Update Software/Android Auto/Car Play

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Feanor
Posts: 1
Joined: 14 Jan 2024, 23:30
Auto: Xceed
Location: Romania

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Feanor »

Bună,

Am un Xceed din 2021, luat la mana a doua, cu navigație std 5w, cu ultimul update din 27.10.2022 și nu reușesc urmatoarele:

1. Sa creez cont pe aplicația kia connect - nu îmi trimit email cu codul de activare. Se intampla ceva cu ea?

2. Sa conectez prin android auto prin fir. Imi spune sa folosesc un fir compatibil. Am incercat toate firele posibile de usb c. Am un Samsung.

Singura conectivitate pe care o am este cu Bluetooth pentru muzica.

Fac eu ceva gresit?

Multumesc

User avatar
mese1000
Posts: 28
Joined: 04 Oct 2023, 22:51
Auto: Sportage 4, 2.0, 8AT, MHEV
Location: ...

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by mese1000 »

Te pot ajuta cu sfat la conectare.
Trebuie să cumperi un cablu de calitate. Și eu am avut prb cu ceva cabluri până am găsit unul compatibil. Trebuie să încerci.

Ariyan77
Posts: 1
Joined: 24 Jan 2024, 10:42
Auto: BMW X6
Location: usa

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Ariyan77 »

If they have thoroughly examined the software and you're still unable to access that menu, it presents a distinct issue. However, the hardware aspect is in place, suggesting it should function theoretically. Another consideration is the absence of factory-installed navigation. If you opted for integrated navigation, it appears to be non-functional.











instaup

fmstanciu
Posts: 6
Joined: 15 May 2021, 22:39
Auto: Kia sportage
Location: Romania

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by fmstanciu »

Vă salut! Am o kia sportage 2016 cu versiunea de mai jos. Nu are android auto. Se poate face ceva în sensul acesta? Dacă da, vă rog să mă ajutați cu pașii ce trebuie urmați.
Mulțumesc mult!
Software ver: QL. EU. SOP. 20.178
Firmware ver: QL. EU. SOP. 20.130
Navi app ver: QL. EU. SOP. 10.49. 55
Map ver: EUR. 10.48.54. 001.001.(DD2)

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by alexcrist »

Te duci aici: https://update.kia.com/EU/RO/navigationUpdate
și urmezi pașii.

Gabrielrosu76
Posts: 2
Joined: 09 Oct 2023, 22:35
Auto: Kia sportage
Location: Comanesti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Gabrielrosu76 »

Am un automobil Sportage 2023 și a apărut un update l-am făcut după care in aplicația kia Conect Store a apărut mesajul că am alt update dar trebuie plătit 450 lei. Automobilul e nou în garanție. A mai primit cineva acest mesaj? A facut updateul? Ce contine updateul? Merită?Automobilul e benzină,cutie manuală,mildhibrid. Mulțumesc

Trimis de pe al meu CPH2573 folosind Tapatalk


Dinu01
Posts: 15
Joined: 12 Feb 2022, 14:41
Auto: Kia Sportage 2022 HEV
Location: Timisoara

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Dinu01 »

Salutare,
Nu este obligatoriu sa platiti cei 450 Ron, doar in cazul in care doriti sa faceti actualizarea softului prin OTA, il puteti face manual gratis.
Am primit acelasi mesaj, din pacate doar primele 2 actualizari sunt gratis prin OTA, dupa care trebuie sa platim 450Ron pentru 2 actualizari...

Gabrielrosu76
Posts: 2
Joined: 09 Oct 2023, 22:35
Auto: Kia sportage
Location: Comanesti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Gabrielrosu76 »

Buna ziua Gabriel

Mulțumim că ne-ați contactat.

Am verificat solicitarea dumneavoastră și dorim să vă informăm că e-mailul pe care l-ați primit se referă la actualizările wireless. Aveți 2 actualizări OTA gratuite pentru Hărți și Infotainment. Dacă doriți să continuați să utilizați această formă de actualizare, le puteți achiziționa din Magazinul Kia Connect. In aceeaşi măsură actualizările manuale sunt gratuite timp de 7 ani și pot fi efectuate pe acest site web: https://update.kia.com/EU/E2/Main sau vizitând distribuitorul.

Vă mulțumim anticipat pentru înțelegere și vă stăm întotdeauna la dispoziție pentru orice întrebări suplimentare pe care le aveți.

Vă dorim o zi plăcută.

Cu stima
Am primit răspuns de la Kia

Trimis de pe al meu CPH2573 folosind Tapatalk


Ghiban Arthur Viorel
Posts: 3
Joined: 21 Mar 2024, 12:30
Auto: Kia Sportage 2017 Gt
Location: Bucuresti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Ghiban Arthur Viorel »

Va salut! Sunt nou pe aici
Detin un ks 2017 Gt si am o intrebare:
Navigatie mea are android auto dar am vrut sa o schimb cu una tot oem dar mai mare ca ecran
Am gasit o navigatie de pe o ks gt 2019 doar ca atunci cand o montez(toate cablurile se potrivesc perfect) imi preia toate functiile posibile de pe masina dar sunetul nu...
Exista oare ceva de facut in aceasta privinta sau pur si simplu vorbim de nepotrivire..
Daca ma puteti ajuta cu un sfat
Va multumesc :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
mese1000
Posts: 28
Joined: 04 Oct 2023, 22:51
Auto: Sportage 4, 2.0, 8AT, MHEV
Location: ...

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by mese1000 »

Salut

Cred că este vorba de sistemele diferite de sunet. JBL din câte am citit are specificații diferite față de nonJBL.

Ghiban Arthur Viorel
Posts: 3
Joined: 21 Mar 2024, 12:30
Auto: Kia Sportage 2017 Gt
Location: Bucuresti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Ghiban Arthur Viorel »

Am fost la cativa "oameni priceputi in navigatii china" si nu stiu ce imi spuneau de amplificarea sunetului dar nici nu intrau mai mult in subiect...
Vorba lor: daca aveai bmw, te rezolva un baiat:))

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Nesta3 »

Chiar dacă s-au potrivit mufele, e posibil ca pin-ul de la sunet să fie poziționat diferit în mufa mama fără de mufa unității.
Îți trebuie diagrama unității ca să vezi exact poziționarea pe pini/intrari.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Ghiban Arthur Viorel
Posts: 3
Joined: 21 Mar 2024, 12:30
Auto: Kia Sportage 2017 Gt
Location: Bucuresti

Re: Update Software/Android Auto/Car Play

Post by Ghiban Arthur Viorel »

Multumesc pt raspunsuri! Nu am gasit o rezolvare, probabil navigatia noua de pe ks 2019 nu are amplificator direct instalat in ea iar sunetul produs de ea nu este destul de puternic pt a mi activa boxele..
Inca ma gandesc daca exista o solutie
Din ce am gasit intre timp, cam toate navigatiile s ar potrivi de la o maidna la alta

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”