Kit conversie halogen LED

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
tyut
Posts: 52
Joined: 29 Sep 2018, 16:58
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT
Location: botosani

Re: Kit conversie halogen LED

Post by tyut »

Salut.Are cineva idee cat timp e garantia pentru blocul optic cu Led , ca am observat ca nu i tocmai ieftin undeva la 2500 lei ?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Nesta3 »

7 ani.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

mihaimilea2005
Posts: 16
Joined: 15 Feb 2019, 22:20
Auto: Kia Sportage 2018 1.7 DSL
Location: RO

Re: Kit conversie halogen LED

Post by mihaimilea2005 »

Un far cu led (intreg farul adica, cu LED atat pt pozitie, cat si pt faza scurta si lunga) costa 2500 RON?

Sent from my COR-L29 using Tapatalk


Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Sergiucid »

Da...e mult?
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Nesta3 »

E 2500 lei cand il pui ca optional.Daca se strica dupa, ai garantie, iar daca dai cu ea de gard, ai casco.In caz contrar, e peste 2000euro setul.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

ovidiu.anica
Posts: 53
Joined: 26 Aug 2016, 21:01
Auto: Kia Sportage GT Line 1.6 T-GDI

Re: Kit conversie halogen LED

Post by ovidiu.anica »

Oare blocurile optice fata cu LED de la facelift se potrivesc si la pre-facelist(modelul 2017) ? Dimensiunile par a fi cam aceleasi, nu stiu daca cablajul ar suporta.

Thanks,
Ovidiu

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Sergiucid »

Nu are ce sa suporte, consumu e chiar mai mic la leduri... Sunt plug and play daca ai halogen.
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Mario.b21 »

Salut! Revin cu o recenzie dupa 6 luni in care am avut leduri pe faza mica/mare. Spre surprinderea mea nu s-a ars nici un led si chiar le-am folosit foarte mult ( multe drumuri noaptea, drumuri Germania-Romania) lumina emisa pe faza scurta este de nota 100, lumina buna atat pe asfalt uscat cat si pe umed, doar ca din pacate de la faza lunga mi-am luat adio din momentul in care le-am montat. In ultima perioada am facut multe drumuri noaptea pe nationale si chiar aveam nevoie de faza lunga dar na,de unde sa ai cand ai pus led-uri de pe Alie... Faza lunga cu led-uri era buna daca voiai sa vezi o barza, un varf de copac, pentru ca doar pe asfalt nu imprastia lumina, iar desteptul de mine a zis ca mai da un 'search' pe Alie asa ca am gasit aceste Philips-uri. Pachetul a ajuns dupa 3 saptamni, montez halogenele, totul frumos, lumina albastra ( Xenon Look :lol: :lol: ) .
Lucruri pozitive pentru aceste halogene:
-lumina alba/albastra cand te uiti din fata masinii
-faza lunga este proiectata corect pe asfalt

Lucruri negative:
-lumina emisa este sub orice critica, foarte obositoare, slaba, mai bine vede o Dacie 1300
-exista umbre pe care nu le aveam cu halogenele OEM (Sylvania) si nici cu led-urile...
-nu sunt Philips-uri originale cat ii lumea si pamantul...

Concluzia... Am comandat alt model de led-uri de pe ebay.de cu livrare in 2-3 zile ( nu mai am nervi sa astept inca 3-4-5 saptamani sa imi vina led-urile de pe Alie) care promit ca au aceeasi structura de iluminare ca a unui halogen, mai exact are led-uri pe 4 parti.... Drace... Pana in momentul de fata investitia se ridica la aproximativ 80€ :lol: :lol: ( Osram Cool Blue Intens + LED + Philips Diamond + aceste led-uri) .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kit conversie halogen LED

Post by somax »

După 3 seturi de Halogen (originale (slabe), japoneze cool blue (slabe pe faza lunga), philips mai ok decat oem, dar mai galbui decat cool blue.) am pus xenon 35w (cartech canbus pro) temp culoare 4300K, de 6 luni merg si nu au absolut nici o problema, dispersia luminii e similară cu halogen , farul e chiar mai rece decat era inainte, deci riscul de a arde/afuma lupele in timp e foarte redus.

Nu am primit absolut nici un flash pana acum, ca as deranja pe cineva.

De cand am pus xenon, tin farurile pe maxim in jos, deoarece e lumina suficientă pentru mers in oras. In afara,las auto high beam si cam atat.

De multe ori, noaptea prin oras pe stradute, m-a ajutat faptul ca se vede mai bine, zarind picioare de oameni imbracati in negru, ceea ce nu stiu daca s-ar fi intamplat la fel de bine cu halogen. Deci eu zic ca e o masura de siguranta in plus. Inainte simteam nevoia sa aprind proiectoarele pe stradute intunecoase, pline de copaci unde nu ajungea lumina intre masini.

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Mario.b21 »

Eu am anulat comanda pentru led-urile respective pentru ca nu erau Can-Bus. M-am mirat eu cum de sunt doar 10 euro... Din pacate tot ce inseamna led-uri de pe Aliexpress nu mai pot fi comandate cu livrare in Germania pentru ca vanzatorii din China trebuie sa plateasca TVA statului german...

Dupa o alta cautare am gasit aceste xenoane: https://www.ebay.de/itm/35W-55W-Auto-HI ... jXB9tj_Fbg

Credeti ca intra balastul in far sau este prea mare? Pana cand o sa vand masina o sa fac colectie de becuri, led-uri, xenoane :lol:
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

dragostri
Posts: 27
Joined: 08 Dec 2017, 21:10
Auto: Kia Sportage 1.7 DCT
Location: Buc

Re: Kit conversie halogen LED

Post by dragostri »

Salut , pentru cei care doresc sa inlocuiasca becurile de la semnalizare cu ledu-uri https://www.aliexpress.com/item/3282921 ... 4c4deiRwZg... durata de viata a lor a fost cam de 1 an sau aprox 25k km pentru toate 4. Acum sunt la a doua inlocuire a lor tot cu ledu-uri... dar din cauza accesului greoi la cele de pe spate va fi si ultima :D.
Daca cineva foloste alta varianta de ledu-uri mai calitative cu CAN BUS let me know .

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Kit conversie halogen LED

Post by ingerulol »

Pentru marsarier aveti vreo recomandare ? Cum naiba pe ditamai masina au pus doar un bec de marsarier nu inteleg - in bezna nu vezi nimic . In camera de pe Facelift , absolut nimic . Cred ca e obiectiv SONY ca are corectie ISO de nu se mai intelege imaginea .

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kit conversie halogen LED

Post by akeem »

Becurile (sau becul) de marsarier e doar sa avertizezi pe cei din spate, nu ca sa vezi tu pe unde mergi la dat inapoi noaptea.
Nu mi-aduc aminte sa fi vazut vreo masina care sa fie OK din punctul asta de vedere. Exceptand vechea mea Dacie careia ii pusesem staniol pe oglinzile de la triple si cu aia intr-adevar vedeam cand mergeam in marsarier.
Ar trebui intr-adevar ca fabricantii sa ia si asta in calcul, dupa ce ca mergi cu spatele nici nu vezi nimic.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Mario.b21 »

Salut! Aveti idee daca droserele acestea incap in far?? Sa merg pe 35w sau pe 55w? https://www.ebay.de/itm/35W-55W-Auto-HI ... %7Ciid%3A1
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Kit conversie halogen LED

Post by tomavlad1 »

Par sa încapă pentru ca sunt slim.

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Tips & Tricks”