Pliere oglinzi electrice la incuiat si geamuri auto up/down

Cum se rezolvă diverse probleme
surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by surfer »

Da, s-a mai exprimat aceeasi dezamagire si de catre alti colegi, intr-un alt topic (nu am cautat acum link, dar era legat fix de subiectul automatizare geamuri).
Nu exista nicio optiune de a avea nici macar geamul pasager automat, asa ca nu stiu la ce se refera ce ai vazut tu in lista de optiune. :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by Flavyus »

In lista de optiuni e varianta cu senzori pt geamul dreapta fata, sa nu iti prinda mana sau gatul. Soferul deja are.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by surfer »

Pot presupune ca senzorul acela este pentru atunci cand ramane butonul cumva blocat pe ridicare geam. Altfel, coborare/ridicare automata sigur nu exista (bine ar fi sa fi bagat pe modelul 2017, dar pe al meu, luat in Noiembrie, nu era).
Am atasat o poza cu lista de optionale disponibile pentru GT Line, si nu apare nimic legat de geam pasager.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: termen de livrare depasit

Post by Fantomel »

@surfer am gasit si celelalte posturi ( easy search dupa geamuri la sportage) dar nu spune nimic concret , oricum sunt de parere cum spun si multi alti ca alarma sigur suporta treaba asta dar nu o activeaza ei , probabil din nush ce regula impusa de producator
exista optiunea dar oricum nu inteleg cum poti sa iti prinzi capul sau mana daca nu este auto :) , na poate doar daca esti masochist
edit : lista de optiuni acum https://drive.google.com/open?id=1R2K18 ... bznL1YiXXQ - la 14 ai optiunea asta

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by surfer »

Asa se explica, pe modelul 2017, pe langa Android auto, au pus si la geam pasager urcare/coborare automata (la asta se refera senzorul). Vad ca au pus si roata de rezerva cu dimensiuni reduse ca optional, desi eu o am standard.
Ce sa zic, felicitari voua, noii posesori :)
Cat despre alarma din promotia lor, mie mi s-a spus ca nu are modul de automatizare geamuri. Daca aflati noutati, pls share. :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: termen de livrare depasit

Post by Flavyus »

La prezentarea masinii din showroom, recent la Autonet, retin ca geamurile aveau inchidere/ deschidere automata, cu impuls, macar pe fata.
Nu vorbesc de deschidere/ inchidere din cheie/ telecomanda.

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: Pliere oglinzi electrice la incuiat si geamuri auto up/d

Post by godoroja »

Confirm, eu am auto la geam.
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: Pliere oglinzi electrice la incuiat si geamuri auto up/d

Post by Fantomel »

mi-au spus ca se poate face sa se deschida din telecomanda, cu un modul , da doar ala de la sofer cu auto :) ceea ce mi se pare putin aberant , de parca restu nu sunt electrice si nu e ca si cum faci auto up/down la geam cand il deschizi din telecomanda se dechide cat ti tu apasat si aia e... (cel putin asa e la golf)

znx2timi
Posts: 11
Joined: 06 Dec 2016, 03:18
Auto: kia

Re: Pliere oglinzi electrice la incuiat si geamuri auto up/d

Post by znx2timi »

La Megane am alarma (aftermarket) care se activeaza cand inchiderea centralizata primeste semnal de blocare a usilor, din card-ul de acces renault (alarma nu are telecomanda speciala si nu comunica cu calculatorul masinii). de asemenea daca armarea/alarma primeste doua impusuri, adica apesi de doua ori pe butonul de blocare a usilor, geamurile se ridica automat.
Modulele auto window fac acelasi lucru primesc semnal/e cand se dez/armeaza inchiderea usilor.
Pentru folosirea modulului si prin actionarea individuala a geamurilor din interior, este nevoie si de inlocuirea butoanelor, cu butoane cu 2 trepte ... adica vreo 6 bucati.
E cea mai neintruziva metoda de a controla inchiderea geamurilor post-vanzare, modificarile facandu-se in mare parte in usa soferului in functie de schema electrica a masinii

