Regenerate exhaust filter Kia Sportage My23

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
daniel.cotoara9
Posts: 17
Joined: 15 Jun 2023, 13:34
Auto: danielcotoara9
Location: Iasi

Regenerate exhaust filter Kia Sportage My23

Post by daniel.cotoara9 »

Salutări,
Dețin un Kia Sportage 2023 1.6 T-GDI MHEV 6MT 4x2 BUSINESS LINE pe care îl conduc destul de mult în oraș. Am deja 7000 km cu mașina și deja mi-a apărut warning-ul de regenerare al filtrului de particule pentru a 2 oară.
Prima data în jur de 5000 km
A doua oara recent.

- Mai are cineva această problemă?
- Știe cineva dacă se poate schimba ceva la soft-ul mașinii sa și faca regenerarea in alt mod decât cel condus la minim 3000 turații și minim viteza a 3? Știu ca există mărci de mașini care își face regenerare și în parking mode.

Mulțumesc

FloIanc
Posts: 12
Joined: 12 Mar 2023, 01:07
Auto: Kia
Location: United kingdom

Re: Regenerate exhaust filter Kia Sportage My23

Post by FloIanc »

Problema asta e și prin alte tari, și s-a constatat ca mersul pe distante scurte dăunează filtrului de particule, chiar dacă e pus pe un motor benzinar. Adică ii trebuie drumuri lungi, perioade de timp lungi.

User avatar
MoshPuiu
Posts: 45
Joined: 15 Dec 2011, 22:11
Auto: Sportage GenII + GenIV GDI
Location: Calarasi

Re: Regenerate exhaust filter Kia Sportage My23

Post by MoshPuiu »

Eu nu aș merge pe varianta păcălirii software. Filtrul există, este acolo și el chiar se înfundă. Diferența de presiune intrare/ieșire crește si de aceea semnalizează această situație. A reseta doar din soft treaba asta este ca și cum iei calmant la o măsea care te doare... scapi de durere dar NU o vindeci, până la urmă tot la doctor ajungi să o trateze. Tratatul ăsta in cazul filtrului este mersul în anumite condiții, adică >80km/h, >3000rpm, >treapta 3 de viteză, timp de X minute, în funcție de situație. În momentul în care sunt îndeplinite condițiile și vrea și mușchii ECU, acesta va începe regenerarea prin modificarea injecției, îmbogățind-o pentru a crește temperatura gazelor de ardere și eliminarea "funinginii" din filtru.


LE: Nu vorbim de drumuri lungi, este vorba de drumuri de câteva zeci de km și de 5-40 min. Mie personal, mi s-a stins indicatorul după 10km în condițiile astea...

ovipas
Posts: 1
Joined: 25 Apr 2024, 18:26
Auto: Kia Sportage
Location: Brasov

Re: Regenerate exhaust filter Kia Sportage My23

Post by ovipas »

La 8500 de km si un update la Soft, mi a aparut a 3-a oara semnalizarea de filtru infundat. Mi se pare chiar jenant. Am fugit de Diesel si filtru de particule si am ajuns la motor cu benzina tot cu filtru. Cand am cumparat masina nu m a intrebat nimeni cum voi folosi masina. Da o folosesc preponderent in oras, drumuri scurte. Din pacate nu am reusit sa regenerez nici odata in mers. Doar in service. Oare de cate ori rezista la regenerare in service?

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Regenerate exhaust filter Kia Sportage My23

Post by aqua »

este mild? vad ca detinatori de mild invoca probleme cu gpf, eu am tgdi simplu din 2020 si n am avut nicio problema vreodata cu filtrul chiar daca merg destul de mult in oras cu ea, ce fel de drumuri ai?
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Post Reply

Return to “Generalităţi”