Cum conducem corect 7DCT?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by psvkia »

Probabil e si chestia cum le-o fi norocul unora ....

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by psvkia »

Dar sa dai ~30k € pe o masina in 2021 si sa iti spuna producatorul sa stai putin pe dreapta pina se raceste .... parca suna a filmele cu Stan & Oliver cu primul Ford .....

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by quelloo »

aia e tehnologia. nu te-ai uitat inainte sa cumperi? ai luat cartofi din piata?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

m4rius
Posts: 231
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by m4rius »

quelloo wrote:aia e tehnologia. nu te-ai uitat inainte sa cumperi? ai luat cartofi din piata?
Și la cartofi te uiți înainte sa ii cumperi

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

mesmer88
Posts: 59
Joined: 19 Feb 2017, 19:38
Auto: Kia

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by mesmer88 »

La grupul VAG poti sa dai si 100k eur si iti apare mesaj in bord "please top up with 1L of oil"

User avatar
razvanx
Posts: 6
Joined: 30 Nov 2021, 11:49
Auto: B01ASD
Location: Buc.

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by razvanx »

Acum rasfoind topicul acesta pe cine sa cred? Se mai merita sa iau in considerare 7DCT pt viitorul Sportage sau e mai safe sa merg pe manuala?
Sportage 2022 1.6TGDI

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by bondalicir »

Fa ce ți spune inima
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Alx03 »

Sunt persoane care sunt multumite de cutie, in timp ce altii...mai putin. Eu cred ca depinde foarte mult si de cum folosesti masina. Daca o vei folosi preponderent pe oras, cutia mai tinde sa aiba momente de indecizie, insa pe mine nu m-a lasat la greu pana acum, dar cu toate astea, categoric va patina ambreiajele mai des si mai mult. Daca o s-o folosesti pe extern peste 50% din situatii, acolo cutia se comporta chiar placut, dupa ce te obisnuiesti cu ea.
Ce pot spune eu, din experienta de pana acum, e ca nu as mai alege 7DCT inca o data, pentru peste 50% drumuri in oras. As merge pe o automata clasica, CVT sau cel putin un DCT umed.

User avatar
razvanx
Posts: 6
Joined: 30 Nov 2021, 11:49
Auto: B01ASD
Location: Buc.

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by razvanx »

Multumesc pentru raspunsuri!

Sa inteleg ca 7DCT-ului nu-i prea place aglomeratia si traficul preponderent urban. In principiu o voi folosi 80-90% la drumuri intinse, unde bag de seama ca te scapa de niste griji.
Sportage 2022 1.6TGDI

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Alx03 »

Da, nu prea a fost conceput pentru aglomeratia pe care o avem in unele din marile orase. Se descurca, dar mi se pare ca cere obisnuinta si e un risc de uzura prematura. In trafic normal si in afara, n-ai nicio problema, acolo e in elementul ei, zic eu. Dar neaparat du-te si fa un test drive inainte de orice.

tyut
Posts: 52
Joined: 29 Sep 2018, 16:58
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT
Location: botosani

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by tyut »

Eu unul recomand ,cam la 55,000 km ,fara probleme cam 30 % oras si 70 % afara , f faina in afara intradevar uneori indecisa in trafic aglomerat dar nu deranjant ,in rest sincer pentru moment foarte incantat .

User avatar
Smug
Posts: 67
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Smug »

Eu eram impotriva motoarelor diesel, sotia si-a dorit kia sportage 4 (mi-a placut si mie evident, dar decizia a fost intre tucson, cx-5 sau tiguan). Celor din urma le lipseau anumite dotari pe care le voiam, cum ar fi panoramic, scaune ventilate, plus ca erau mult mai scumpe) asa ca am facut un compromis si am luat gt line 2l diesel 185cp automata 4wd, panoramic, ventilatie, unghi mort, frana electronica si toate alea.
Totul din cauza a ceea ce am citit despre DCT-ul celor de la hyundai-kia si anume ca are probleme cu supraincalzirea din cauza ca e uscat si smuceste.
Norocul nostru e ca pentru noile modele si-au dezvoltat propriul DCT umed in 8 trepte, cel putin asa am citit, au vazut ca e pacatoasa si au scos-o/updatatat-o cu model umed.

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Alx03 »

Nu m-am prea uitat la alte modele, dar cel putin pe Sportage-ul nou, la fel cum e si pe Tucson-ul nou, e tot cam acelasi 7DCT uscat, de care prin review-uri cam tot asta aud: it's not great. Nu neaparat pentru ca s-ar supraincalzi sau altele, ca nu prea am auzit de situatii din astea, dar pare cu o generatie in urma fata de concurenta, din punct de vedere al consistentei, vitezei de raspuns si comportamentului in trafic. Dar parerile sunt impartite si aici, cum ziceam, e foarte relativ si depinde de conditii. Dupa cum am zis, si eu am situatii cand sunt foarte multumit, dar in altele, prefer sa o pun in sport sau s-o trec in manual.

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Megahertz »

Salut. Sper sa ajute... min 13:38
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Alx03 »

Mi se pare cam ...subiectiv tot ce a mentionat. Stiu ca e bine te bazezi pe simturi legat de unele aspecte la o masina, dar in cazul altora, recomandarea producatorilor mi se pare esentiala. S-a vorbit mult de hidramata si de trecerea acesteia in "N" la semafor - ei bine, din tot ce am citit anterior, pe langa faptul ca acest lucru n-o sa aduca niciun beneficiu pe termen lung, e posibil chiar sa cauzeze probleme, motiv pentru care din partea unora vine chiar ca o contrarecomandare.
Cat despre DCT-urile de la Kia-Hyundai, tot in video mentioneaza ca producatorul recomanda chiar in cartea de service scoaterea in "N" a cutiei - ceea ce eu inca n-am vazut in niciun manual pana acum - din tot ce stiu, povestea asta a inceput de la service-urile reprezentantelor, care o recomanda ca o metoda de precautie mai mult decat una avizata. Pe deasupra, eu nu cred ca mai sunt cutii moderne care sunt proiectate sa fie mutate in "N" la semafor. Daca ajungi undeva si ai de asteptat mai mult, o treci direct in "P" si gata.
A nu se interpreta gresit, urmaresc de ceva timp materialele de la Vlad si le apreciez, dar unele recomandari sunt in mare masura, dupa ureche.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”