Update Software/Android Auto/Car Play

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by akeem »

Nu cred ca e de la recunoasterea semnelor. N-am dat atentie recent dar am observat de-a lungul timpului ca --- apare atunci cand mergi printr-o zona nerecunoscuta de harta.
Atunci cand apare un semn de limitare viteza pe strada, camera o recunoaste si comuta in bord pe limita aceea de viteza, apoi, daca nu exista semnul cu "terminare restrictii", revine la ce are setat in navigatie pentru zona respectiva (nu stiu dupa cat timp sau cate sute de metri).
De aceea zic, data apare semnul de limita viteza pe strada, camera il recunoaste si se afiseaza in bord, apoi trece pe ---, inseamna ca recunoasterea functioneaza corect dar e o problema de localizare sau de harta.

Rollback nu cred ca merge, s-a discutat cand se plangea lumea de lenevirea cutiei dupa update (si eu am problema asta). Se pare ca softu ala are multe gâlme.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by alexcrist »

Așa e, (---) are un rost bine definit.

Însă ce se întâmplă e că uneori nu mai afișează date pe nicăieri. Nu e problemă de localizare, că harta și ghidarea funcționează. Nu e problemă date cartografice, că uneori (99% din timp, în cazul meu) funcționează, deci datele există. Și, deși restricțiile de pe semne sunt afișate chiar și-atunci când apare problema, spun unii pe forumuri străine că, dacă se dezactivează recunoașterea semnelor, atunci problema se rezolvă. Sistemul afișează doar datele cartografice, dar măcar le afișează. Deci undeva pare un conflict în ordinea datelor din sistem.

Dar degeaba ne dăm cu presupusul noi. :) Zice-se că problema e cunoscută și recunoscută, și zice-se va fi rezolvată acuș, în versiunea de aprilie.

Pentru rollback, oficial nu se poate. Dar au apărut niște hackuri să se poată aplica. Nu mi-am bătut capul să le înțeleg, că nu mi-am pus problema de rollback. Dar se găsesc pe forumuri.

Cât despre ce vorbești despre cutie, nu cred că e același lucru. Aici vorbim strict de softul din unitatea media. Ce ține de ECU/cutie/etc sunt lucruri diferite care se aplică doar în service.

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by bogdanescu03 »

Intrebare: cei care ati facut update si aveti probleme la recunoasterea semnelor - update-ul a fost facut in service sau prin aplicatia de pe PC?

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by alexcrist »

Eu l-am făcut acasă. Dar și în service e fix aceeași procedură cu fix același pachet. Nu sunt sigur, dar cred că și aplicația cu care descarcă e aceeași (doar că au cont dedicat de reprezentanță și au acces și la alte pachete, precum cele pentru sisteme fără navigație).

Hasos
Posts: 12
Joined: 18 Oct 2020, 20:39
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Hasos »

O sa ma uit si eu mai atent la afisarea semnelor sa vad daca imi arata sau nu. Eu am facut update acasa insa folosesc mai mult Waze.

COSTINMURGU
Posts: 16
Joined: 17 Aug 2020, 15:13
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by COSTINMURGU »

Salut,

Am si eu o intrebare daca ma poti ajuta, dupa ce ai facut back up, ai sters/formatat cardul sau ai copiat actualizarea peste versiunea veche ?

Multumesc !
Sportage 1.7 diesel 116cp

OvidiuM
Posts: 7
Joined: 15 Apr 2021, 10:07
Auto: Kia Sportage GT 184 AT AW
Location: Craiova

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by OvidiuM »

Si eu am facut acasa update, am mers la revizie si le-am zis ca am observat asta cu semnele. Mi-au zis ca nu se poate asa ceva, ca n-are legatura harta cu camera si ca nu am nici o eroare hardware pe masina. Eram sigur ca este de la update-ul facut, pentru fix din acel moment a inceput sa "uite" semnele, dar nu prea aveam ce face.
Oricum, si navigatia pare ca merge mai ciudatel. Mi se pare mai greu sa gasesc locatii. Nu o folosesc, nu ma deranjaza asa rau, dar asta am observat la prima utilizare.
Sper sa rezolve la urmatorul update!

Hasos
Posts: 12
Joined: 18 Oct 2020, 20:39
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Hasos »

Am urmarit si arata semne uneori in Bucuresti, rar. Insa cand am iesit pentru un drum Bucuresti-Brasov mi-a aratat semnele cu limitele de viteza peste tot. Nu imi dau seama daca e vreo problema sau asa e normal.

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by micosus »

A apărut azi un update aici
https://update.kia.com/EU/E1/updateGuide/01
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by alexcrist »

Atenție că deocamdată au lansat versiune nouă doar pentru unitățile Gen5 (unitățile de 8"), nu și Gen5W. În cazul Sportage, ar fi modelele până la MY20.

Versiunea nouă pentru Gen5W (unitățile de 10,25", pe Ceed, XCeed și noul Sportage) se mai lasă așteptată câteva zile...

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by micosus »

Nu stiu daca au fost probleme cu detectarea limitei de viteză pe noile versiuni? Eu sunt interesat in particular pentru ca am masina din 2017
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

Hasos
Posts: 12
Joined: 18 Oct 2020, 20:39
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Hasos »

La fel si eu tot 2017, sa vedem dupa urmatorul update daca se rezolva ceva

User avatar
georgepopoiu
Posts: 31
Joined: 12 Jan 2019, 17:56
Auto: Sportage 2.0 CRDI AWD 184 CP
Location: Romania

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by georgepopoiu »

Din pacate nu este niciun update, cel putin la Kia Gen1 ptr Sportage SL, sunt aceleasi versiuni ca cele din noiembrie 2021!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 2.0 CRDI MT AWD 184 CP 2013

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by bogdanescu03 »

Postez aici un link de pe forumul KIA din UK. Se pare ca s-a rezolvat problema cu indicarea limitei de viteza (sunt unele locuri unde nu apare dar din cate am inteles nu e problema de soft de la KIA si lipseste si la alte marci) https://www.kiaownersclub.co.uk/threads ... day.66639/

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by micosus »

Am upgradat in seara asta si pare rezolvata problema detectarii vitezei. In zonele unde disparea acum ramane din harta cred. Cand intru in parcarea subterană trece in (---) cea ce mi se pare corect dar prin oras e ok acum
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”