Sistem Audio mai performant

Cum se rezolvă diverse probleme
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Nesta3 »

Nu a mai mers sa dau edit


EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Nesta3 »

Ce zicea de inelul adaptor:


Ps:Ogy,nu apare butonul de edit post
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by aqua »

merci, da, stiam ca trebuie si niste inele adaptoare, am vorbit deja cu un service care se ocupa de audio, da' daca mi- ai zis ca nu e mare lucru schimbarea cu jbl alea ... ma gandesc, poate sa iau alt model? m-as limita la schimbari simple, inlocuire, nu la adaugari sau cablari suplimentare.
stock se aude ok, nu zic nu, dar ma gandeam ca pentru cateva sute de lei pot sa imbunatatesc ceva mai mult calitatea, la vechiul megane am pus la fel 2 panasonic in locul celor stock si s-a simtit considerabil schimbarea.
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

limaxxis
Posts: 67
Joined: 13 Jun 2008, 21:16
Auto: Kia Ceed
Location: Buftea
Contact:

Re: Sistem Audio mai performant

Post by limaxxis »

Sunt curios ce mi-ați recomanda mie.
De calic, sau poate că nu mai aveam atunci bani, am luat sistemul stock.
E destul de bun, nu ca la ceed 2008, dar vreau mai mult.
Să cer cotație la reprezentanta să îmi facă upgrade la JBL sau să mă duc la un service specializat pe sonorizări auto?

Aveți idee cât costă prima varianta?
Pierd ceva legat de garantie pe a 2-a?

App, Sportage ieftin benzina manual fără turbo și 4x4. Mai de om sărac.
Thanks.
Dacia Berlina 1310 - 1998 - Auriu - carburatie
Dacia Berlina 1310 - 2001 - Rosie - Injectie
Solenza diesel 1.9 - 2004 - Albastru
Ceed 1.4 GPL 2008 - So Red 145.000 Km
http://picasaweb.google.com/limaxxis/Dr ... 0508633282
[url=http://www.spritmonitor.de/en/det ... .png[/img]

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by criminus »

Dupa ce am ridicat masina mi-am dat seama ca as vrea sa mai pun niste "briz-brizuri" pe ea de genul parcare automata si geam cu auto si pt pasager.
Raspunsul a fost ca producatorul nu agreeaza adaugari de genul, post productie. Poate la tine sunt mai intelegatori :)
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by akeem »

In primul rand, sistem mai performant inseamna tot sistemul :) adica sursa, amplif, cabluri, boxe.... Altfel e ca la lanturi cu veriga slaba: asculti muzica la calitatea componentei celei mai proaste.... Trebuie upgrade la tot. Asta ca teorie generala.
In cazul tau se pare ca exista un prim pas nu prea complicat si care ar aduce un castig substantial: montarea difuzorului central care da spatialiatea. Da-i un pm lu Nesta sa-ti explice ce si cum....
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Nesta3 »

Daca nu esti pregatit sa bagi bani frumosi in muzica, mai bine nu te apuci.Din experienta iti zic, cel putin la Sportage, ca un plus va fi instalarea unui difuzor central si insonorizarea usilor.Pe urma, schimbarea difuzoarelor, care pot fi: cu amplificare separata sau neamplificate(putere direct din player).Sunt niste boxe care suna foarte bine neamplificate.Daca ai rezolvat-o cu boxele, trebuie un subwoofer.Si aici, 2 variante: underseat cu amplificare interna sau clasic, in portbagaj.Primul, la masini mari, gen SUV, nu prea fac multa galagie, decat daca pui 2.Depinde si ce vrei, daca vrei completare de sunet, e suficient unul, iar daca vrei bubuiala, iei 2.Cel clasic implica achizitionarea unui amplificator, trasa cablaraie din portbagaj pana la baterie si player si cel mai important, limitezi spatiul in portbagaj.
Sa iti zic niste preturi aproximative:

Difuzoare fata-spate+central 1000lei
Insonorizare: 500-600 lei
Subwoofer underseat: 1000lei
Sau
Subwoofer clasic:1000-1500 lei.Aici gasesti pachete cu amplificator, iar in suma asta gasesti ceva bun.
Cablaraie: 500-600 lei
Amplificator difuzoare: de la 600 lei in sus.
Manopera: depinde, e de munca la astea, in special la insonorizare.Fara 1000 lei nu scapi, poate daca le montezi tot de unde le iei.
Mai sunt: inele adaptoare usi: ori se fabrica din MDF(100 lei) ori le iei direct din plastic, ca cele originale si costa maxim maxim 150 lei.

@limaxis, JBL la reprezentanta te usuca de bani...rau
Daca vrei completare de sunet, faci asa: insonorizare usi, montare difuzor central, instalare subwoofer underseat.Dupa parerea/ureche mea, e suficient.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

limaxxis
Posts: 67
Joined: 13 Jun 2008, 21:16
Auto: Kia Ceed
Location: Buftea
Contact:

Re: Sistem Audio mai performant

Post by limaxxis »

Nesta, mersi.
Am impresia că tot tu m-ai ajutat și cu tweeterele pe ceed.
Ști vreo firmă care face așa Ceva ce ai spus tu mai sus?
Mă gândesc că dacă până acum nu mi-a trebuit sobwoofer. Nu am nevoie nici acum.

