termen de livrare depasit

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
hmmm
Posts: 41
Joined: 02 Aug 2011, 07:53
Auto:
Location: Oradea

Re: termen de livrare depasit

Post by hmmm »

[/quote]Am dat o geana pe forumul Hyundai intrucat Ix 35 are acest HP de mai mult timp si am inteles ca diferenta se simte doar la acceleratie & consum .
Daca adaugam si diferenta de 1.080 Eur cu tva pentru acesti 48 CP ...devine o chestiune subiectiva .
O comanda deja intrata in luna de productie nu se modifica .
As putea face o concluzie in privinta consumului pt. 2.0 D - 136 CP : cutie manuala mixt cca 7 % / automata cca 8.5 % ( am facut o medie a autoturismelor care vin la service si parerile posesorilor ) .[/quote]

1.In ce sens, la consum?Cat are Hyundai-ul consum?
2.Nu am fost anuntat cum ca masina ar fii intrat in productie(pentrtu ca m-ar fii sunat sa merg cu diferenta de bani).Astfel, ma gandesc ca s-ar putea aduce unele modificari la comanda,nu?
3.Sigur ar fii vorba despre o softare doar? Eu speram sa fie vorba despre Sportage R sau asta:

a)http://en.wikipedia.org/wiki/Hyundai_R_engine

b)Despre asta vorbeam eu, cel putin speram ca asta presupune acea optiune:

http://kia-buzz.com/?p=5387 ...pe asta chia nu m-as supara sa dau 1000e in plus.Daca nu e asta, nu mai are rost discutia :((

altele
c)2011 KIA SPORTAGE-R 2.0 E-VGT LX 4WD

Specs of KIA SPORTAGE-R 2.0 E-VGT LX 4WD, manufactured or sold in 2011, version for Asia Korea DM(sa fie asta si la noi?) with 5-door wagon body type, 4x4 on-demand (100% front drive in normal conditions, rear engaged automatically when front wheels slipping is detected, 50/50 Lock Mode engaged manually in off-road conditions up to 25mph/40km/h speed) and manual 6-speed gearbox. Basic specs and characteristics: diesel engine of 1995 cm3 / 121.8 cui displacement with advertised power 135 kW / 181 hp / 184 PS ( JIS net ) / 4000 and 392 Nm / 289 lb-ft / 1800 of torque. Dimensions: this model outside length is 4440 mm / 174.8 in, it’s 1855 mm / 73 in wide and has wheelbase of 2640 mm / 103.9 in. The officially claimed value of a drag coefficient Cd = 0.37 . Standard wheels were fitted with tires size 215/70 R 16 H. Reference vehicle weights are: official base curb weight 1590 kg / 3505 lbs . How fast is that car ? Performance: top speed 197 km/h (122 mph) (theoretical); accelerations 0- 60 mph 8.2 s; 0- 100 km/h 8.7 s (a-c simulation); 1/4 mile drag time (402 m) 16.3 s (a-c simulation). Fuel consumption and mileage: official: 6.2 l/100km / 45.5 mpg (imp.) / 37.8 mpg (U.S.) / 16.1 km/l , average estimated by a-c: 7.7 l/100km / 37 mpg (imp.) / 30.8 mpg (U.S.) / 13.1 km/l . To view table with this car complete performance data and technical specifications (including final drive and gear ratios, powertrain description, inside and outside dimensions, acceleration graphs etc.) and more photos, or to compare up to 5 cars side-by-side - click one of the the buttons below...
Luat de aici :http://www.automobile-catalog.com/make/ ... /2011.html

d)Aici apare un motor diferit R : http://www.kiamotors.com/vehicles/sport ... ation.aspx

PS: Am sa deschid un topic nou pe tema asta...am scris aici doar asa, ca si raspuns, sa il gasesti.
Mersi frumos de ajutor si, daca p[oti, fa putina lumina in privinta asta pt ca nimeni nu stie nimic despre asta.Mersi mult

