Livrare Kia Sportage My23

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
daniel.cotoara9
Posts: 17
Joined: 15 Jun 2023, 13:34
Auto: danielcotoara9
Location: Iasi

Livrare Kia Sportage My23

Post by daniel.cotoara9 »

Buna ziua.
Am comandat un Sportage My23 care era "pe stoc" in Ianuarie cu estimare inițială de livrare 5 luni in care intra si Ianuarie, deci livrarea trebuia sa fie făcută până pe 31 Mai 2023, dar asta nu s-a întâmplat.
Mi s-a comunicat de catre agent ca e posibilă o intarziere si de 60 zile, dar nimic sigur.
Locatie: Iasi
Dealer: Trado Comat
Mai este cineva in această situație?
A primit cineva un Sportage My23 comandat anul acesta?

Multumesc!

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare Kia Sportage My23

Post by nicusors »

Avem topic dedicat pentru livrare sportage, ai putea sa il parcurgi, sa vezi ce zic altii.
Multumesc

BogdanAvram
Posts: 6
Joined: 08 Apr 2023, 11:19
Auto: Kia Sportage MY23 Style MHEV
Location: Iasi

Re: Livrare Kia Sportage My23

Post by BogdanAvram »

Sunt in aceeasi situatie. Tot de la Iasi, tot luata de pe stoc, doar comanda a fost data de ei in Decembrie. Am contactat dealer-ul lunea aceasta si nu mi-a putut dat niciun status. La mine contractul este putin diferit: 5 luni incepand cu data de productie (1.03.2023) care desigur ca nu s-a respectat avand in vedere ca nici pana acum nu s-a produs.

Modelul este 1.6 T-GDI MHEV STYLE + cateva optiuni.

alx23
Posts: 7
Joined: 10 Mar 2023, 11:21
Auto: Sportage 1.6 GT-Line PHEV MY23
Location: Constanta

Re: Livrare Kia Sportage My23

Post by alx23 »

Ciudata aceasta exprimare a dealerului: “pe stoc”.
Teoretic pe stoc ar trebui sa insemne ca au deja in parcul auto, nu ca vine dupa 5 luni avand in vedere ca o data ce incepe productia masinii cam in 2 luni o ai deja.
Pentru mine miroase a un pic de teapa si cred ca veti astepta mai mult de atat mai ales ca vi s-au dat aceeiasi termeni ca pentru oricare alte comanda, adica din moment ce achitati avansul, abia peste 2 luni ajunge comanda la fabrica dar atentie, asta nu inseamna ca intra in productie.

Eu dat comanda in bucuresti (pentru ca dealerul meu din Constanta e de toata jena) in martie 2023 si abia in mai comanda ajuns la fabrica iar incepand de atunci am termen de livrare 10-12 luni.
Daca cititi si pe celalalt topic veti vedea ca termenul de livrare cam asta este: 10-12 luni din momentul in care comanda ajunge la fabrica.

BogdanAvram
Posts: 6
Joined: 08 Apr 2023, 11:19
Auto: Kia Sportage MY23 Style MHEV
Location: Iasi

Re: Livrare Kia Sportage My23

Post by BogdanAvram »

Pentru dealeri stoc reprezinta tot ce a fost precomandat de ei. Am citit cap-coada si topicul celalalt si am sperat totusi ca fiind o echipare mai slaba ar ajunge in timp util(timpul specificat in contract, nu minciunile scoase de agent :) ). Oricum, dupa ultima discutie cu agentul e clar ca nu o sa ajunga pana la final de contract. Astept inceputul lui August sa-mi retrag avansul si adios Kia.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Livrare Kia Sportage My23

Post by Minu »

Toti ati comanda dar toti ati uitat sa specificati ce e cel mai important si anume CUTIA.Daca este 7DCT, atunci timpul de livrare e de 1-1.5 ani.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
daniel.cotoara9
Posts: 17
Joined: 15 Jun 2023, 13:34
Auto: danielcotoara9
Location: Iasi

Re: Livrare Kia Sportage My23

Post by daniel.cotoara9 »

