Problema fara rezolvare - inchidere geamuri la armare

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Problema fara rezolvare - inchidere geamuri la armare

Post by motanul »

Mama a cumparat de curând o kia Sportage III. Am solicitat ca alarma care se monteaza pe masina sa inchida orice geam lasat deschis când armez. Am primit raspuns ca nu se poate.

Am mai patit asa ceva doar la o masina Japoneza Suzuki(si acolo au spus acelasi lucru la reprezentanta si eu mi-am montat in alta parte alarma care sa inchida geamurile - si acolo s-au mirat multi pe forum ca toti stiau ca nu se poate). Cu multe pretentii ca nu doar geamurile ma deranjau (adica sa mearga prin cheia masinii, sa fie plug and play pe can - bus, sa inchida geamurile, sa blocheze usile când plec de pe loc, etc). Pe restul masinilor am din 2001 aceasta optiune (fie e o optiune in calculatorul de confort al masinii, fie se poate face din alarma).

De ce se incapataneaza sa produca in 2017 o masina atat de scumpa cu optiuni atat de proaste de confort si de ce se incapataneaza sa puna o alarma care are optiunea de inchis geamurile - dar nu vor sa o foloseasca ca nu ii lasa producatorul? [-X

Eu am intrebat la un montator de alarme si pe acest model de masina pot monta o alarma care sa inchida geamurile. Tehnic se poate foarte usor. Pe Suzuki am alarma de 5 ani deja ca e masina din 2011. Si merge ceas... Adica tehnic nu pateste masina nimic.

Parca ar castiga ceva daca fac o masina mai proasta comparativ cu ce ofera concurenta in materie de confort...
Eu nu inteleg aceasta atitudine si nici ce castiga din ea. :?
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Problema fara rezolvare - inchidere geamuri la armare

Post by surfer »

Te inteleg perfect. Am avut aceeasi surpriza neplacuta sa aflu ca noul Sportage (IV), are inchidere automata doar la geamul soferului. Indiferent de echiparea aleasa.
Asta desi la Ceed-ul din 2008 toate cele 4 geamuri au inchidere automata.

Mi se pare si mie un mare minus, si sper sa fie doar o "scapare" din partea inginerilor. Altfel nu imi explic, nici din punct de vedere al costurilor de fabricatie, nici al marketingului, confortului, sau orice altceva.

Sunt pe net (ebay) cateva optiuni de remediere (module de automatizare), dar bineinteles, montarea lor duce la pierderea garantiei...

Este un minus, dar m-am impacat cu ideea bucurandu-ma de celelalte beneficii oferite de masina. Si totusi, ramane un minus.

Sper sa poti trece si tu peste acest inconvenient si sa te bucuri de masina, fiindca merita!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Problema fara rezolvare - inchidere geamuri la armare

Post by b76bgaarh »

care concurenta ofera mai mult in aceeasi bani?

reno/nissan nu ofera decat la fel ca sportage, restul sunt din alta gama de pret.

Bafta.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Re: Problema fara rezolvare - inchidere geamuri la armare

Post by motanul »

surfer wrote: Sunt pe net (ebay) cateva optiuni de remediere (module de automatizare), dar bineinteles, montarea lor duce la pierderea garantiei...
Nu e cine stie ce filozofie (exista alarme care au functia de ridicare geamuri la armare direct din unitatea centrala a alarmei si altele care au separat modul de ridicare geamuri. 90% din alarme au asa ceva.

Nu as baga mana in foc ca pierd garantia. E o directiva Europeana - Pana acum aveau monopol toti dealerii si isi bateau joc de clienti cum doreau muschii lor. Acum inteorie poti sa faci reviziile si in alta parte daca respecti mai multe cerinte cumulativ.
Daca service-ul in care montez alarma e autorizat RAR pe marca respectiva (Kia) are piese conforme (in mod normal ar trebui sa fie originale Kia) nu vad de ce sa pierd garantia. Eu pe Suzuki SX4 am de 5 ani de zile montata o astfel de alarma (care inchide geamurile) si nu am avut probleme cu nimic.
Cred ca tine de coreeni - japonezi - francezi lipsa asta de confort la geamuri (si la SX4 am automat doar geamul soferului). Dupa ce am montat alarma la SX4 se ridica toate automat - la impuls. (in plus de faptul ca se inchid la armare geamurile uitate deschise).
b76bgaarh wrote:care concurenta ofera mai mult in aceeasi bani?
reno/nissan nu ofera decat la fel ca sportage, restul sunt din alta gama de pret.
Bafta.
Pot sa-ti insir zeci de masini din clasa compacta si mica care la mai putini bani ofera asa ceva. (un exemplu a dat si surfer chiar din curtea Kia). Exista si SUV-uri nemtoaice mai ieftine - si din ce stiu eu toate au. Adica la 23.000 de euro deja poti sa cumperi 2-3 modele.
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Problema fara rezolvare - inchidere geamuri la armare

