Schimbare limbă interfață +- navigație

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
mese1000
Posts: 28
Joined: 04 Oct 2023, 22:51
Auto: Sportage 4, 2.0, 8AT, MHEV
Location: ...

Schimbare limbă interfață +- navigație

Post by mese1000 »

Salutare tuturor și La Mulți Ani

Kia din semnătură a fost produsă pt Germania și nu are opțiunea pt. a folosi limba română. Nici la interfață și nici la navigație.
Există vreo metodă de a adăuga/schimba/etc limba?
Am întrebat pe unul din reprezentații kia din teritoriu și mi-a spus că nu...

Voi ce ziceți?

User avatar
georgepopoiu
Posts: 31
Joined: 12 Jan 2019, 17:56
Auto: Sportage 2.0 CRDI AWD 184 CP
Location: Romania

Re: Schimbare limbă interfață +- navigație

Post by georgepopoiu »

Nu exista meniu in limba romana!
Kia Sportage 2.0 CRDI MT AWD 184 CP 2013

User avatar
mese1000
Posts: 28
Joined: 04 Oct 2023, 22:51
Auto: Sportage 4, 2.0, 8AT, MHEV
Location: ...

Re: Schimbare limbă interfață +- navigație

Post by mese1000 »

Nu există pt. nici o mașină din grupul 2016-2020 (Sportage 4)?

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Schimbare limbă interfață +- navigație

Post by alexcrist »

Limba română a fost adăugată în sistemul multimedia Gen5W (unitățile de 10,25" și peste) odată cu actualizarea din noiembrie 2021. Pentru mașinile deja vândute, actualizarea și limba se aplică doar sistemului multimedia/navigației, nu și bordului. Pentru mașinile noi, există limba română și în bord.

Sportage 4 (2016-2020) are 3 tipuri de navigații, Standard Gen 2, Compact Gen 5 și Standard Gen 5. Nu știu pe care o ai și dacă s-a adăugat limba română și pentru ele, dar au primit și ele actualizări. Le găsești oficial pe portal și le poți aplica singur acasă. Ultima versiune e din octombrie 2023: https://update.kia.com/EU/E1/updateNoticeView/z5ckII

Dacă aplici actualizarea, te rog să revii să ne spui dacă au inclus limba română și pentru versiunile astea. Poate mai interesează și pe alți colegi. :)

User avatar
mese1000
Posts: 28
Joined: 04 Oct 2023, 22:51
Auto: Sportage 4, 2.0, 8AT, MHEV
Location: ...

Re: Schimbare limbă interfață +- navigație

Post by mese1000 »

Sistemul meu este Standard Gen5 (8inch diagonala ecranului).
I-am făcut ultimul update și la bord nu pot să selectez română pt. că nu o am.

Și sincer să fiu nu am găsit nici la SatNav opțiunea de a adăuga limba română fie la interfață fie la ghidare. O să mai caut azi să văd.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Schimbare limbă interfață +- navigație

Post by alexcrist »

La bord nu o să găsești. Actualizarea de multimedia nu modifică în niciun fel alte sisteme.

La navigație iar n-o să găsești vreo setare separată. Limba sistemului multimedia e una singură, uniform pentru toate aplicațiile (inclusiv navigația). Schimbarea limbii o găsești în setările generale. Dacă acolo nu există limba română înseamnă că n-au adăugat-o și pe sistemele mai vechi. Caz în care nu prea ai ce să-i faci...

User avatar
mese1000
Posts: 28
Joined: 04 Oct 2023, 22:51
Auto: Sportage 4, 2.0, 8AT, MHEV
Location: ...

Re: Schimbare limbă interfață +- navigație

Post by mese1000 »

Ms. de info.
Am aruncat o privire peste cardul de memorie (cu care am făcut update la sistem) și am văzut că undeva în sistemul de fișiere sunt cele responsabile de voce la SatNav.
Dar nu știu care este sistemul de navigație adaptat de Kia. Lumea zicea că TomTom sau Here. Ai vreo idee?

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Schimbare limbă interfață +- navigație

Post by alexcrist »

Atât hărțile, cât și serviciile online sunt TomTom (înainte de 2021 hărțile erau Here, deși serviciile online erau tot TomTom). Dar sistemul propriu-zis nu știu cine îl face. Dar e irelevant din mai multe motive:
- chiar dacă hărțile sunt TomTom nu înseamnă că poți lua vocile de la alt sistem. Softul e diferit și proprietar, indiferent de hărțile din spate. De ex. pe Nissan am tot hărți și servicii TomTom, iar indicațiile navigației (atât ca vocea propriu-zisă, cât și ca formulare a indicațiilor) diferă. Alt exemplu e Sygic (aplicație pe telefon), care folosește tot hărți TomTom, iar vocile sunt iarăși diferite.

- chiar dacă pare că ai găsit fișierele, conținutul lor este criptat pentru marea majoritate a fișierelor. M-am uitat și eu prin kitul ăla de câteva ori, dar în afară de câteva XMLuri clare, altceva nu e utilizabil, cel puțin nu direct. Deci chiar presupunând că ai găsi un fișier de voce compatibil, e greu să o aduci în formatul recunoscut de softul de instalare. În plus, toate fișierele sunt validate în softul mașinii înainte de instalare, dacă vreunul nu corespunde nu ce se așteaptă, instalarea eșuează.

Poate există o cale să mânărești treburile. Dar ai nevoie de cunoștințe solide de hacking, sau de acces la o persoană care știe. S-au mai făcut treburi de-astea. Înainte să existe portalul oficial, găseai pe forumuri actualizările ”neoficiale”, preluate de pe alte piețe unde apăreau mai devreme și ”adaptate” pentru sistemele din Europa. Dar erau făcute de băieți pricepuți.

User avatar
mese1000
Posts: 28
Joined: 04 Oct 2023, 22:51
Auto: Sportage 4, 2.0, 8AT, MHEV
Location: ...

Re: Schimbare limbă interfață +- navigație

Post by mese1000 »

Am căutat pe cardul de la kia.
Acolo în ceva folder sunt fișierele cu vocile de ghidare și printre ele este și româna. Dar nu știu cum să o selectez pt. utilizare.
Aveți voi vreo idee? Sau este disponibilă doar limba care este deja stabilită la mașină?

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Schimbare limbă interfață +- navigație

Post by alexcrist »

Limba de ghidare e corelată cu limba interfeței. Nu ai cum să selectezi nimic individual. E totul sau nimic.

User avatar
mese1000
Posts: 28
Joined: 04 Oct 2023, 22:51
Auto: Sportage 4, 2.0, 8AT, MHEV
Location: ...

Re: Schimbare limbă interfață +- navigație

Post by mese1000 »

Asta este. O să rămân la engleză...
Oricum, o să pun o întrebare și celor de la kia România să vedem ce zic și ei.

User avatar
mese1000
Posts: 28
Joined: 04 Oct 2023, 22:51
Auto: Sportage 4, 2.0, 8AT, MHEV
Location: ...

Re: Schimbare limbă interfață +- navigație

Post by mese1000 »

Am întrebat. Modelul meu de kia sportage (4/MY19) nu are această posibilitate.
S-ar putea la următoarele actualizări să fie inclus și suportul pt. limba română.

Post Reply

Return to “Generalităţi”