termen de livrare depasit

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by av.radu »

zana wrote:Felicitari! Eu una am mari indoieli daca doresc sa mai devin posesoare de Kia Sportage. Mi-e sila de scuzele lor penibile...nu am nicio indoiala ca masina mea a fost livrata altcuiva. Am comandat masina in noiembrie 2010 cu avans platit, am creditul in asteptare, si inca sunt dusa cu zaharelul...Radu, imi poti spune, te rog, cand ai comandat masina?
buna,

eu am comandat masina la jumatate de ianuarie 2011
la ce dealer ai dat comanda ?
merita masina
acum depinde cum stii sa pui problema
eu am stat de capul lor
si am rezolvat

zana
Posts: 5
Joined: 27 Apr 2011, 22:50
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by zana »

Buna, Radu,

Daca ai comandat in Bucuresti Baneasa, scrie-mi te rog la zana_zizi@yahoo.com sau lasa-mi adresa ta de e-mail pe forum. Mi-ar fi de folos sfaturile tale, iar pe de alta parte, deocamdata nu as vrea sa fac public pe forum unele amanunte. Merci!

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by av.radu »

zana wrote:Buna, Radu,

Daca ai comandat in Bucuresti Baneasa, scrie-mi te rog la zana_zizi@yahoo.com sau lasa-mi adresa ta de e-mail pe forum. Mi-ar fi de folos sfaturile tale, iar pe de alta parte, deocamdata nu as vrea sa fac public pe forum unele amanunte. Merci!
salutare,

ti-ai rezolvat problema ?

lucianul
Posts: 5
Joined: 25 Jun 2011, 10:15
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by lucianul »

Salut,

Subscriu si eu in randul clientilor nemultumiti: am comandat masina in martie 2011 cu termen de livrare in Mai 2011 si dupa multe telefoane si insistente am fost anuntat ca masina va fi produsa pe 18 Iulie si cu "eforturi" va fi livrata pana la sfarsitul lunii Iulie .... Vom vedea ....
Foarte suparator ca nu te anunta nimeni nimic pana nu ii "deranjezi" cu o groaza de mailuri si telefoane pentru un bun care ai dat o gramada de bani ..... Bravo KIA.

Cu stima,
Lucian

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by av.radu »

lucianul wrote:Salut,

Subscriu si eu in randul clientilor nemultumiti: am comandat masina in martie 2011 cu termen de livrare in Mai 2011 si dupa multe telefoane si insistente am fost anuntat ca masina va fi produsa pe 18 Iulie si cu "eforturi" va fi livrata pana la sfarsitul lunii Iulie .... Vom vedea ....
Foarte suparator ca nu te anunta nimeni nimic pana nu ii "deranjezi" cu o groaza de mailuri si telefoane pentru un bun care ai dat o gramada de bani ..... Bravo KIA.

Cu stima,
Lucian
salut,

sfatul meu este sa profiti de intarzierea lor la livrare si sa negociezi o reducere de pret, sau poate ceva revizii gratuite.
te invata un om patit .

succes

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by Puffy »

si eu mi-am comandat un Sportage 2.0l CRDI 4x4 cu toate nebuniile posibile...de la 3 luni cat era term de livrare sa decalat la maxim 7 luni!! cand am fost sa dau comanda mi s-a spus ca au avut cereri mari uzina din Slovacia pe motoarele de 2.0 litri benz/dies si ca nu fac fata astfel incat s-a decalat term de livrare de la 3 luni la max 7 luni!! Ce era sa fac?!? Masina este ft tare mai ales la bani asa ca ast. Am platit-o printr-un avans la sf lui mai apoi integral in iunie. Mi s-a spus ca prin octombrie o sa vina. deci nu mai fac calculul cat am de asteptat. Daca vrei masina noua trebuie sa astepti, mai ales daca vrei si cu optionale! eu m-am obisnuit cu ideea.
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: termen de livrare depasit

Post by catalin4u24 »

Ai nervi de otel. Oricum masina e super cand o sa vina :P
'22 Xceed 1.5T City

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: termen de livrare depasit

Post by quelloo »

am vazut si io cateva pe strada.
f tari DRL-urile alea si toata partea fata...
Felicitari si asteptare usoara.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

OanaC
Posts: 2
Joined: 01 Aug 2011, 18:26
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by OanaC »

Si eu am dat comanda la inceputul lunii aprilie, si un avans de 5.000 ron.
Termenul de livrare era sf lunii iulie.
Nu am primit nici o informare de la ei despre noul termenul probabil , ii tot sun eu si nici asa nu obtin prea multe.
Ideaa este ca mi-am cam pierdut rabdarea cu ei si le-am cerut sa mi se restituite avansul achitat.
Dupa cum isi eschiveaza raspunsurile ( ca fabrica este in vacanta 2 saptamani.....ca apoi se vor produce si seriile restante, bla-bla ) cred ca nici in august nu vad masina.
Mi se pare tare aiurea ca nu au un raspuns de la fabrica despre data estimata a producerii, hai sa fim seriosi, este o fabrica totusi, cu bugete, termene de productie / livrare, linie fixa de fabricatie etc, nu atelierul auto din colt.