Model Kia Sportage - benzina - 1.6 T-GDI MHEV 6MT 4x2 BUSINESS LINE + inca ceva optiuni

User avatar
daniel.cotoara9
Posts: 17
Joined: 15 Jun 2023, 13:34
Auto: danielcotoara9
Location: Iasi

Re: Livrare Kia Sportage My23

Post by daniel.cotoara9 »

LA inceputul anului 2023 era si o Promoție cu TVA (euro) de 3000 dar dupa Martie daca nu ma insel au scos-o de pe site pentru 1 luna sau 2 si dupa au bagat-o din nou.
Din discutia initiala mi se spunea ca e posibil sa am masina si in Martie-Aprilie :) dar a ramas doar ca posibilitate :D
Pentru avans este si factura deci greu sa fie teapa doar ca ma intreb daca nu cumva ei folosesc avansurile de la oameni sa si cumpere/fabrice piese la alte masini.

BogdanAvram
Posts: 6
Joined: 08 Apr 2023, 11:19
Auto: Kia Sportage MY23 Style MHEV
Location: Iasi

Re: Livrare Kia Sportage My23

Post by BogdanAvram »

MT 4x2 si la mine. Reducerea de 3000 se aplica doar la MT, cam asta aveau ei pe renumitul stoc. @daniel.cotoara9 aceeasi poveste cu livrare in Aprilie am primit-o si eu, posibil sa fie acelasi agent :). Initial am fost surprins de informatiile astea, dar dupa 2 zile de scuturat forumul am inteles ca e doar mare vrajeala. Legat de avans, cui nu i-ar conveni un imprumut de cateva mii pe 8-10 luni fara dobanda.

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: Livrare Kia Sportage My23

Post by fireman01 »

Problema avansului in cuantum de 20% din pretul masinii, in conditiile in care livrarea se face in termen relativ mediu de 10 luni este foarte mare, nu am certitudinea, dar cred ca dealerii cumpara si vand masinii si piese de schimb, poate si investitii, din banii nostri. Am dat avans 9400 €, iar la asemenea suma ar fi trebuit sa am masina in maxim 2-3 luni. Am acceptat pentru ca imi doresc masina asta, dupa un indelungat studiu de piata automotive. Ca idee in SUA avansul solicitat este de 500 $ in toate statele, iar Nissan Romania solicita 500 € avans pe care poti sa-l retragi oricand vrei sa renunti la comanda.

User avatar
daniel.cotoara9
Posts: 17
Joined: 15 Jun 2023, 13:34
Auto: danielcotoara9
Location: Iasi

Re: Livrare Kia Sportage My23

Post by daniel.cotoara9 »

20% este mult intradevar facand comparatie cu alti dealers auto de piata din Romania care au in jur de 2-5% majoritatea.
Un prieten si-a comandat in Martie cu Mazea CX5 care se produce in Japonia, a dat avans 3% si masina este produsa de 1 saptamana. Dureaza 1 luna pana vine din Japonia.

Si mie imi place mult masina si a fost cam cea mai buna varianta ca spatiu, 2 copii mici au nevoie de un portpagaj mare, de asta am ales-o cel mai mult, bine au mai fost si design-ul futuris care m-au atras dar prima nevoie a fost spatiul. Nu prea am gasit pe piata un SUV la un pret mediu care sa aibe caracteristicile astea.
Daca aruncam un ochi mai bun pe forums inainte sa vad termen de livrare real ma bagam la un HEV, am ales MHEV pentru ca s-a promis livrare rapida, actuala masina nici nu stiu cand ma lasa.
Dar nah asta e acum trebuie sa astept

User avatar
daniel.cotoara9
Posts: 17
Joined: 15 Jun 2023, 13:34
Auto: danielcotoara9
Location: Iasi

Re: Livrare Kia Sportage My23

Post by daniel.cotoara9 »

Salutări
Am fost anunțat ca mașina este la Curtici. La inceputul lui August ar trebui sa între in posesia mea.

Post Reply

Return to “Generalităţi”