User avatar
B74MHW
Posts: 30
Joined: 14 Dec 2011, 10:49
Auto:
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by B74MHW »

Va salut!
Am cititi cam tot ce se poate de pe forum(fiind nou) si constat ca trebuie sa ma inarmez cu rabdare,multa rabdare pana la livrarea masinii mele, un Sportage 2,0 benzina, 4x4 echipare Style si ceva optionale(scaune incalzite, navigatie, jante pe 18, bord "Supervizion", comenzi pe volan) ,culoare Dark Gun Metal.termen de livrare pe comanda 99 zile lucratoare , deci sfarsitul lunii Aprilie.
[b]KIA SPORTAGE 2012- 2.0 GLS - 4x4- MT-STYLE-DARK GUN[/b]

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: termen de livrare depasit

Post by quelloo »

Bun venit... din pacate.. vad ca ai ceva de asteptat...

trebuie doar sa te gandesti ca atunci o sa fie si mai mare bucuria... (dupa atata asteptare) :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

cbcb
Posts: 23
Joined: 06 Dec 2011, 22:30
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by cbcb »

as fi curios ce se intampla cu cei care au luat sportage prin programulrabla. din cate am inteles masina trebuie livrata pana la finalul programului, altfel nu isi primesc banii pe vauchere

hmmm
Posts: 41
Joined: 02 Aug 2011, 07:53
Auto:
Location: Oradea

Re: termen de livrare depasit

Post by hmmm »

Eu cumpar prin programul rabla...si folosesc timpul prezent pentru ca nici acum nu am primit masina.
Insa nu am intampinat probleme pana acum, semnand un contract cu o ,,clauza" destul de interesanta si utila, care scuteste CUMPARATORUL de achitarea diferentei daca se depaseste perioada in care activeaza programul REMAT si prin care VANZATORUL preia aceasta ,,obligativitate" asupra sa. Iar cum eu sigur am depasit acest termen...sper sa nu am parte de surprize prin ianuarie cand astept sa soseasca masina.

Un singur regret am, acela ca nu pot schimba comanda ca sa mai adaug o optiune, aceea de High Power Engine 184 CP :(

Va salut

cbcb
Posts: 23
Joined: 06 Dec 2011, 22:30
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by cbcb »

hmimilenium wrote:Eu cumpar prin programul rabla...si folosesc timpul prezent pentru ca nici acum nu am primit masina.
Insa nu am intampinat probleme pana acum, semnand un contract cu o ,,clauza" destul de interesanta si utila, care scuteste CUMPARATORUL de achitarea diferentei daca se depaseste perioada in care activeaza programul REMAT si prin care VANZATORUL preia aceasta ,,obligativitate" asupra sa. Iar cum eu sigur am depasit acest termen...sper sa nu am parte de surprize prin ianuarie cand astept sa soseasca masina.

Un singur regret am, acela ca nu pot schimba comanda ca sa mai adaug o optiune, aceea de High Power Engine 184 CP :(

Va salut
@ hmimilenium - de la ce dealer ai luat-o?

hmmm
Posts: 41
Joined: 02 Aug 2011, 07:53
Auto:
Location: Oradea

Re: termen de livrare depasit

Post by hmmm »

Kia Baia Mare care pana acum s-au purtat destul de bine, cu mine cel putin.

In afara de unele informatii pe care nu le-au putut furniza la momentul cand am comandat masina, in legatura cu optiunea pomenita mai sus, si acum mai nou, cand ma interesez de marimea jantelor (pentru ca am gasit o pereche de jante care pe 17" ce imi plac foarte mult si care sunt NOI dar totus SH pt ca nu sunt de la magazin) pe care nu o stiu cu exactitate si nu ma incumet sa le achizitionez asa...dupa ureche.

Eu recomand acest dealer desi nu ma pot pronunta in privinta profesionalitatii serviciilor de service pentru ca nu am mai avut Kia si nu am nici un fel de experienta in acest sens cu ei.

