placute frana new sportage

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Cornel Cornea
Posts: 21
Joined: 21 Jun 2012, 18:56
Auto:

placute frana new sportage

Post by Cornel Cornea »

am o new sportage 2.0 at.184cp din 2012,25000km si am un harait pe la discuri cand pun frana .Din experienta mea acest zgomot este de la placute.am sunat un consilier service de la baneasa si a spus ca aceasta masina nu are senzori la placutele de frana!!! cum ar fi posibil ca o masina 2012 sa nu fie cu senzori si o supernova din 1994 sa fie cu ? Tinand cont ca masina are 25000km ce parere aveti?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: placute frana new sportage

Post by quelloo »

poate se refereau la senzori electronici pentru placute.
mai sunt cazuri si de placute sa moara la 25000
depinde de stilu de condus, sau daca ai mers preponderent in oras etc...
sau sa fie un pistonas blocat si sa se toceasca doar una (asa am patit eu si le-am schimbat pe primele la 40000)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
nick58
Posts: 11
Joined: 07 Aug 2012, 19:32
Auto: BMW- E46
Location: Bucuresti

Re: placute frana new sportage

Post by nick58 »

Se poate sa intre o pietricica in zona placutei si zgomotul auzit sa fie din cauza ei. Am patit-o si eu la masina mea de 2 ori. Prima data am fost in service si mi-au dat etrierul jos. Placutele erau OK, l-au pus la loc iar haraiala a disparut. A doua oara am mers ceva vreme asa, pana a disparut zgomotul respectiv stiind ca placutele sunt bune. Cred ca cel mai bine e sa fie dat etrierul jos ca sa nu se frece discul aiurea. Nu cred ca s-au dus placutele la cati km. ai. Bafta!

Cornel Cornea
Posts: 21
Joined: 21 Jun 2012, 18:56
Auto:

Re: placute frana new sportage

Post by Cornel Cornea »

M-am uitat la placute mai cu atentie si par a fi tocite. Oricum voi da rotile jos pentru a fi sigur de unde este problema. Voi scrie despre ce v-a fi vorba .Multumiri pentru raspunsuri.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: placute frana new sportage

Post by eugenflorinmanea »

E putin probabil ca harsaitul sa fie de la placute prea tocite.Mai degraba s-ar auzi un tziuit ascutit- placutele au ceva metalic, un fel de senzor mecanic- ca sa se auda cand se tocesc.
Mai degraba e de la faptul ca iarna mai ales cand e umezeala mare, discurile prind o pojghita de rugina atunci cand masina nu e folosita cateva zile sau chiar peste noapte. Ai fost atent- nu cumva harsaitul dispare dupa cateva frane/ cativa kilometri?
A mea acum iarna dupa fiecare noapte la primele frane se aude harsaind. Ce e drept cand era noua masina nu facea asa decat dc o lasam cateva zile bune...dar acum dupa 4 ani juma vad ca se aude in fiecare dimineata.
SAAB 9-5

Cornel Cornea
Posts: 21
Joined: 21 Jun 2012, 18:56
Auto:

Re: placute frana new sportage

Post by Cornel Cornea »

Am schimbat placutele si am constatat ca erau tocite foarte rau,una chiar a zgariat discul de frana! Am sunat la baneasa ca sa stiu ce fel deplacute pun ei pe masini si bineinteles ca pun ORIGINALE.Bineinteles ca si pe ele aveau poansonat logoul kia-hyunday.Cu ocazia asta am montat eu niste brembo.Sa vedem cat tin acestea.La MIT MOTORS BANEASA pret cu manopera 500 ron,brembo214ron. Mai vorbim.Salut.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: placute frana new sportage

Post by b76bgaarh »

f ciudat

la 27000km am 8 mm si 6 mm ramase la placute. sigur nu a fost infranata roata?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: placute frana new sportage

Post by nedan »

Conteaza si stilul de condus. De curiozitate, ce consum ai?
Sportage III 1.7DSL 2011

Cornel Cornea
Posts: 21
Joined: 21 Jun 2012, 18:56
Auto:

Re: placute frana new sportage

Post by Cornel Cornea »

