Kit conversie halogen LED

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Flavius18 »

La modelul 2014 nu incap.

Alexander_
Posts: 6
Joined: 19 Oct 2019, 12:16
Auto: CEED GT Line 1.4 T-GDI 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Alexander_ »

Salutare. Adăugarea acestui kit xenon afectează în vreun fel garanția? Cei care l-ați pus deja, cum procedați la revizii? (Îl schimbați înapoi cu becurile halogen? Ați primit vreo atenționare de la service?)
Mulțumesc.

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Kit conversie halogen LED

Post by tomavlad1 »

Prima data am schimbat cu halogene, ultima data am uitat și nu a zis nimeni nimic... Nu știu dacă a fost noroc sau nu.

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Mario.b21 »

Salutare! Un prieten a comandat becuri H3 dar i-au venit HB3. Norocul meu, am tot vrut sa testez si un set ca acesta cu led-uri pe 4 parti 360°. El a dat pe ele 40$ de pe Amazon iar pe mine m-au costat 2 beri :lol:

Eroare de bec ars nu am primit, interferente radio nu par sa fie, acel flickering nu pare sa fie

O sa revin mai tarziu cu mai multe detalii si poze sa vedem cum lumineaza pe intuneric.

P.S Sarbatori fericite si un Craciun plin de bucurii!! 🎅🎅
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Mario.b21 »

Pozele promise. Sunt super incantat de lumina pe care le ofera. Incomparabile fata de halogenele de la Philips. Asfaltul era umed si cu toate acestea tot lumina destul de bine. O poza cu faza mica/mare + cum se vede din fata masinii. Mai ramane de vezut cum se comporta inafara orasului faza mare. In poza Ledurile sunt putin mai albe/albastre fata de led-uri de pe lumina pe zi dar in realitate este ce trebe, nu se vede nici o diferenta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Mario.b21 »

Scuzati pentru claritatea pozelor. Le-am incarcat direct de pe telefon. Sper ca de data aceasta sa se vada ok.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

tzalu
Posts: 107
Joined: 25 Mar 2018, 18:25
Auto: Sportage
Location: Timisoara

Re: Kit conversie halogen LED

Post by tzalu »

Mario, becurile astea sunt "plug and play"?
Adica pot fi montate in locul unor halogene obisnuite, fara nici un fel de modificari?
Sunt legale?

m4rius
Posts: 232
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Kit conversie halogen LED

Post by m4rius »

tzalu wrote:Mario, becurile astea sunt "plug and play"?
Adica pot fi montate in locul unor halogene obisnuite, fara nici un fel de modificari?
Sunt legale?
Sunt plug and play.
Legale nu sunt.
Mario ne poți da un link de unde sunt luate?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Mario.b21 »

Presupun ca au fost cumparate de aici https://www.amazon.com/Headlight-8000Lm ... 57&sr=8-14 . Da, sunt plug and play. Un minus la aceste led-uri sunt cablurile pentru ca sunt foarte lungi si rigide si intra putin mai greu un far.

Iar in legatura cu legalitatea lor nu stiu ce sa spun, dar in orice caz, toate masinile care vin cu led-uri din fabrica nu vin spalatoare pentru faruri,dar in schimb la masinile care sunt cu xenon din fabrica au si spalatoare pentru faruri. Intr-o oarecare masura led-urile ar fi mai 'legale' zic eu...
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Kit conversie halogen LED

Post by relu_24 »

Spălătorul de far este obligatoriu daca farul emite mai mult de 2000 de lumeni. Nu are treabă cu tipul de bec, sunt destule mașini cu led care au și spălător de far.
Iar ledurile astea daca chiar au 4000 de lumeni nu sunt legale, dar mai mult că sigur nu au ajung nici la 2000 de lumeni.

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

tzalu
Posts: 107
Joined: 25 Mar 2018, 18:25
Auto: Sportage
Location: Timisoara

Re: Kit conversie halogen LED

Post by tzalu »

Multumesc pentru informatii!
Raman pe halogene, eu sunt multumit de cum lumineaza, eram interesat de led-uri, dar cu conditia sa fie legale!

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kit conversie halogen LED

Post by ionutp »

Salut, pentru cineva care nu se pricepe deloc, care sunt limitele legale si ce recomandari aveti pentru faruri? Din cate inteleg eu LED > Xenon > Halogen la intensitatea luminoasa cel putin, dar exita limite legale la nr de lumeni?
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

defman
Posts: 40
Joined: 10 Mar 2017, 12:06
Auto: KIA Sportage 1.6T-GDI 7DCT AWD
Location: Bucharest

Re: Kit conversie halogen LED

Post by defman »

Pe scurt, orice modificare faci, o faci pe barba ta. Legal, daca ai halogen, poti pune doar halogen. Eu am inlocuit becurile halogen cu un kit Xenon de 35w. Xenoanele lumineaza mai bine decat halogenul anterior, incomparabil, chiar daca halogenele erau Osram Night Breaker, dar sincer vedeam ok si cu Osramul. Avantajul unor astfel de kituri e ca incap integral in corpul farului, nu atarna nimic in afara, iar corpul farului de Sportage e maricel. Folosesc kitul din Iulie si pana acum nu am avut probleme. Trebuie insa mereu atentie la reglarea farurilor inainte sa pleci la drum si e o idee buna sa le si speli ceva mai des, manual evident.

Din cate stiu, in cazul farului de Sportage (cel putin la pre-facelift) e mai indicat un sistem Xenon, tipul farului se preteaza pentru asa ceva. Cu LED-urile e oarecum loterie, e greu sa gasesti ceva care sa lumineze si foarte bine si sa fie si durabil. Legat de numarul de lumeni, cum zicea si cineva mai sus, pe hartie vezi ca LED-urile au 'multi' lumeni, dar realitatea bate hartia si de fapt au mult mai putini.

Ionut888
Posts: 16
Joined: 25 Nov 2017, 17:29
Auto: Kia Sportage 1.7DSl. 7 DCT
Location: București

Re: Kit conversie halogen LED

Post by Ionut888 »

Salut! Intenționez de mai multă vreme să fac un upgrade la Sportage ul Style QL pe care îl dețin din 2017 și anume înlocuirea lămpilor (stopurilor) cu bec cu care a venit mașina din fabrică cu lămpi de tip led. Am răsfoit tot forumul și nu am găsit informații, asa ca m am gândit să scriu în acest topic unde s-a discutat de tot felul de becuri și lumini pe Sportage. Întrebările sunt :se potrivesc mufele, oare mai este nevoie de alte adaptări ale instalație electrice, module, etc. Dacă cineva a făcut această trecere la lămpi cu led aștept păreri și idei pentru a nu le cumpăra degeaba. Mulțumesc

iacobm
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2019, 21:18
Auto: Sportage 4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kit conversie halogen LED

Post by iacobm »

@defman, poti te rog sa ne zici exact ce kit de xenon folosesti?
Multimesc!

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”