Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai) albe

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
hmmm
Posts: 41
Joined: 02 Aug 2011, 07:53
Auto:
Location: Oradea

Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai) albe

Post by hmmm »

Am deschis acest topic deoarece initial voiam sa schimb luminile de ceata si cele de ,,colt" (cornering) cu altele mai albe pentru ca ar arata mai estetic in cazul in care folosesc halogenele + DRL sau + faza scurta.
Apoi...m-am decis sa schimb si celelalte lumini, respectiv cele de faza scurta (HID de 4300K ) si lunga (bec normal H7U).

Astfel, as avea nevoie de sfaturi de la cei care au mai adus astfel de modificari.

Ce vreau eu este sa schimb luminile existente, cu unele mai puternice si (mai) albe dar cu minimul de efort :))
,,Efort" in sensul de schimbare doar a becului cu altele albe si daca poate sistemul existent duce, mai puternice, fara a trebui alte ,,balasturi" sau mai stiu eu ce deoarece nu vreau sa aduc schimbari majore masinii pt a nu pierde garantia.

In cazul in care raspunsul vorstru este afirmativ, va rog sa imi dati exemple (cu marca, watii si puterea deci specificatiile) de becuri/halogene, ca alternative mai albe si eventual mai puternice pentru cele existente.

Ce am gasit interesant desi nu am cautat foarte mult, este modelul Bosch Xenon Silver (becuri HALOGEN) care ma gandesc, ca ar fi ideale pt a inlocui becul de pe faza lunga. Desi nu prea inteleg, sunt si aici H1, H4 si H7 unde H1 am vazut ca se pune mai mult la becurile de ceata DAR acestea(Silver) au puterea: H1: 55W, H4: 60/55W, H7: 55W ori, nu cred ca pot pune pe cele de ceata Silver H1 pt ca e de 55W.

Specificatii din manual ale celor existente pe masina:

F.Scurta lows 55 or 35 wati (HID) H7 ; -with DRL's ( aici care este pana la urma? 35w sau 55w?)
F.Lunga high 55 watts H7U
Ceata FOG's and Cornering Lights 27 watts H27

Va multumesc.

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai)

Post by MeGeNe »

Vezi daca te aranjeaza ceva de aici:
http://www.philips-shop.ro/670.r.html
Daca o sa umbli pe siteul asta, o sa gasesti si un simulator de becuri, sa vezi diferenta de lumina.
Referitor la becurile de pe faza scurta, chestia e simpla. Becul de 55W este halogen, iar cel de 35W este xenon (HID). Tu am inteles ca ai xenon, deci ai becul de 35W.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

hmmm
Posts: 41
Joined: 02 Aug 2011, 07:53
Auto:
Location: Oradea

Re: Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai)

Post by hmmm »

Frumos site.Mersi

Am decis sa le las aproape pe toate asa cum sunt pentru ca am inteles ca se cam ard becurile cu halogen, chiar si cele scumpe.

Doar pe cele de ceata si numar spate vreau sa le schimb.

Va pun aici un tutorial cum schimba cineva farurile normale, cu halogen de pe modelele SX si LX cu HID (Xenon).

http://www.kia-forums.com/3g-2011-sport ... rsion.html

Enjoy :)

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai)

Post by Puffy »

si eu mi-am schimbat becurile le nr de inmatriculare, am pus unele pe led cu can-bus, ca nu jtiam daca imi da eroare sau nu de bec ars....ca aspect dau ft bn si lumineaza de zici ca sunt pe masarier :D ... am pus si poze, sper sa se vada cat de cat bn ca le-am facut cu tel :)
as vrea sa le mai schimb pe cele din interioar de la plafoniera, parasolare, torpedo si portbagaj...dar mai ast sa vina caldura sa pot umbla mai bn.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

hmmm
Posts: 41
Joined: 02 Aug 2011, 07:53
Auto:
Location: Oradea

Re: Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai)

Post by hmmm »

WoW !!! Arata foarte bine prietene. Cat de dificil a fost sa le schimbi? Ai folosit ceva de genu Plug & Play? Le-ai montat tu sau ai fost la service? Si desigur ce ai folosit si cat te-a costat :D

La halogenele de ceata te-ai bagat sa le schimbi cu altele mai albe?

