SCUT METALIC NOUL SPORTAGE

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
manick69
Posts: 80
Joined: 02 Feb 2013, 17:37
Auto: kia sportage 2,0 crdi 4x4
Location: craiova
Contact:

SCUT METALIC NOUL SPORTAGE

Post by manick69 »

Daca a montat cineva un scut metalic in locul celui de plastic pe noul Sportage il rog sa dea amanunte privind achizitionarea si montarea.
Din pacate eu am incercat acest sport si nu prea mi-a iesit,in sensul ca
1. scutul foarte solid de altfel(dar si foarte greu) si achizitionat de la niste baieti care vand scuturi metalice pentru toate modelele de masini nu s-a potrivit pe gaurile lasate dupa demontarea scutului de plastic,asa incat a trebuit sa il returnez.Baietii ma asigurasera ca scutul se potriveste la perfectie pe masina.
2. nu am idee cum s-ar putea prinde acest scut pe masina vand in vedere greutatea de cca.13 kg ,tinand cont ca doar prinderile din spate se realizeaza cu suruburi metalice,restul fiind plasticuri din acelea care la o greutate sau la un soc luat in caroserie se pot desprinde.(desi chitul de instalare contine suruburi metalice ptr. toate prinderile)
De precizat ca instalarea s-a incercat intr-un atelier mecanic,de persoane care chiar se pricepeau la asa ceva.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: SCUT METALIC NOUL SPORTAGE

Post by chinezu81 »

13 kg ? cam mult pentru un scut... eu ti-as recomanda sa te gandesti mai bine...numai gandeste-te ca pui o greutate permanenta in plus pe masina, eu zic ca asta se va resimti in tot ansamblul de suspensii fata si nu am idee cum ar putea sa le influenteze. masina a fost proiectata pentru o anumita greutate maxima, ai vazut ca pana si usile sunt foarte usoare. Daca nu mergi pe coclauri cu ea, lucru nerecomandat de altfel, pentru ca nu e o masina de off-road in primul rand nu ai de ce sa iti montezi ditai scutul sub masina.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: SCUT METALIC NOUL SPORTAGE

Post by chinezu81 »

Vezi ca au bagat in lista de aceesorii scutul.

manick69
Posts: 80
Joined: 02 Feb 2013, 17:37
Auto: kia sportage 2,0 crdi 4x4
Location: craiova
Contact:

Re: SCUT METALIC NOUL SPORTAGE

Post by manick69 »

Montat scut metalic la Kia Baneasa ,achizitionat de la ei.Totul in regula.Masina se comporta ca si inainte si nu am observat cresteri ale consumului de carburant sau alte comportamente anormale la viteze mari sau mai mici.Singura problema este la revizie ca dureaza mai mult la schimbul de ulei si filtru ,pentru ca e mai greu putin sa scoti hardughia din suruburi decat un scut de plastic.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: SCUT METALIC NOUL SPORTAGE

Post by default »

Mda...nu ai observat cresteri de consum, zici? Pai cate kg are scutul nou metalic. Orice kg pe masina conteaza, sa stii. Putin, dar conteaza! :!:
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: SCUT METALIC NOUL SPORTAGE

Post by b76bgaarh »

hau maci fu scutul? ca ma bate si pe mine un gand.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Danthor
Posts: 12
Joined: 09 Aug 2016, 15:19
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: SCUT METALIC NOUL SPORTAGE

Post by Danthor »

Salut!
Dar pretul unui scut din plastic, aveti idee cat este? Atat pentru fata cat si pentru spate.
Tot in ideea de a nu ingreuna masina, as vrea sa imi pun din plastic doar pentru ca imi place mult ca ornament. Ar arata mult mai bine masina.
Multumesc!

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: SCUT METALIC NOUL SPORTAGE

Post by quelloo »

cred ca tu te gandesti la difuzor de aer nu la scut, ca p-ala nu o sa-l vezi (decat de sub masina)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: SCUT METALIC NOUL SPORTAGE

Post by Flavyus »

Eu zic ca asta e the real deal:
https://taubenreuther-romania.ro/scutur ... tectie-eu/
http://www.sgs4x4.de/structure_default/ ... &Z4=160728

Scut motor+ cutie (166 eur) si scut diferential (136 eur), otel, facut in Germania, arata beton.
Preturile mi se par ok, am gasit scut otel fabricat in RO la 650 RON.

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: SCUT METALIC NOUL SPORTAGE

Post by godoroja »

manick69 wrote:Montat scut metalic la Kia Baneasa ,achizitionat de la ei.Totul in regula.Masina se comporta ca si inainte si nu am observat cresteri ale consumului de carburant sau alte comportamente anormale la viteze mari sau mai mici.Singura problema este la revizie ca dureaza mai mult la schimbul de ulei si filtru ,pentru ca e mai greu putin sa scoti hardughia din suruburi decat un scut de plastic.
Cat a fost scutul si cat montajul?
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”