Post by b76bgaarh »

astept exemplele de suvuri mai ieftine, germane, din clasa kia.

bafta.

ps. si de fapt asta nu e o problema, problema era daca masina venea echipata cu asa ceva si tie nu iti mergea actionarea geamurilor.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Problema fara rezolvare - inchidere geamuri la armare

Post by surfer »

@b76bgaarh, nu mai incerca sa dregi busuiocul, ca nu tine. :)
OK, poate nu e o "problema" in sensul propriu, dar in mod cert este un mare minus. Si greu de explicat, greu de acceptat si greu de convins alti potentiali cumparatori - cum se face ca in 2008 faceau masini mai ieftine, dar cu aceasta optiune, si acum, chiar si pe cele mai scumpe, au scos aceasta optiune?

Sunt "trup si suflet pentru culori" in ceea ce priveste KIA, dar sunt suficient de realist incat sa evidentiez minusurile. Trec peste ele atat timp cat avantajele sunt suficiente.

Cat despre concurenta, fiecare model are +/-, dar conteaza si gusturile fiecaruia. Va rog sa evitati fanatismul si sa nu mergeti atat de departe incat sa faceti KIA "cea mai buna". Daca e buna, se face singura (nu fara geamuri automate :) ).
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Problema fara rezolvare - inchidere geamuri la armare

Post by Nesta3 »

Un Tiguan Trend 1.4 tsi, cu dotari apropiate de Sportage Style, consta 26000 euro.Un Opel Mokka mai de doamne ajuta, pleaca de la 20000 euro.
Nici nu intru pe configurator Audi sau Bmw ca nu are rost:))
Avea dreptate @b76bgaarh, era mai nasol daca aveai si nu functiona.
Las-o asa, ca e o masina care ofera mai mult decat orice exista pe piata in momentul asta, la un pret mai mult decat accesibil.Sau pune un modul din ala si ai terminat balciul.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Problema fara rezolvare - inchidere geamuri la armare

Post by b76bgaarh »

incepi sa semeni cu stilul kia63.

exemple de suvuri germane, in acelasi pret, care sa includa functia asta ai?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Re: Problema fara rezolvare - inchidere geamuri la armare

Post by motanul »

Suziki SX4 are dotarea de baza mult mai buna (nu vreau sa intru in polemica - dar e de la mare distanta; eu am masina 4x4 din 2011 keyless desi a costat 15.000 euro). Daca vrei iti si spun principalul lui defect: nu poti sa particularizezi modelul asa cum faci la alti producatori (cum am ales la Kia 15 optionale de exemplu, la seat sau la alte masini).
Din anii 1970-1980 eu nu am mai auzit de luneta fara degivrare. Vorbim aici inclusiv de Dacii. Masina vanduta in 2016 (Kia Sportage III) fara degivrare la luneta e destul de grav (sa vorbesti aici de echipare de baza buna e putin ridicol).

Revenind la pret: Masina aleasa (Kia Sportage III) are 4x2 si a costat 21.000 euro. Un cunoscut a cumparat cu 23.000 euro Opel Antara cu scaune de piele, motor mai puternic si mai silentios si 4x4. (tot diesel). Are scaune de piele si mult mai multe optionale ca mine (e adevarat ca a luat-o cu un discount de vreo 4000 euro). Eu daca luam 4x4 (ca sa fie similar macar cu Opelul Antara) ajungeam cu masina mea la 25.000 euro (adica mai scump).

Masina a ales-o si configurat-o mama mea (e arhitect si a facut alegerea pe design si culoare - aproape ca nici nu a intrebat altceva). Habar nu avea la inceput ca nu are degivrare pe luneta. (nesimtitii de la vanzari nu i-au spus acest mic "detaliu"). A mai pus vreo 3000 de euro sa aiba macar ce avea deja pe hyndaiul accent de vreo 10 ani vechime (2006) si e adevarat si cateva chestii in plus - normale pentru o masina cu 10 ani mai "tânără".
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”