Cum conducem corect 7DCT?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Faust »

Am citit pe grupul fb Kia că după soft nou la cutie.... nu s-au rezolvat problemele, deci frecție cu noul soft.
Eu am spus de multe ori pe aici cât și pe grupul fb că la un moment dat nu se vor mai schimba pe garanție ambreiajele, chiar dacă mașina este în garanție, schimbă un rand, două, cred că la maxim 50...60000km, dar dacă se duc discurile de ambreiaj la 90000km...... cred că trebuie să bagi mâna în buzunar, ca fapt divers, puteți verifica asta, în caietul service scrie că ambreiajele sunt consumabile.
Pe acest forum și grupul fb credeți că sunt sau citesc toți deținătorii de Kia? Sigur nu! Deci faza cu "5 nemulțumiți" nu este reală, în schimb este reală ipocrizia unora care nu recunosc că 7DCT are o problemă reala.
Prietenul care a vândut Sportage după un rulaj de 29000km este foarte mulțumit de noul Sportage cu "mestecău" și 6MT, zice că este altă viață și și-a luat un stres de pe cap.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Fraierica »

Nu cred ca e vorba de ipocrizie ci despre faptul ca au dat poate banii stransi in multi ani pe o masina care e criticata si nu pot sa accepte ca un producator si-a batut joc de ei in modul asta.
Multi chiar foarte multi nu au nici macar 20k km cu masinile astea prin urmare inca nu au probleme.
Cu siguranta si cei ce cumpara azi in prostie noile Tucson cu 7dct se vor plange aici sau pe forumul Hyundai.

Ma intristeaza oarecum cand vad postari pe FB de la oameni ok care se bucura ca au prins reducere mare la Sportage si vad acel 7dct in lista de optiuni 😒.

Wdfty
Posts: 16
Joined: 21 Feb 2020, 14:40
Auto: Sportage
Location: București

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Wdfty »

Faust nu înțeleg de ce tot comentezi pe tema 7dct și ești așa de supărat când tu ai de fapt mt. Am înțeles că prietenul ăla al tau e baza părerilor vehemente dar eu zic sa vorbim din proprie experiență și atât. Lasă l să și facă cont și să se împrietenească cu Fraierica.
Cat despre postările dânsului, numai de bine, le recunosc fara sa mă uit cine a postat, la fel cum recunosc discursul unui fanatic pe siteurile de stiri. Deja mă întreb dacă problema e doar la cutia 7dct...toată ziua repeti aceleași texte, cică să știe lumea domne sa se ferească, atât de mult ne vrei binele:))
Vinde o omule că tot vorbești de devalorizare peste tot și scoate acum cât poți pe ea. Ce tot aștepți ? Schimbul 2 de ambreiaje ?
Sunteți penibili.
Înțeleg să se plângă oamenii care chiar conduc mașinile astea iar daca au probleme le relatează, cum și dacă le au rezolvat, dar nu o țin la infinit cu aceleași texte. Mai baga și tu ceva nou...daca nu ai, stai pe tușă. Tu tot cu fitilul aprins ești deși probleme nu ai, cu mașina.

Iar ca să zic și ceva ontopic: o singura dată s a întâmplat să nu cupleze treapta 3 și să se tureze in gol, dar după ce am ridicat piciorul de pe pedala și am apăsat iar a fost ok.

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Fraierica »

Nu am patit ever sa nu cupleze viteza. Cu vechiul ambreiaj aveam probleme la plecarea de pe loc si la mers incet bara la bara. Dupa ce trecea de a 2-a mergea perfect.
Treaba asta cu turatu in gol e ciudata mai ales ca ai putini km. Daca erai intr-o depasire si se tura in gol asa nu erai asa linistit :shock:

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by tomavlad1 »

Turatul in gol se intampla când apeși accelerația apoi frânezi, apoi iar accelerezi. Dacă faci acest lucru cu o anumita intensitate ai șanse sa declupleze. Toate se intampla în general la viteza relativ mica. Sincer mie mi s-a întâmplat numai în prima sau a doua. Dar am a învățat sa nu mai fac indecizia descrisa si nu mai am probleme.

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


Wdfty
Posts: 16
Joined: 21 Feb 2020, 14:40
Auto: Sportage
Location: București

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Wdfty »

Nu mai știu exact situația, a fost fix după ce am ieșit pe poarta, de la prima revizie.

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by somax »

Am schimbat ambreiajele, merge mai bine dar nu perfect. Chiar si dupa 10 min de mers in oras, uneori se simt tremuraturi foarte usoare la plecarea de pe loc. Le simte și pasagerul nu doar soferul, daca e atent. Noul soft imi pare la fel de prost cel putin, pt gestionarea traficului bara la bara.cu mechea masina luata sh, am facut peste 150 000km, si 10 ani de București, fara sa schimb ambreiajul. In caz ca va ganditi ca se uzează de la stilul de condus, am avut un stil cat mai liniștit, dar nu a contat. Un an de bucuresti le mananca. Asta cu mers 10 km pe zi. Daca faci taxi uber etc, cred ca cedeaza in prima luna.

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by somax »

Mai menționez ca am condus peste 50 de masini si vreo 25 de ani cutii manuale, si cateva dublu ambreiaj si cu convertizor. Deci nu e de la lipsa de experiență sau stil. E de la trafic si material prost, soft cutie prost setat. La masini vechi puteam schimba treptele superioare fara sa apas ambreiajul, ca simteam unde e punctul de turatie unde e sincronizat motorul cu cutia.

NemeSys
Posts: 122
Joined: 19 Dec 2009, 09:28
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by NemeSys »

Salutare! Poate aveți idee cu ce modificări la motor și/sau cutie vine acest soft nou? :roll:

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Faust »

Wdfty
Ceva nou..... mașina a fost vândută la doar 29000km, după schimbarea ambreiajelor, acum are una identică cu a mea.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Wdfty
Posts: 16
Joined: 21 Feb 2020, 14:40
Auto: Sportage
Location: București

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Wdfty »

Nu am înțeles daca există și o întrebare în ce ai spus acolo.
In schimb ai repetat de n ori peste tot pe unde ai apucat că a vândut ăla mașina și e cel mai fericit😁
Nu mă interesează, nu despre asta vorbim aici.

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by psvkia »

Salut !

Kia recunoaste ca 7 DCT are probleme ....
https://www.kia.com/ph/util/news.detail ... ticleNo=75

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by quelloo »

unde vezi tu asta in link-ul dat?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

ciprinho
Posts: 40
Joined: 10 Jul 2018, 08:48
Auto: Sportage 19
Location: Timisoara

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by ciprinho »

tu vezi ce vrei tu sa vezi presupun psvkia...


Post Reply

Return to “Tips & Tricks”