Luminile de la numar si cele de ceata vreau NEAPARAT sa le schimb si eu cu altele albe ;)

PS: Faina treaba ai facut, felicitari :D

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai)

Post by Puffy »

ms. eu le-am schimbat singur, este foarte simplu, desfaci cateva suruburi scoti becul si il montezi pe cel cu led.
iar ca becuri am folosit Bec led Canbus led F-36mm 3 SMD SOFIT led, este vreo 15 lei buc, deci cu 30 de lei i-am schimbat aspectul la spate. :)
daca vrei becuri led gasesti pe okazii la greu.
la halogenele de ceata nu m-am bagat sa le schimb pt ca nu m-au deranjat vizual fata de luminile de la nr de inmatriculare.
daca reusesti sa le schimbi pune niste poze sa vedem si noi.

PS: in caz de nelamuriri vorbim. spor la treaba :)
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

hmmm
Posts: 41
Joined: 02 Aug 2011, 07:53
Auto:
Location: Oradea

Re: Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai)

Post by hmmm »

Am cautat pe okazii, am consultat cartea masinii....chiar este usor de inlocuit :D

PS: Eu sunt pe cale sa comand un claxon profi pe masina. Nu esti interesat? Platim transportul jumi-juma daca vrei :D
Sunt cativa, si nu putini, care sunt dezamagiti de claxoanele OEM ale masinilor, si nu doar posesorii de marca Kia.
Daca vrei detalii, da un PM si iti arat despre ce este vorba. Dar HURRY...mai sunt 6 zile pt a comanda ;)

Respecte !

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai)

Post by Puffy »

ms mult pt propunere...dar pt mine e ok...nu ma deranjeaza, claxonez rar :D
stima
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai)

Post by MeGeNe »

@hmimilenium, daca ai xenon pe faza scurta, inseamna ca ai sistem de spalare a farurilor si sistem de reglaj automat pe inaltime. Eu zic ca poti sa-ti pui xenon si pe faza lunga fara probleme. Aceste doua sisteme sunt obligatorii din punct de vedere legal in cazul in care ai xenon pentru a nu avea probleme cu politia si RAR-ul.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
SoF
Posts: 56
Joined: 06 Feb 2013, 23:28
Auto: Sportage

Re: Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai)

Post by SoF »

A incercat cineva lampile de la http://www.exledshop.com sau alte lampi cu led?
[color=#000080][i]Sportage 2013, 2.0 DSL, 184 CP, AWD, 6MT, Black Pearl[/i][/color]

User avatar
Bagheera
Posts: 12
Joined: 18 Jan 2017, 17:49
Auto: Kia Sportage III
Location: Bucuresti

Re: Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai)

Post by Bagheera »

MeGeNe wrote:@hmimilenium, daca ai xenon pe faza scurta, inseamna ca ai sistem de spalare a farurilor si sistem de reglaj automat pe inaltime. Eu zic ca poti sa-ti pui xenon si pe faza lunga fara probleme. Aceste doua sisteme sunt obligatorii din punct de vedere legal in cazul in care ai xenon pentru a nu avea probleme cu politia si RAR-ul.
Salut
Ai idee ca sa pot pune lupe pe faza lunga trebuie deslipit geamul farului ? Am halogen si vreau sa-mi pun led

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai) albe

Post by alimos »

LED pe faza scurta la SIII este posibil? Ma refer atat tehnic, fara sa modific farul/capacul din spate, dar si legal, daca masina nu e dotata cu spalator de far....
Daca aveti o solutie LED pt farul meu cu lupa, va rog postati. Public sau PM.Mersi!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Schimbare lumini Sportage 2012 EX Style cu altele (mai) albe

Post by b76bgaarh »

trebuie sa faci rost de becuri care sa produca sub 2000 lumeni, conform UE, ca sa nu ai nevoie de spalator si autoleveling.

http://www.europarl.europa.eu/sides/get ... condRef=01

daca faci rost, tot nu e legal pt ca ansamblul tau a fost omologat cu halogen, iar tu vrei sa schimbi sursa de lumina . tot ue zice ca nu ai voie sa le combini.

bafta.

ps. de ce nu alegi un alt bec halogen?

https://www.auto-motor-und-sport.de/tes ... mpen-test/
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”