Consumul meu este de 10.5-11.5 in oras ,dar masina este 2.0A/T,184cp roti 18si drumuri la munte cateva.Concediul prin tara, pe la Viseu,Bicaz,iar pe valea prahovei ce sa va spun?Cred ca daca in mod normal se duceau pe la 30000-35000,eu zic ca este bine.Masina este deosebita ca design dar mai este de umblat la ea.Corect ca nu gasesti la banii astia ceva aemanator ,nici la optionale,nici la design nici la pret.Ix35 dotata ca amea sare de 32,33de mii,Tiguan 35 si este una din cele mai urate masini,Yeti nu intra in discutie,X3 este o strutocamila hidoasa.Ar mai fi honda ,dar este scumpa.Asta este. Dar sa stiti ca lumea intoarce capul dupa un new sportage,iar mai nou dupa kia.Oricum amatorilor de new sportage le recomand cutia manuala.Eu am automata si m-am convins ca nu este pentru soferi ci pentru ceilalti.

User avatar
marku_trd
Posts: 26
Joined: 11 Dec 2011, 19:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: placute frana new sportage

Post by marku_trd »

Te contrazic cu mare convingere legat de cutia automata! Si a mea este automata si sunt extraordinar de multumit de ea! Si eu mai merg tare din cand in cand si ma multumeste cutia pe deplin. Si dupa aproape un an de mers cu ea ma mai trezesc laudand in primul rand cutia. Este mult mai comoda si daca te dai la ea eu zic ca reactioneaza corect. Mi se pare o prostie sa iei masina asta cu cutie manuala! Sa stii ca ma consider sofer si cu cutie automata. Sa nu mai zic ca Romania nu se poate considera o tara in care ai putea merge undeva ca pe circuit sau sa mai faci liniute cu alti soferi lipsiti de minte. Aleg oricand confortul dat de cutia automata.
Just my 2 cents :wink:
[b]KIA Sportage 2012, 2.0 DSL AT, 184Cp, Premium, Sand Track[/b]
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=11296

User avatar
Puffy
Posts: 80
Joined: 27 May 2011, 15:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: placute frana new sportage

Post by Puffy »

marku_trd wrote:Te contrazic cu mare convingere legat de cutia automata! Si a mea este automata si sunt extraordinar de multumit de ea! Si eu mai merg tare din cand in cand si ma multumeste cutia pe deplin. Si dupa aproape un an de mers cu ea ma mai trezesc laudand in primul rand cutia. Este mult mai comoda si daca te dai la ea eu zic ca reactioneaza corect. Mi se pare o prostie sa iei masina asta cu cutie manuala! Sa stii ca ma consider sofer si cu cutie automata. Sa nu mai zic ca Romania nu se poate considera o tara in care ai putea merge undeva ca pe circuit sau sa mai faci liniute cu alti soferi lipsiti de minte. Aleg oricand confortul dat de cutia automata.
Just my 2 cents :wink:

Legat de cutia manuala sau automata, asta tine de fiecare, de ce isi doreste fiecare unii vor automata si unii vor manuala. De exemplu mie imi place mai mult manuala decat automata, desi am mers si cu automata. Deci pot sa zic si eu "mi se pare o prostie sa iei masina asta cu cutie automata" :D
[color=#000000]KIA SPORTAGE 2.0 CRdi 4x4 2011 Casa White[/color]

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: placute frana new sportage

Post by quelloo »

marku_trd wrote: Este mult mai comoda si daca te dai la ea eu zic ca reactioneaza corect. Sa stii ca ma consider sofer si cu cutie automata. Sa nu mai zic ca Romania nu se poate considera o tara in care ai putea merge undeva ca pe circuit sau sa mai faci liniute cu alti soferi lipsiti de minte. Aleg oricand confortul dat de cutia automata.
Just my 2 cents :wink:
astea invalideaza afirmatia de a fi "sofer"... poate doar conducator auto... nimic nu se compara cu manuala la senzatia de "sofat" nici macar DSG-ul (nu ma refer la rapiditate si finete - aici DSG-ul e mai rapid... dar nu e "sofat" )

Just my 2 cents
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”