Kia sportage 4 QL 2018 disconfort la gropi

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Electronikz
Posts: 19
Joined: 12 Sep 2018, 18:30
Auto: Kia sportage 1.6 gdi 2018
Location: Constanta

Kia sportage 4 QL 2018 disconfort la gropi

Post by Electronikz »

Va salut .
Masina e luata de noua ,din 2018 avand 89000 km iar de vreo 2 luni masina am sesizat ca facefoarte urat la gropi , nu am zgomote ciudate dar orice gropita sau denivelare se simte semnificativ mai mult ca inainte . Am fost la kia service in constanta si sau uitat pe sub ea si nu au gasit nimic . Mi au sugerat sa fac un test de suspensie pe care l am facut cu urm rezultate : ax fata 66 respectiv 64 iar pe ax spate 71 respectiv 73. Trebuie sa revin la ei sa vedem cum o rezolvam . Sunt colegi care au intampinat problema asemanatoare cu a mea si daca da cum sa rezolvat !? Am inteles ca se pot schimba si pe garantie daca exista joc in amortizoare !?

anti77
Posts: 44
Joined: 09 May 2016, 14:17
Auto: sportage 2016
Location: Vistea

Re: Kia sportage 4 QL 2018 disconfort la gropi

Post by anti77 »

Si la Kia QL al meu din 2016 o inceput sa faca la fel, dar dupa 140.000 km. Ai rezolvat ceva intretimp?

Daca nu, 99% sunt amortizoarele uzate. Testul de suspensie nu prea e relevant, acceasi masina da valori foarte diferite, depinde unde faci testul si cat de umflate sunt anvelopele sau temperatura lor. Nici la o masina noua nu rezulta aproape de 100%. Mai demult la un renault am facut un acest "test", a iesit ~50% la una dintre ele si dupa aceea am observat ca era curs uleiul. L-am schimbat, era complet inert, nu mai revenea, deci teoretic ar fi trebuit sa iasa la test 0%. Amortizoarele sunt consumabile, nu prea cred ca se schimba pe garantie.

1% poate fi presiunea din anvelope prea mare (nu te lua dupa TMPS - mai masoara in 2-3 benzinarii - mie imi arata pe bord 0.4bari mai putin fata de realitate de ex., nu a fost asa de nou).

Am in plan sa schimb amortizoarele fata, poate si rulment amortizor pe o parte, revin daca rezolva.
kia sportage (kx5, ql) 2016 1.7 dsl

Post Reply

Return to “Generalităţi”