Va salut

cbcb
Posts: 23
Joined: 06 Dec 2011, 22:30
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by cbcb »

hmimilenium wrote:Kia Baia Mare care pana acum s-au purtat destul de bine, cu mine cel putin.

In afara de unele informatii pe care nu le-au putut furniza la momentul cand am comandat masina, in legatura cu optiunea pomenita mai sus, si acum mai nou, cand ma interesez de marimea jantelor (pentru ca am gasit o pereche de jante care pe 17" ce imi plac foarte mult si care sunt NOI dar totus SH pt ca nu sunt de la magazin) pe care nu o stiu cu exactitate si nu ma incumet sa le achizitionez asa...dupa ureche.

Eu recomand acest dealer desi nu ma pot pronunta in privinta profesionalitatii serviciilor de service pentru ca nu am mai avut Kia si nu am nici un fel de experienta in acest sens cu ei.

Va salut

astept impresii dupa ce vine masina! toate cele bune!

hmmm
Posts: 41
Joined: 02 Aug 2011, 07:53
Auto:
Location: Oradea

Re: termen de livrare depasit

Post by hmmm »

Asteptarea s-a incheiat. Ieri am intrat in posesia mult asteptatei masinute Sportage Style 4x4 136 cp.Asadar, pentru cei care au facut comanda recent sau urmeaza, Eu am comandat cam prin iulie (nu mai stiu exact daca a fost la inceputul, mijlocul sau sfarsitul lunii), am facut plata lunea trecuta si a sosit alaltaieri , Joi 26.02.2012 iar in urmatoarea zi am fost in posesia ei. Asadar 6 luni si...de asteptare. Desigur, poate acest termen se va scurta, eu imi ,,povestesc" cazul.

Primele impresii despre masina m-am gandit sa le trec la rubrica Jurnal de bord, desi acest topic poate prezinta cel mai mare interes :P

Va salut si asteptare usoara !

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: termen de livrare depasit

Post by quelloo »

sa o stapanesti sanatos...
astept cu nerabdare primele impresii si poze :p
multi km fara probleme...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

iandrei18
Posts: 6
Joined: 16 Feb 2012, 14:47
Auto:

Re: termen de livrare depasit

Post by iandrei18 »

Mai stie cineva ceva de termenul de livrare.Tot 6 luni a ramas +/- 8 saptamani??????

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: termen de livrare depasit

Post by Mihai-Alexandru »

Incepand cu luna de comanda MAI 2012 termenul de livrare este de 60 zile calendaristice . Dealtfel comenzile efectuate pana in luna de productie 02.2012 se vor produce se pare pana la finalul lunii 04.2012.
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
B74MHW
Posts: 30
Joined: 14 Dec 2011, 10:49
Auto:
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by B74MHW »

[Astazi mi-a aparut si mie seria.Comanda 9 dec 2011.
[b]KIA SPORTAGE 2012- 2.0 GLS - 4x4- MT-STYLE-DARK GUN[/b]

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: termen de livrare depasit

Post by Mihai-Alexandru »

Se pare ca te incadrezi in termenul initial " sfarsitul lunii aprilie "
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
marku_trd
Posts: 26
Joined: 11 Dec 2011, 19:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: termen de livrare depasit

Post by marku_trd »

B74MHW, cand ti-au estimat livrarea? Si eu am dat comanda pe 6 decembrie si am fost anuntat odata cu tine ca masina este produsa. Mi s-a spus ca va fi urcata in primul transport spre Romania, iar livrarea undeva in jur de 19-20 aprilie. Trebuie sa recunosc ca nu mai am rabdare deloc.
Masinuta mea este un 2.0 DSL 184cp automata, sand track cu toate optionalele.

Asteptare usoara in continuare la toti care va asteptati masinutele!
[b]KIA Sportage 2012, 2.0 DSL AT, 184Cp, Premium, Sand Track[/b]
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=11296

Post Reply

Return to “Generalităţi”