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: termen de livrare depasit

Post by catalin4u24 »

Si totusi cam este ca si atelierul din colt... te duc baietii cu vorba pana ... te lipsesti. Cred ca 70% din livrarile pe baza de comanda sunt intarziate.
Numai eu stiu multiple cazuri, unul sunt eu.
'22 Xceed 1.5T City

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by nedan »

catalin4u24 wrote:Si totusi cam este ca si atelierul din colt... te duc baietii cu vorba pana ... te lipsesti. Cred ca 70% din livrarile pe baza de comanda sunt intarziate.
Numai eu stiu multiple cazuri, unul sunt eu.
La Sportage 100% din livrari sunt intarziate serios. Si mie mi-a intarziat dar mi-a venit pana la urma. Am stat cu dealarul de vorba apoi si mi-a spus ca nu au ce face si nici nu primesc informatii de la fabrica. Pentru comenzi noi deja se da timp de asteptare de peste 6 luni.
Sportage III 1.7DSL 2011

OanaC
Posts: 2
Joined: 01 Aug 2011, 18:26
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by OanaC »

Asta cu comenzile noi au timp de asteptare 6 luni o stiu inca din iunie, cand in naivitatea mea credeam ca o sa-mi ajunga masina mai devreme si tot sunam la dealer :)) :))

Nu mi se pare ok treaba sta, ca fabrica nu le da info. Hai sa fim seriosi, este vorba totusi de Kia, nu este chiar un no-name, iar fabrica nu o fi chiar atelier de insurubat manual unde nenea Gigi ridica din umeri ca nu stie cand va fi gata urmatoarea Sportage.
Au si ei o rutina, un plan de lucru, si mai ales de vanzari, comenzi lansate.

Eu cred ca dealerii au raspunsuri de la fabrica, numai ca aceste raspunsuri sunt in dezavantajul lor si de aceea nu le spun.
Stau de 3 luni cu leasingul in pending, am mare nevoie de masina si nu am destule info ca sa iau o hotarare.
La mom actual imi vine sa-mi retrag avansul si sa iau Ix35 ( asta fusese si alegerea initiala, dar mi-a placut mai mult Sportage-ul )

lucianul
Posts: 5
Joined: 25 Jun 2011, 10:15
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by lucianul »

Salutare,

Am primit in cele din urma masina pe 30 Iulie - cum zicea dealer-ul " domle ai avut mare noroc ca ai primit-o, ca fabrica intra in concediu 2 saptamanai ..." - iti vine sa plangi de ras cand auzi explicatii astea penibile ....
Cum zicea (oana parca) - vorbim de masini si este o planificare de nu iti vine idee cat de precisa, sunt sisteme de monitorizare si "cineva" stie in ce stadiu este fiecare masins in orice moment. Dar acuma serios vorbind, eu daca as fi seful KIA nu as oferi transparenta 100% poate cu stadiul masinii - ca se pot informa competitorii. Dar - as cere un plan de comunicare dealerilor ...
Nu e mare greutate sa tii un contact strans cu un client care plateste aproximativ 20k euro si sa il tii la curent cu evolutia masinii in linii mari. Eu am ramas uimit ca a trabuit sa dau zeci de telfoane si sa cer express un status al masinii pentru a afla ceva pentru care eram pregatit psihologic - vazand toate mesajele de pe net ....

Dar in fine - ce pot zice este ca masina este ff faina si merita din punctul meu de vedere pana la ultimul banut - este maximum ce poti cumpara in acesti bani in aprecierea mea.

Nu o sa zic ca a meritat asteptare - pentru ca personal consider ca nici o asteptare nu merita. Cand bat palma cu cineva ma astept la maxima seriozitate de ambele parti. Personal am platit 10k euro avans, am fost intarziat o luna si jumatate, am fost tinut cu restul de bani in stan-by si cand a venit seria masinii - am avut "obligatia" sa platesc in termen de 7 zile ... Nu zic asta e contractul pe care l-am semnat si asumat - da parca totusi iti lasa un gust amar: eu dau o carca de bani, eu am toate obligatiile si tot eu suport consecintele ...

Cu stima,
Lucian

nicuB
Posts: 22
Joined: 24 Feb 2010, 11:51
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by nicuB »

salut,

eu am modelul 2009. cand am facut comanda mi-au dat termen de 60 de zile pana la livrare. in ziua 61 am fost la ei si am cerut masina. mi-au spus ca au inceput fabricarea modelului nou, faceliftul din aceea vreme, si voi beneficia de inbunatatiri de cca 1500 de euro. asa a si fost! eu le-am spus ca nu ma intereseaza imbunatatirile si ca vreau masina, conform contractului, sau o masina sa ma plimb cu ea pana vine masina mea. dupa putin scandal am primit un kia picanto pe care l-am folosit pana mi-a venit masina, deci am fost multumit, mai ales ca nu am dat nici un leu pt imbunatatirile cu care a venit masina. important este sa citesti contractul, inainte de semnare, si sa sti sa-ti ceri drepturile.

PS ce am muncit picanto ala pana mi-a venit masina :lol:

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by DragosB »

de cateva luni,cel putin din iunie de pe la jumatate,contractele celor de la Baneasa suna extrem de clar : 120 zile LUCRATOARE pt micul bombardier ..cine le confunda cu zile calendaristice,are de suferit.

Problemele acestea despre intarzierea livrarilor ( si in special despre evitarea asumarii raspunderii-pana la urma- de catre dealer, a unui interval exact cand masina va sosi) sunt pana la urma mai usor de evitat daca le cunosti din timp si nu te infurii dupa 2-3 luni .
Inainte sa comand Sportage,imi cam alunecau ochii dupa o Toyota Urban Cruiser , varianta care a cazut,in special cand am vazut ca nu prea are portbagaj ,dar si din cauza timpului de asteptare exagerat.

Apoi la Kia sentimentul asteptarii a devenit aproape ceva familiar :) si daca tot m-am decis ce sa cumpar,acum n-o fi bai pt inca 1 saptamana in plus sau in minus ( sau luna ?!),ideea e sa nu va enervati pt. ceva care pana la urma este ce v-ati dorit si va va face mare placere dupa ce o veti avea .
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

Post Reply

Return to “Generalităţi”