Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Bogdan-Marian
Posts: 3
Joined: 30 Mar 2022, 22:17
Auto: Sportage 2022
Location: Constanta

Livrare modele Sportage 2022.

Post by Bogdan-Marian »

Buna seara,

Primul meu mesaj pe Club Kia.
Am comandat un Sportage 2022 cu plata 20% avans in ianuarie 2022.
Conform celor spuse de catre dealer, rest plata si inceperea fabricarii masini trebuia sa fie Martie 2022.
Luna se termina si nu vad nici o cerinta rest plata care sa-mi dea sperante ca masina o sa fie livrata urmatoarea luna.

Intrebarea mea este:
- Exista cineva in Romania care a platit avansul si i s-a comunicat ca masina intra pe linia de fabricatie?
- Exista cineva in Romania care a primit deja noul Kia Sportage 2022?

Sper sa vina comanda inainte de orice raspuns si sa intru in posesisa noului model.

Multumesc anticipat pentru raspunsul vostru.

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by weeezer »

Salut si bine-ai venit pe grup.

Sunt primite Sportage-uri noi, am vazut destul de multe branduite cu BGS (firma de securitate), iar pe langa astea, inca 3-4 prin oras. Aproape cu certitudine insa zic ca nici una nu era GT line.

Ce poti face e sa pistonezi dealerul cu intrebari, cere detalii, e dreptul si interesul tau sa o faci.
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by bogdanescu03 »

Intre timp a inceput un razboi. Si pe langa problemele de livrare existente deja, s-au mai suprapus si altele. Dealerul nu poate sa spuna nimic sigur oricat l-ai pistona. Uita-te in contract si vezi ce raspundere are dealerul/producatorul daca nu este respectat termenul de livrare. Altceva nu poti sa faci. Masina nu va fi fabricata mai repede. Sunt cazuri in care dureaza si 6 luni sau mai mult pana vine masina pe comanda. BGS-ul probabil are modele de baza deja produse si precomandate de dealer.

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by aqua »

2 luni minim era termen normal cand era liniste prin Europa, a aparut apoi pandemia si problemele la furnizorii de piese s-a marit asteptarea, acum se bat unii la cateva sute de km de noi ... va veni ea
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Megahertz »

Luati in calcul si 6 luni intarziere. Si nu exagerez
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Minu »

Ce cutie?Daca e automata, e o problema foarte mare cu aceste cutii in privinta stocului.Imi pare rau dar cred ca toti care am comandat modele Kia cu 7DCT o sa avem de asteptat minim 6 luni, probabil chiar 9 luni sau mai mult.Chiar si pana sa inceapa pandemia dealerii dadeau 2 luni termen de livrare pentru Sportage iar in realitate erau 6 luni, o prietena a patit asa si daca o sa urmaresti forumul o sa vezi ca asta e termenul realist.Ce e trist nu e termenul de livrare, ca traim printr-o perioada dificila, ci termenii fictivi pe care ii dau dealerii desi stiu ca sunt intr-o situatie foarte foarte grava doar doar sa mai agate clienti.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Bogdan-Marian
Posts: 3
Joined: 30 Mar 2022, 22:17
Auto: Sportage 2022
Location: Constanta

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Bogdan-Marian »

Masina comandata are cutie automata 7DCT.
Insemana ca am de asteptat pana in septembrie cel putin.
In contract este scris:
TERMEN DE LIVRARE
Termenul de livrare este de 14 zile lucratoare de la data confirmarii platii integralea pretului contractului in contul Vanzatorului, dar nu mai mult de 60 zile lucratoare din prima zi a lunii de comanda.
Termenul de livrare se contorizeaza din momentul livratii totale a sumei integrale in contul Vanzatorului.
Nu scrie nimic de data platii avansului si nici de perioada la care Vanzatorul va cere achitarea sumei integrale de la semnarea Contractului..
Aici Delerul si-a luat niste prevederi contractuale as zice "beton". Din naivitatea Clientului si dorinta posesiei unui model nou nu consulta un profesionist in materie de contracte.
Una din clauze zice: In cazul intarzierilor datorate problemelor tehnologice la introducerea in fabricatie a unui model nou, Vanzatorul nu datoreaza penalitati.
In schimb daca vreau sa renunt la Contract (sa-mi restituie avansul) din motive propii care nu incrimineaza Vanzatorul, Vanzatorul are dreptul de a retine 10% din caloarea contractului. Adica 2800 euro dintr-o miscare.
S-ar putea sa fie ceva brese sau portite de scapare dar sper ca viitori doritori sa se informeze inainte de a semna un contract.
Oricum raman la dorinta de a intra in posesia noului model Sportage si ma inarmez cu rabdare pana la livrare.

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by rain »

Cat timp nu iei ceva din lista dealerului de precomenzi sau stoc, termenele de asteptare sunt mari, indiferent de marca/model.

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Megahertz »

Din pacate sunt 2 categorii de clienti: cei care citesc si isi asuma si cei care nu citesc ...si isi asuma :)) Intradevar este aiurea cand vanzatorul nu spune adevarul. Si intr-un fel inteleg (dar nu sunt de acord). Daca spune adevarul, clientul se duce la altul care minte. :) Noi sa fim sanatosi.
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

User avatar
razvanx
Posts: 6
Joined: 30 Nov 2021, 11:49
Auto: B01ASD
Location: Buc.

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by razvanx »

Si eu tot in ianuarie am platit avansul, pe 23 Martie a intrat in tara si am platit diferenta, iar de atunci pauza... Tot astept si nu inteleg de ce nu mai ajunge, desi are RAR-ul facut de o luna.
Sportage 2022 1.6TGDI

Petrr
Posts: 6
Joined: 20 Apr 2022, 19:35
Auto: Kia
Location: Filiasi

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Petrr »

Va salut!
În 16.03.2022 am plătit avansul pt un kia sportage urban, cu dotări suplimentare! Model automat ,7 dct.Are cineva poze cu acest model? Prețul cu rabla a fost de 26.022 euro ! Va mulțumesc!

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Apache »

Cred / sper că asta te-ar putea ajuta.

viewtopic.php?p=275672#p275672
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

catalinb
Posts: 61
Joined: 07 Jun 2010, 13:57
Auto:

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by catalinb »

Salut,
Eu am avut un Sportage 2022 GT line HEV 6AT comandat din stoc in ianuarie 2021. Trebuia sa vina in Martie. N-a mai venit. Bla bla..situatia globala. Am primit emailul standard din Conditii generale: prelungire cu 8 saptamani, deci sfarsit de Mai.
Am renuntat si am cerut avansul inapoi.
Kia Cee'd FL 1.6 GSL, Piston Gray, Style
Kia Sportage 2015 CRDI 2.0 6AT 184CP
Kia Sportage 2021 T-GDI 1.6 7DCT 177CP GTLine

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by weeezer »

@catalinb

Ai putut sa renunti unilateral, fara ca din partea lor sa se incalce conditiile contractuale? Cele 8 saptamani sunt mentionate in contract, deci teoretic daca renunti inainte de termenul asta, platesti ceva penalizari, care nu-s de ici de colo. Ti-au dat banii inapoi integral?
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

catalinb
Posts: 61
Joined: 07 Jun 2010, 13:57
Auto:

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by catalinb »

Da, i-am primit integral inapoi.
Kia Cee'd FL 1.6 GSL, Piston Gray, Style
Kia Sportage 2015 CRDI 2.0 6AT 184CP
Kia Sportage 2021 T-GDI 1.6 7DCT 177CP GTLine

Post Reply

Return to “Generalităţi”