La un calcul aprox, 7000 lei sună cam prea mult.
Dacă mă duc la o firmă care știu că ar face așa ceva, pierd garanția la ceva?

Mersi pentru sfaturi, și aș vrea un link tutorial ceva în care să văd cum se face cu difuzor cevtral.
Dacia Berlina 1310 - 1998 - Auriu - carburatie
Dacia Berlina 1310 - 2001 - Rosie - Injectie
Solenza diesel 1.9 - 2004 - Albastru
Ceed 1.4 GPL 2008 - So Red 145.000 Km
http://picasaweb.google.com/limaxxis/Dr ... 0508633282
[url=http://www.spritmonitor.de/en/det ... .png[/img]

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sistem Audio mai performant

Post by ingerulol »

Ca sa pun si eu sare pe rana ... azi am desfacut partea centrala de sus de la Sportage de pe bord . Merge boxa de 10cm (4") si are loc si pentru in tweeter in dreapta . Cred ca le montez pe ambele dupa ce aflu cum se desface fara rupere fascia centrala ca sa scot cabluri de la unitate sau sa vad daca mai exista loc la mufe .

A mea este fara navi (dotare QL FL Classic) dar am "auzit din surse" ca cititorul SD CARD este prezent pe unitate :))) Vedem dupa ce desfac .

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sistem Audio mai performant

Post by ingerulol »

LE : nu prea am avut timp , dar va spun clar ca nu e treaba de amator .(plus ca daca ma prinde sotia ca mesteresc la ea, imi face bagajele). :D :D :D

Fiecare masina are in bord lacas pentru 3 boxe (una pentru semnalizarea masinii) si inca una de 4" si un tweeter pentru spatialitatea sunetului .
Este loc dar nu am gasit cabluri trase , astfel ca trebuie sa demontez fascia centrala din dreapta pana la centru sa scot unitatea centrala si sa trag cabluri de la plus - minus frontal (ambele si stanga si dreapta ca vreau un semi bi amp).

O singura problema am , nu stiu ce senzor are masina asta, cand dau muzica prea tare ,sa zicem peste 37, se dimmeaza automat puterea in boxe, dau la sub 37 (sa zicem valoarea 33) volumul efectiv este micsorat pana acolo . Ma enerveaza - asta pe langa volumul infim al boxelor spate , care zici ca sunt inexistente . Pai la Peugeot 208 suna Bose-ul de fabrica de rupe , iar tweeterele(inaltele) sunt mai prezente . Se aud bine , dar incet . Am testat si JBL , si nu am fost impresionat. SUB-ul inca nu m-a convins .

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by somax »

Eu am sportage 2018 style, pre facelift, echipare stock, si pe tidal hi-fi se aude OK. Sunt eu nebun? toate reglajele pe default, si la amplif si la pozitionare fata de boxe. Intr-adevar nu baraie plasticele de la bass, ca nu au cum :D

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sistem Audio mai performant

Post by ingerulol »

Boxele spate se aud incet cu spume by default ... Per total zici ca nu sunt acolo .... incearca .

Pe TIDAL se aude bine , dar insuficient pentru gusturile tuturor. Nu gajaie nu baraie , nu m-am plans de asta, as fi vrut mai multa putere muzicala prezenta la lucru. Ma gandeam ca o boxa centru + tweet aduc mai multa spatialitate - o sa o fac si pe asta. :D :D

Autolevel se numeste efectul pe care-l are sistemul meu audio si e erevant . Daca dai la 40 sa zicem, dupa putin timp se automicsoreaza volumul la un nivel mai acceptabil pentru ureche, iar pe mine ma deranjeaza ca eu vreau tare.
Daca a gasit cineva cum se dezactiveaza - va raman recunoscator. :mrgreen:

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Shorty »

Buna ziua.
Andi ma numesc si cam asta e o parte din lucrarea inceputa la sistemul audio al Sportage-ului pe care il detin din 8 Noiembrie 2019.
Sistemul va fi unul pe trei cai cu difuzoare Hertz Mille Pro si aportul de bass va fi dat de un woofer Hertz Cento de 10" amplificate de 2 amplificatoare Audison SR4 . Filtrarea o voi face cu un crossover activ pe 5 canale (old school, stiu).
Insonorizare cu STP silver de 1.8 ,in portiere voi aplica STP gold de 2.3 si un burete cofrat de 30 mm iar pe fata de portiera un strat fonoabsorbant de 10mm.
Pana la acest moment am lucrat la incinta woofer-ului, insonorizare zona montaj woofer si partea de cablaje. Mai este destul de lucru o sa postez progresele.

Numai bine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sistem Audio mai performant

Post by aqua »

bravo, ai ceva de tras dar rezultatul o sa merite
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Sistem Audio mai performant

Post by Shorty »

Salutare.
Un mic update din acest weekend.
Toate cele bune.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”