Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Han Solo
Posts: 15
Joined: 14 Jun 2023, 20:50
Auto: Sportage HEV 2023 GT-Line
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Han Solo »

@nicusors, am HEV GT-Line full option.
Am vazut si eu partea aia la configurator, astept sa vad concret ce vine.
Dupa tabelul de aici la HEV Gt-Line sunt posibile exclusiv jante de 18, nici macar de 17 https://essels-srv-prod-kmb-amp-assets- ... ochure.pdf

User avatar
BogdanMus
Posts: 56
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BogdanMus »

Ok...

Sportage simplu sau MHEV 17", 18", 19" in funcție de varianta & opțiuni
Sportage HEV 17" sau 18" in funcție de varianta
Sportage PHEV 19" standard pe toate variantele
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

La mine in nota rar apare doar r18. Gt line 4x4 aproape full.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nirox »

Pt cei ce cautati masini pe stoc, am vazut vineri la Targu Jiu la reprezentanta ca adusesera un lot de Sportage GT line, 7DCT MHEV si una HEV. Toate aveau dotari suplimentare, preturile erau de la 31k+ cu rabla (care nu mai e). Nu erau vandute, inca.

Silv3rgh0st4ever
Posts: 4
Joined: 02 Jul 2023, 00:50
Auto: Kia Sportage
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Silv3rgh0st4ever »

Salut!
Vin și eu cu o întâmplare pățita cu un Sportage HEV. Mașina a fost comandata inițială, la final de februarie 2022, ulterior recomandata în decembrie (cum am pățit mulți dintre noi). După alte câteva luni de așteptare, dealerul m-a anunțat ca mașina se produce în iunie 2023, el primind și seria mașinii. Am pregătit actele pentru dosarul Rabla, înscrierile au fost validate (un tichet de la dealer, iar al doilea tichet a fost pentru mașina personala). Pe 22 iunie, am fost anunțat ca mașina este în Curtici, iar pe 29 iunie, ca mașina a ajuns la Cluj (de unde am comandat-o). Am pregătit actele pentru casarea și radierea mașinii personale (joi și vineri). Am plătit și asigurarea Casco și RCA, pt a putea lua mașina pe roti. Ieri, pe 1 iulie, am programat împreună cu dealerul, sa facem procesul de predare - primire pentru Sportage. Merg la dealer la ora stabilita, vad mașina în parcare, fac o verificare estetica, până când a fost disponibil dealerul (tocmai ce termina alta predare). Când începe sa îmi prezinte mașina, am observat ca are telecomanda mica, fără funcția de Smart Parking (modelul comandat de mine are toate opțiunile, mai puțin trapa și pachetul GT Line Premium, care este condiționat de trapa). Am făcut toate verificările (serie sașiu, comanda trimisa, contract) și peste tot apare că mașina ar fi trebuit sa aibă și pachetul de siguranță cu Smart Parking. După câteva telefone date la manager și la cineva de la comercial, a venit cu propunerea ca să îmi scadă prețul pachetului din prețul mașinii , dar nu am acceptat acest lucru. Pe procesul de predare - primire, am scris ca nu accept mașina. Momentan, am primit o mașină de schimb pt următoarea perioada. Nu știu cum s-ar putea soluționa acest caz, fără sa mai aștept nu știu cât timp după o comanda.
Menționez ca mi-am îndeplinit toate obligațiile în termenele specificate în contract.

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by aqua »

din păcate ori accepți asa cu ceva discount ori o iei de la capăt, nu o sa câștigi nimic dacă le spui ca nu o vrei, problema e din fabrica, dealerul va încerca să ți o dea fără prețul opțiunii sau dacă nu o iei găsește cumpărător pentru ea, pe lângă prețul opțiunii zi le ca trebuie sa ți mai ofere ceva pentru încurcătură și faptul ca ai așteptat atât
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Silv3rgh0st4ever
Posts: 4
Joined: 02 Jul 2023, 00:50
Auto: Kia Sportage
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Silv3rgh0st4ever »

Cand a zis ca oferă ca și compensație doar prețul opțiunii, nici nu am luat în considerare sa aștept. Dacă era vorba de alta dotare, as fi fost mai flexibil, dar îmi doresc acel pachet de siguranță.

User avatar
daniel.cotoara9
Posts: 17
Joined: 15 Jun 2023, 13:34
Auto: danielcotoara9
Location: Iasi

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by daniel.cotoara9 »

La cat de multă cerere este cred ca dealer ul nu tine mașina mai mult de 1 săptămâna in parcare.
Din păcate situația e dificila pentru sportage 2023.

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

@ aqua
Ai auzit de probleme similare la modelul Hyundai Tucson ? Platforma e identica.
Daca da, atunci e o problema din fabrica, desi nu cred, cunoscind cum vin comenzile in fabrici.
Mai e vreun importator care livreaza comenzile la 14 luni ?

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

Daca mai e livrare dupa 14 luni? Sigur, toyota a oprit vinzarile la vreo 2 modele, dupa ce livrarile au ajuns la 4 ani. La momentul comenii mele la kia, skoda fabia avea din start 1 an jumate(kia zicea 8-10-12 luni, in funcrtie de dealer). Si sunt convins ca mai sunt si altele. Am vrut sa faccomanda la toyota corrola hybrid, tot asa cind am comandat kia. Mi-au sous ca nuse stie cind va veni, si ca pretul va fi cel din momentul livrarii.

Nu e la kia cea mai rea situatie.

Silv3rgh0st4ever
Posts: 4
Joined: 02 Jul 2023, 00:50
Auto: Kia Sportage
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Silv3rgh0st4ever »

S-a rezolvat situația. Ar urma sa primesc o mașină zilele acestea, o mașină care sa corespunda cu comanda data. Mașina ii in Curtici

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by aqua »

anonkiasp wrote: 03 Jul 2023, 20:28 @ aqua
Ai auzit de probleme similare la modelul Hyundai Tucson ? Platforma e identica.
Daca da, atunci e o problema din fabrica, desi nu cred, cunoscind cum vin comenzile in fabrici.
Mai e vreun importator care livreaza comenzile la 14 luni ?
Am făcut toate verificările (serie sașiu, comanda trimisa, contract) și peste tot apare că mașina ar fi trebuit sa aibă și pachetul de siguranță cu Smart Parking.

pai de unde ar fi atunci problema? daca din seria sasiu iese ca ar fi trebuit sa aiba, deci fabrica zice ca are dar nu are? nu vad ce legatura ar avea cu tucson, sa nu puna din neatentie un optional nu are legatura decat cu cei carora le -a trecut masina prin fata pe linia de productie
cat despre 14 luni... vezi si pe la alte marci cum sta treaba
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
BogdanMus
Posts: 56
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BogdanMus »

@Silv3rgh0st4ever

Foarte, foarte dubios ce ti s-a intamplat dar bine ca s-a rezolvat. M-am speriat putin si am verificat bonul de comanda + factura proforma ca sa ma asigur ca apare dotarea optionala :lol:, totul e ok pe haratie...
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

Silv3rgh0st4ever
Posts: 4
Joined: 02 Jul 2023, 00:50
Auto: Kia Sportage
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Silv3rgh0st4ever »

Si la mine era ok pe hârtie, dar nu și fizic 😅

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

Masina va ajunge la dealer miercurea viitoare, a primit informatia de transport. Inca un pic... si mestec in benzina.

Post Reply

Return to “Generalităţi”