Update Software/Android Auto/Car Play

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
idani
Posts: 7
Joined: 28 Aug 2016, 16:25
Auto: KIA Sportage 2020 +Rio 3 2012
Location: Iasi

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by idani »

Android auto(wireless) se poate deschide automat pe infotainment dupa ce ai bagat cheia in contact, daca se bifeaza optiunea din aplicație.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Gomitza
Posts: 2
Joined: 19 Jan 2022, 08:51
Auto: Kia Sportage
Location: Vaslui

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Gomitza »

Salut! Mă chinui și eu cu un update pentru Sportage 2012. Am instalat aplicația lor, am formatat un stick de 16 gb în fat32, am descărcat ce trebuie, dar la mașină nu se întâmplă nimic. Versiunea actuală este 5.1.4. Mă poate ajuta cineva? Mulțumesc!
Kia Sportage 2012, 136 cp

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by alexcrist »

Ai navigație, sau sistem simplu?

Gomitza
Posts: 2
Joined: 19 Jan 2022, 08:51
Auto: Kia Sportage
Location: Vaslui

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Gomitza »

Navigație
Kia Sportage 2012, 136 cp

User avatar
georgepopoiu
Posts: 32
Joined: 12 Jan 2019, 17:56
Auto: Sportage 2.0 CRDI AWD 184 CP
Location: Romania

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by georgepopoiu »

Gomitza, stick-ul trebuie sa fie formatat FAT32 si Allocation unit size 32 kilobytes! https://gpszone.ro/viewtopic.php?f=122&t=3272
Kia Sportage 2.0 CRDI MT AWD 184 CP 2013

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by ingerulol »

Incerc si eu azi cu stick de 16/32GB formatat FAT32 pe o unitate din 2019 fara NAVI (fara cardSD) . Cel de 64 forteaza exFAT sau NTFS

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by alexcrist »

Dacă nu ai navigație, încerci degeaba. Pe portal e disponibil doar firmware pentru navigații.

Fără navigație se poate face actualizare de soft doar în reprezentanță, ca până acum.

User avatar
Smug
Posts: 74
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Smug »

Salut baieti, am un sportage din august 2016 si din ce-am vazut dupa ce am downloadat si instalat updaterul de pe site-ul kia, modelul meu nu e suportat, abia din noiembrie 2016 aparent. E adevarat? Mai e vreun posesor pe-aici care a reusit sa faca ceva?

antropofag
Posts: 1
Joined: 11 Mar 2018, 12:09
Auto: sportage
Location: bucuresti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by antropofag »

Salut,

Ieri la revizie mi s-a facut update la navigatie (kia sportage 2018 echipare Style ). Interfata este ok doar ca nu mai pot seta o adresa de destinatie in afara de orasul in care sunt. Pot alege doar din destinatiile anterioare updatelui. Hartile le am instalate, deoarece am incercat destinatii din concediul trecut din Europa si imi calculeaza rutele catre acele puncte. A mai experimentat cineva aceasta problema? Sau este modul kia de a spune sa se utilizeze android auto sau apple car play?

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by alexcrist »

antropofag wrote: 07 Apr 2022, 13:11 Sau este modul kia de a spune sa se utilizeze android auto sau apple car play?
Nu există o așa conspirație. :lol:

Dacă pe unitatea de 8 s-a procedat la fel ca la cea de 10, atunci s-a înlocuit acel formular cu câmpuri separate pentru stradă/număr/localitate cu un singur câmp în care scrii ce vrei (stradă, oraș, punct de interes etc), în ce ordine vrei, și le caută la grămadă. Adică dacă cauți ”kfc cluj” sau ”strada unirii oradea” (denumiri puse din burtă, poate nu există :D ) ar trebui să îți găsească.

De asemenea, dacă pe unitatea de 8 s-au moștenit aceleași buguri ca pe 10, sunt ceva probleme la găsirea destinațiilor cu diacritice. Adică dacă cauți ”Pitesti” s-ar putea să nu găsească, ci trebuie să scrii explicit ”Pitești” (cu apăsare lungă pe ”s” pentru caractere speciale). Sper să rezolve asta când iese actualizarea de aprilie.

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by micosus »

Salut cei care au updatat la verisunea din Noiembrie 2021 au probleme cu recunoașterea semnelor? Am gasit thread-ul asta si este fix ce patesc si eu https://www.kiaownersclub.co.uk/threads ... 732/page-2

Aveti idee/ a incercat cineva un rollback?
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Alx03 »

Acum ca stau sa ma gandesc, sunt semne pe anumite strazi pe care sunt sigur ca le recunostea inainte, dar acum am observat ca nu le mai recunoaste, unul dintre ele fiind fix pe strada pe care vin catre casa. Rollback nu am incercat, ca n-a fost o problema asa de importanta pentru mine, dar am tot asteptat sa mai apara o versiune, insa pare sa intarzie

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by alexcrist »

Nu-mi dau seama exact la ce problemă te referi. Frunzărind topicul ăla, pare că mai mult se vorbește despre cele 3 linii (---) afișate uneori în loc de limita de viteză. Despre asta întrebi, sau despre altceva?

Din ce-am citit, o pățesc destul de mulți prin străinătate, dar eu am pățit-o o singură dată. Iar problema respectivă nu are nicio legătură cu camera, ci cu inițializarea datelor cartografice. Cumva, uneori dă rateuri. Dar chiar și atunci, va afișa limita corectă când vede semne (însă nu pentru mult timp, și revine la ---).

Strict dpdv al camerei, eu n-am observat nicio diferență înainte și după actualizarea din noiembrie. Că mai sunt unele rateuri, e adevărat. De ex. uneori mai confundă restricțiile tonaj ”13,0T” cu limita de viteză 130, dar mna. :) Dar asta se întâmpla și înainte.

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by micosus »

Dap pana la update-ul acesta toate semnele de circulatie erau recunoscute fara probleme. Am iesit ieri cu ea prin oras si la scurt timp dupa ce recunoaste un semn de limitare sa zicem 50Km/h dupa 10 15 secunde se muta in (---). Nu este camera de vina sigur ca il recunoaste instantaneu dar este suprascris de navigatie dupa perioada aia si din nu stiu ce motive in navigatie cred ca lipsesc sau sunt in coliziune cu ce citeste camera? Oricum asta parea cel mai util lucru de la navigatia embeded, Altfel pentru ghidare folosesc Waze dar pe afara cum zici nu vreau sa fur o amenda aiurea pentru o zona unde au limitat viteza

Si pe forumul din UK unii ziceau ca au observat problema altii ca nu
Multumesc
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by alexcrist »

Da, au fost destule probleme (majoritatea mici) enervante la ultima versiune. Am întâlnit și eu destule dar, din fericire pentru mine, asta cu --- m-a ocolit.

Este aprilie. În câteva săptămâni ar trebui să apară noua versiune, și poate se rezolvă.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”