partea cea mai nasoala e ca se lasa cu taiere de cabluri... adio garantie, mai ales ca modulele sunt chinezarii (nu stiu cat de receptivi sunt cei de la kia)

alarma a fost pusa in reprezentanta de dealer renault, iar legaturile electrice par o gluma proasta - cablurile care au fost taiate care mai lung care mai scurt, semi-conectate, semi-izolate si indesate inapoi pe unde au mai avut loc, senzorul de soc atarna sublim in bataia vantului.
din fericire fata de alarma la care conexiunile (interventiile pe fir) sunt mai numeroase avand in vedere ca are si senzori in fiecare usa, haion, capota + senzori volumetrici + imobilizator + goarna in compartimentul motor + senzor de soc + alimentare separata + risc ca gaura efectiva prin care se face trecerea din compartimentul motor in habitaclu cu cablurile sa nu fie etansata corespunzator (umezeala, praf, miros de esapament)... la modulul de geamuri e mai safe.

din cauza motivelor enumerate mai sus kia ezita sa monteze module geamuri/alarme after-market ... si cel mai simplu e sa monteze doar senzori de parcare o legatura la masa, una la bec masarier + cateva plastice demontate si puse la loc

ps: pe sportage am senzori de parcare after-market oferiti gratuit de kia, iar acum plasticul din interior de pe stalpul B - dreapta are un luft vizibil de 1-2 mm fata de cel de pe stanga.
Coincidenta :) pe acolo trece cablul de la modulul senzorilor de parcare, la display-ul de pe oglinda

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: Pliere oglinzi electrice la incuiat si geamuri auto up/d

Post by Fantomel »

A incercat cineva , si-a pus cineva , s-a interesat cineva pe undeva daca se poate pune in telecomanda deschidere si inchidere a tuturor geamurilor ?

ovidiu.anica
Posts: 53
Joined: 26 Aug 2016, 21:01
Auto: Kia Sportage GT Line 1.6 T-GDI

Re: Pliere oglinzi electrice la incuiat si geamuri auto up/d

Post by ovidiu.anica »

Salut,

Desi geamurile electrice fata cu impuls sunt trecute in lista de echipamente standard pt Sportage 2017, eu am aceasta functie doar la geamul soferului, nu si la cel al pasagerului. Se prea poate ca eu sa fi prins ceva cumva intre 2016 si 2017 pt ca am plasat comanda la sfarsit de 2016, dar masina a fost fabricata in ina 2017 si livrata la sf de februarie (echiparea este GT Line).

Mai sunt si alti posesori de Sportage in situatia de mai sus?


Merci,
Ovidiu

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Post by Flavyus »

Si eu, comanda in Ian si masina venita Mar. Dar scria clar pe lista de comanda doar la sofer.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: Pliere oglinzi electrice la incuiat si geamuri auto up/d

Post by Fantomel »

am inteles ca la comenzile din feb sau inceput sa fie la ambele .... oricum dealeri din romaina nu prea stiu sa iti spuna ce si cum sunt destul de slabi la aspectele astea mai de detaliu ...

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pliere oglinzi electrice la incuiat si geamuri auto up/d

Post by zombi »

ovidiu.anica wrote:Salut,

Desi geamurile electrice fata cu impuls sunt trecute in lista de echipamente standard pt Sportage 2017, eu am aceasta functie doar la geamul soferului, nu si la cel al pasagerului. Se prea poate ca eu sa fi prins ceva cumva intre 2016 si 2017 pt ca am plasat comanda la sfarsit de 2016, dar masina a fost fabricata in ina 2017 si livrata la sf de februarie (echiparea este GT Line).

Ovidiu
Salut,
incerca sa resetezi tinand ridicat de butonul cu pricina inca 5 secunde dupa ce geamul este complet ridicat. Apoi ar trebui sa functioneze.
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Pliere oglinzi electrice la incuiat si geamuri auto up/d

Post by aqua »

nu cred sa aiba si pasager, a mea fabricatie feb. a venit fara impuls pasager si in fisa scria ca geamul pasager este optiune separata
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”