata este situatia, nu cred ca este fair play sa aruncam cu tot noroiul catre o singura entitate, si sa acuzam de un master plan malefic pentru a face bani de pe urma comenzilor anulate/devansate.
Este copilaresc sa consideram ca dealer-ul si/sau importatorul tine toti banii primiti ca avans de la clienti, fara sa plateasca nimic spre fabrica. Nicio fabrica nu iti primeste comanda fara avans. Din mai multe surse am auzit ca sunt producatori (inclusiv KIA) care primesc comenzi doar cu plata 100% in avans, asadar importatorii platesc de la ei o parte din comenzi. Bineinteles, acolo sunt si alte contracte si importatorii primesc si alti bani de la producatori, dar este alta discutie.
De asemenea, toti dealer-ii si importatorii au costuri operationale luna de luna, fie ca vand sau nu vand masini, asadar asta cu "traiesc din dobanda" este o utopie. Mai ales ca in 3 ani de cand sunt probleme cu livrarile, au scazut si incasarile din service-uri, pentru ca sunt mai putine masini la revizii.

A nu se intelege ca iau apararea cuiva, nu am actiuni la Kia, ba chiar din Iunie nu mai pot fi acuzat nici macar ca as fi "fanboy" al marcii, pentru ca am cumparat si altceva intre timp, dar nu pot sa nu imi pun intrebarea: cine nu ar vrea sa vanda si sa livreze, astfel incat sa isi desfasoare activitatea principala asa cum e normal? Fabricile nu ar vrea sa livreze? Dealer-ii sa vanda?

De mintit toti mint, mai ales prin omisiune, in incercarea de a se mentine pe piata. Nimeni nu ar cumpara daca s-ar da termene de peste 18 luni. Vezi cazul Skoda, care are modele pentru care nu mai preiau comenzi din cauza timpilor de livrare si a faptului ca nimeni nu vrea sa astepte atat. Mertz livreaza masini de 80k fara sistemul infotainment, fara sa anunte in prealabil clientii. Ati producatori au renuntat la anumite tipuri de cutii de viteze. Si tot felul de alte cazuri. Toata lumea incearca sa se adapteze pana trece perioada asta.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

gabi_mihai
Posts: 45
Joined: 10 Aug 2022, 11:58
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by gabi_mihai »

@surfer

Avans de 20% ca la Kia, mai are vreo marca de masini ? :) la tucson e 1K euro...

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by surfer »

Da, multe. La Skoda este si de 50%, in functie de model.
Tu la Kia ai dat 20%, altii, inclusiv eu, 10%. Altii mai putin.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

Total de acord cu @surfer. Adaug, și va asigur ca niciuna din cele 3 părți implicate (producător, importator, client) nu își dorește situația actuala. Cum zic taximetriștii: dacă se învârte roata vine banul la echipa. Asemenea, dacă se produce și se livreaza vine banul la echipa. Nu fac importatorii overnight-uri sau alte investiții purtătoare de dobanda pentru ca nu au cu ce. Ce încasează ca avans dau la fabrica si chiar peste ce incaseaza ca avans. A beneficia de avansuri reduse tine câteodată și de o conjunctura favorabila. Eu am făcut comanda imediat ce s-a lansat modelul și pentru ca importatorul voia oricum sa comande ca masina de showroom un model de top foarte bine echipat m-au lăsat sa dau avans în jur de 6%. Dacă o luam în final foarte bine, dacă ma retrăgeam și pierdeam avansul iar foarte bine pentru ca se alegeau și cu o mașină de expoziție și cu 6% profit curat.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

Aveti mai sus motivele pentru care nu am renuntat la comanda. Oriune m-as duce tot cu timpi din astia m-as confrunta. In aceeasi bani nu stiu ce as putea lua sa imi si placa. Mai e un aspect, pretul meu fata de cel actual e cu 2500 euro mai mic, pret pastrat in continuare. Nu stiu daca se poate problema unei mariri substantiale, poate ne duc in zona in care sa avem alternative... cine stie.

Inca un avantaj zic eu a fost faprtul ca am putu umbla la configuratie. Aveam inital pachetul PK0010 ,GT premium, am renunat pentru ca pe my23 trebuia sa pun si trapa si harman, si am trecut pe pachetul pk0014, nu are memorare pozirtie scaun(la masina actuala cx3 am asa ceva si m-am folosit de functia aia de vreo 2ori), dar de diferenta plus ceva am optat pentru portbagajul electric.

Avans am dat 15%.

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

De acord cu voi ca toti au costuri, nu e vorba de o conspiratie. Si costuri (ale traiului) in crestere are inclusiv clientul, el cui sa le paseze ? Sigur, cui ii convine, poate sa accepte, fiecare cu socotelile lui.

gabi_mihai
Posts: 45
Joined: 10 Aug 2022, 11:58
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by gabi_mihai »

Pt aceeasi configuratie my23 importatorul ar trebui sa-mi faca o reducere de 3700 de euro..si nu de 2k ca al my22...credeti ca importatorul o sa-mi faca reducerea asta ??

gabi_mihai
Posts: 45
Joined: 10 Aug 2022, 11:58
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by gabi_mihai »

Mai mult, de ce nu ma lasa sa folosesc aceasta reducerea de 2k primita in februarie pt o alta masina disponibila acum ?? si se face reducerea doar peste 8 luni cand ar trebui sa ajunga my 23 ??

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

Toti cei care se confrunta cu cresteri de costuri fac urmatorul lucru: paseaza clientilor costurile in masura in care asta nu le afecteaza vinzarile suficient de mult incit sa piarda mai rau decit din cresterea de costuri. Unele firme le paseaza 100%, altele chiar fac profituri speculative, altele nu pot face asta decit f putin sau deloc si dau faliment, depinde de firma, de soliditatea ei, de domeniu, etc

Post Reply

Return to “Generalităţi”